FaceTime nedir, nasıl kullanılır ?

Bu yazımzıda Apple’ın görüntülü sohbet uygulaması FaceTime nedir, nasıl kullanır, Facetime ile videolu görüşme nasıl yapılır bulabilirsiniz.

FaceTime nedir ve nasıl kullanılır?

FaceTime, ilk olarak 2010 yılında iPhone 4 ile birlikte duyurulan ve kullanıcıların hizmetine açılan bir görüntülü görüşme servisidir. FaceTime görüşmeleri sadece Apple markalı cihazlar arasında gerçekleşebiliyor ve Apple ID’nizin tanımlandığı FaceTime destekli cihazlarda kullanılabiliyor.

İnterneti kullanabildiğiniz her ortamda kullanabileceğiniz FaceTime tamamen ücretsizdir.

FaceTime’ı kullanacak olan cihazlarda geçerli bir Apple ID kullanılarak oturum açılmış olması ve mail adresi eklenmiş olması gerekir. Bu teknoloji üzerinden gerçekleştirilen çağrılar uçtan uca şifreleme yöntemleri kullanılarak şifrelenir ve güvenli hale getirilirler. FaceTime çağrısı gerçekleştirilirken işletim sisteminin arayüz detayları ortadan kalkar ve bu sayede iletişim tamamen bire bir hale getirilmesi sağlanır. Yapılan bu tasarımsal değişiklik sayesinde kullanıcılar dikkatlerini tümüyle görüşmeye verebilirler.

FaceTime ile Görüntülü Görüşme

iOS aygıtlarınızdan bir çok yöntem ile FaceTime görüntülü ve sesli konuşma aramasını yapabilirsiniz. Bunları sıralayacak olursak;

  • Telefonla arama yapmak için arayacağınız kişiyi davet etmek için Facetime video simgesine dokunun ve aramayı başlatın.
  • Facetime uygulamasını açın ve listenizden aramak istediğiniz kişiyi seçip konuşmayı başlatın.
  • Kişiler (Rehber) listesinden arayacağınız kişiyi gösterin ve yanındaki Facetime simgesine dokunun.

FaceTime görüntülü görüşme

IOS 12 ile birlikte FaceTime ile artık grup görüşmeleride yapabilirsiniz. Bunun ayrıntıları hakkında Grup Facetime ile birden fazla kişi ile video sohbeti nasıl yapılır yazımıza bakabilirsiniz.

FaceTime cihazda aktif olmuyor

FaceTime cihazınızda aktif olmuyor ve “Etkinleştirme bekleniyor” uyarısı ile karşılaşıyorsanız hattınız yurtdışı aramalarına kapalı olabilir. Böyle bir durumda iPhone’unuz FaceTime’ı etkinleştirmek için gereken SMS’i gönderemez ve bu uyarı ile karşılaşabilirsiniz.

IPhone’unuzdaki normal bir görüşmeden FaceTime’a kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Zaten bir başkasıyla görüşme yapıyorsanız ve bunun yerine FaceTime’a geçmeye karar verirseniz, aramayı sadece bir kaç kısa dokunuşla bir FaceTime çağrısı yaparak kolayca değiştirebilirsiniz.

Facetime Android Telefonda kullanılabilir mi?

Facetime direkt olarak Android işletim sistemli telefonlara yüklenemez fakat Tango, WeChat, Line gibi programlarla görüntülü konuşabilmeniz mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu