Nedir, Nasıl Yapılır

İnternette Kimlik Hırsızlarından Korunmanın İpuçları

Kimlik hırsızlığı nedir ? Kişiler verilerinizi nasıl koruma altına alabilirsiniz ? İnternette Kimlik Hırsızlarından Korunmanın İpuçları nelerdir ?

Kimlik hırsızlığı (identity theft), bir başkasına ait kişisel bilgilerin yetkisiz olarak kullanılması suretiyle işlenen dolandırıcılık yöntemidir.

Kredi kartı ve internet bankacılığı bilgileri, şifre ve parolalarınız, elektronik posta, Sosyal Güvenlik numaraları,  PIN’ler (Kişisel Kimlik Numaraları) ve diğer önemli kişisel bilgilerinizin bir başkası tarafından çıkar sağlamak amacıyla kullanıldığı bir dolandırıcılık türüdür.

İnternette Kimlik Hırsızlarından Korunmanın İpuçları

Bir kimlik hırsızlığı ile karşı karşıya kaldıysanız bunun ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz. Tüm bu bilgelere ulaşabilen kötü niyetli kişiler, her konuda sizin bilgilerinizi kullanarak, kötücül emellerine ulaşabiliyorlar. Peki, böyle bir durumda kalmamak için ne yapabiliriz, kimlik hırsızlarını nasıl engelleyebiliriz. Kimlik Hırsızlarından Korunmanın yöntemlerini şu başlıklar altında toplamak mümkün.

Kişisel ve Finansal Bilgilerinize sahip çıkın

Kişisel veya finansal bilgilerinizin sorulduğu şüpheli bir e-posta, anlık mesaj veya web sayfalarından uzak durun. Kaynağı belli olmayan ve size yabancı olan bu tip iletiler ve siteler kesinlikle bilgilerinizin peşinde olabilir.

Şüpheli bu tip yapılanmalar sizden kişisel bilgilerinize ait bir formu doldurmanızı isterse, “Gönder” düğmesini tıklamasanız bile, verilerinizi formlarına girmeye başladığınızda bu bilgileri çoktan kimlik hırsızlarına göndermeye başlamış olabilirsiniz.

Tanımadığınız e-posta ve mesajlardaki bağlantılara tıklamayın

Size tanımadığınız kaynaklardan gelen e-postalarda ya da sohbetlerdeki bağlantıları takip etmemeyi alışkanlık edinin. Bir şekilde izleseniz bile ulaştığınız kaynakta şifrenizi hiçbir zaman paylaşmayın.

E-posta yoluyla asla şifrenizi paylaşmayın

Çevrim içi tüm hizmetlerin tek anahtarı şifrelerinizdir. Her site için ayrı bir şifre oluşturun ve gerekirse bu şifreleri bilgisayar ya da telefonlarınızda depolamayın. Bankalar ve meşru siteler asla istemezler, bundan dolayı çevrimiçi sitelerle ilgili şifrelerinize ilişkin istekler alırsanız bunları görmezlikten gelin. Şifrelerinizi paylaşmak durumda kalacağınız anlar olabilir, bunu yaparken ileri görüşlü olun ve paylaştıktan sonra işleri bittiğinde şifrelerinizi yenileyin. Hatta belli periyotlarda bunu yapıyor olmanız da oldukça önem arz ediyor.

Bunun yanı sıra, sosyal sigorta numaranızı, şahsi telefon numaranızı ve kimlik-ehliyet numaralarınızı asla şifre olarak kullanmayın.  Bunu aklınıza bile getirmeyin.

Girdiğiniz sitenin güvenlik sertifikası olmasınadikkat edin

O sitenin ne olduğunu biliyor musunuz, sizden ne talep ediyor, adres çubuğundaki adres gerçek mi? Bunlar dikkat edilmesi gereken noktalar.

Web adreslerinin “https://” ile başlayıp başlamadığına dikkat edin. Başlamıyorsa, o siteyi iyice sorgulamanız gerekebilir. İnternet tarayıcıları, bağlantınızın şifrelendiğini “https://” bilgisinin yanında bir asma kilit simgesi ile de gösterirler. Bu detayı atlamayın.

Hırsızları İhbar edin, ifşa edin.

Kimlik hırsızlığı yapıldığına emin olduğunuz her eylemi ihbar edin, arkadaşlarınızı da uyarın. Yayılmalarını böyle önleyebilirsiniz. E-Posta servislerinin hemen hepsi böyle yapmanıza imkan tanıyan bir altyapıya sahip.

Güvenlik yazılımlarını ihmal etmeyin

Kimlik hırsızlığını önleyebilen yazılım ve uygulamalar kullanın. Bunlara şifre koruyucuları da dahil etmeyi ihmal etmeyin. Tüm güvenlik yazılımlarınız lisanslı ve güncel olsun. Böylelikle yeni nesil tuzaklardan da saklanabilirsiniz.

Kimlik bilgilerinizi her isteyene vermeyin

Bilmediğiniz kişilere kimliğinizle ilgili bilgiler vermekten çekinin. Kredi kartı hesap özetlerinizi kimseyle paylaşmayın. Sosyal medya sitelerinde basit bilgiler kullandığınızdan emin olun, kişisel hayatınızla ilgili detaylı bilgileri de kimseyle paylaşmayın. En azından buna gayret gösterin.

#Kişisel Güvenlik için 10 İpucu

#Android Güvenlik Uygulamaları

#Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu