Bilgisayar

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir ?

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir ?

Öncelikle bilgisayar bağımlılığı nedir, bilgisayar bağımlısı kimde denir kısaca değinelim.

Diğer insanlardan kendini soyutlayarak onlarla iletişime geçmeden saatler boyunca  bilgisayar başında duran, saatlerce oyun oynama veya internete girme gibi davanışlar içinde olan asosyal kişilere bilgisayar bağımlısı denir.

Takıntılı bir şekilde mailleri kontrol etmek, çevrimiçi video oyunlarına saatler harcamak, internetteki sohbet odalarında edindiğimiz arkadaşlara gerçek arkadaşlarımızdan daha çok değer vermek, ailemizi, işimizi hatta kişisel sağlık ve hijyenimizi ihmal etmek, bunların hepsi çağımızda oluşan ve hemen herkesi etkisi altına alan yeni nesil bir bağımlılığın belirtileridir;

Bilgisayar, her ne kadar çağımızın en büyük nimetlerinden biri olsa da, bağımlılık derecesinde kullanım, kullanan kişiye büyük zararlar verebilmektedir. Bu yazımızda, size, bilgisayar bağımlılığın insan sağlığına zararlarından bahsedeceğiz.

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir ?

Bilgisayarda var olan zararlı radyasyonların farkına varamadan saatlerce bilgisayar üzerinde işlemler yaparız. Peki bu ne kadar doğru bir yöntemdir? Uzmanların bilgisayar kullanımının çocuklara zarar verdiğini söylediklerini duymaktayız. Duyup da duymamazlıktan gelme aslında bizi ve çocuklarımızı risk faktörünün içine atıyor.

Bilgisayar faydalı bir teknolojik üründür. Fakat bunu fazla abartmak, sosyal medyalarda dakikalarca zaman geçirmek, aile ilişkilerinde nötr olmak, bilgisayarın bizlere sunduğu zararı anlatır. Özellikle akıllı telefonlarda sınırsız paketlerden yararlanarak internete katılım sağlanması el alışkanlığımızı dokunmatik akıllı cep telefonlarında arttırmaktadır. Bilgisayarın zararlarını sizlere detaylı bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Bunlar:

• Bilgisayar alışkanlığı kişide başladığı zaman doğal olarak düzensizliklerinde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bunlar neler mi? Uyku düzensizliği, yemek düzensizliği, işe geç kalma, okula geç kalma ve benzeri olası durumlar gerçekleşir. Bu nedenle bilgisayarların fazla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

• Sosyal medya bağımlısı olan birinin bilgisayarda ne kadar fazla zaman geçirdiğini de görmekteyiz. Özellikle facebook, twitter, ınstagram, youtube, tumblr gibi alışkanlıklarınız var ise orada her şey doğal olarak dikkatiniz çekecek ve sürekli takip modunda kalmak isteyeceksiniz.

• Okul çağında bir çocuğun sürekli tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarda oyun oynama alışkanlığı varsa, bu onun okul başarısında düşüşlere sebep olacak, çocuğun başarılı olmasının önüne geçecektir. Özellikle çocuklarınızı bu tür alışkanlıklardan uzak tutunuz.

• Bilgisayar, göze zarar verir. Fazla kullanım ve sürekli bilgisayarda aktif olma göz hastalıklarına yol açar.

• Çocuklarda yemek yeme alışkanlığını bozar. Sürekli atıştırma ve oyun başında yemek yeme istekleri artar. Bu da onların sağlıksız bir şekilde beslenmelerine yol açar. Obezite sorunları hep dengesiz ve sağlıksız beslenen kişilerde boy göstermektedir.

• Kanserli hastalıklara erken yaşlarda yol açar. Bilgisayarın zararları oldukça fazladır.Ayrıca saatlerce masa başında bilgisayarla uğraşanların en sık rastladığı durum bel ağrısı, boyun ağrısı, baş ağrısıdır. Sağlığınız için bu tür fazla alışkanlıklardan uzak durunuz.

Yapılacaklar Listesi Oluşturmanın 7 Püf Noktası

Son Güncelleme: 24 Temmuz 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: Bu içerik koruma altındadır!