Sosyal Medya

Instagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır ?

Instagram hesabının çalındığı nasıl anlaşılır, çalınan instagram hesabı nasıl geri alınır ve hesabın çalınmaması için neler yapmak, hangi önlemleri almak gerekir bu yazımızın ana konu başlıklarını oluşturuyor.

Instagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır ?

Instagram, biri Instagram hesabınızla ilişkili e-posta veya şifrenizi değiştirmeye çalıştığında sizi bilgilendirir fakat aynı kişinin e-posta hesabınıza da erişimi var ise bilginiz olmadan bunu yapması mümkündür. Instagram sadece hesabınıza farklı bir bölgeden erişildiğinde size e-posta gönderir.

Bu gibi durumlarda, Instagram hesabınızda önceki etkinlikleri gözden geçirmelisiniz. Bilmediğiniz tüm değişiklikleri veya güncellemeleri bulmak için hikayelerinize, paylaşımlarınıza ve yorumlarınıza göz atın.

Giriş etkinliği, gizlilik güncellemeleri ve hesap ile ilişkili e-posta adresleriyle ilgili bilgileri görüntülemek için “Hesap Verileri” özelliğini kullanabilirsiniz. Hala Instagram hesabınıza erişebiliyorsanız, önce Instagram hesabınıza sonra da Profil > Ayarlar yolunu takip edin. Bu sayfada “Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne gelin, “Hesap Verilerini Görüntüle” seçeneğine tıklayın.

Çalınan Instagram Hesabını Kurtarma

1- Hesabınızı ele geçiren kişi sadece şifrenizi değiştirmişse şifreyi sıfırlayarak Instagram hesabınızı geri alabilirsiniz. Android ya da iPhone cihazlarda, oturum açma bölümüne gidin ve “Parolanızı mı unuttunuz?” yazısının üzerine basın.

Instagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır ?

E-postanızı girerek ekrandaki talimatları izleyin ve devamında şifreyi sıfırlamak için bir e-posta alacaksınız. Bağlantıya tıkladığınızda şifre sıfırlama ekranı önünüze gelecektir. Yeni parolanın güçlü olduğundan ve daha önce kullanılan bir şifre olmadığından emin olun.

2- Instagram hesabınız çalınmışsa ve çalan kişiler, e-posta adresiniz ve telefon numaranız dahil tüm bilgileri güncellemişse hesabınızın geri alınması çok daha zor olacak ve çok daha fazla sabır isteyecektir. Instagram hesabınızı geri almanız bazen birkaç hafta sürebilir.

Biri tarafından hesabınızın e-posta ve şifre gibi bilgileri değiştirildiğinde e-postanıza Instagram’dan bir bildirim gelecektir. Burada elinizi çabuk tutmanız gerekir. E-postada size şifrenizin veya e-posta adresinizin değiştirildiği yazacaktır. Şifre değişikliği sizin tarafınızdan gerçekleştirilmediği takdirde “Bu değişikliği geri al” (veya “şifrenizi sıfırlayın” bağlantısı e-postada yer alacaktır. Hesabınızı geri almak için bağlantıya tıklayın.

Instagram güvenlik ekibi, bu noktada sizden kimliğinizi doğrulamanızı isteyen bir e-posta ile geri dönecektir. Instagram’ın gönderdiği e-postada yer alan kodu yüzünüz görünecek şekilde elinizde kağıt ile fotoğraf çekmeniz ve Instagram’a iletmeniz gerekir. Bunun dışında, hesaba kaydolmak için hangi cihazı kullandığınızı da (iPhone, iPad vs.) belirtmeniz gerekir.

Bundan sonrasıysa tamamen sizin müdahaleniz dışındadır. Instagram güvenlik ekibinin durumu değerlendirdikten sonra size geri dönmesini beklemekten başka yapabilecek bir şeyiniz yoktur.

Instagram hesabının çalınmaması için ne yapmalıyım ?

Öncelikle, Instagram hesabınızın çalınmasını önlemek için öncelikle kullanıcı bilgilerinizi kimseyle paylaşmamalısınız.

Kolay tahmin edilebilir şifreler yerine daha güçlü bir şifreleme yapın!

Instagram, en az altı sayı, harf ve noktalama işaretli bir şifre kullanmanızı önerir. Şifrenin en az 10 karakterden uzun olduğundan, sayılar, özel karakterler ve büyük ve küçük harfler içerdiğinden emin olmalısınız. En önemlisi, şifrenizin sizi yansıtmadığından yani sizi tanıyan biri tarafından çabucak bulunamayacağından emin olun. Daha ayrıntılı bilgi için Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur yazımıza bakabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Mutlaka kulanın!

Instagram hesabınızın güvende olduğundan emin olmanın en iyi yolu iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmaktır.

İki adımlı doğrulama veya iki faktörlü kimlik doğrulama‘da temel mantık bir hizmete veya uygulamaya şifrenizlele girdikten bunun gerçekten size olduğunuza dair doğrulama yapman için ek bir kodun kullanılmasıdır. Bu konuda da Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır yazımıza bakabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu