iOS 11 ile Gelecek Özellikler

iOS 11 ile Gelecek Özellikler

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da iOS’un yeni sürümünü tanıtacak ve kullanımımıza sunacak. Peki IOS 11 ne gibi yenilikler getirecek? iOS 11 ile Gelecek Özellikler neler olacak bunların en önemlilerine kısaca bakacazğız.

Apple 5 Haziran’daki WWDC 17 etkinliğinde yeni yazılımları macOS 10.13, watchOS 4, tvOS 11 ve iOS 11 ‘i tanıtacak. Apple IOS 11’de gene düz tasarımını devam ettirecek. Bunun yanında Apple IOS 11 ile halen kullanılabilir özelliklerinin daha gelişmiş ve yeteneklilerini ve bir kaç yeni özelliği işletim sistemine ekleyecek.

Apple’ın 5 Haziran’daki WWDC 17 etkinliğinde tanıtacağı IOS 11’i Eylül ayında piyasaya sürmesinin beklendiğinida ara bilgi olarak verelim.

iOS 11 ile Gelecek Özellikler

# Bildirim merkezi yenilikleri

iOS 11 ile uygulamaların bildirimlerini zamanlayıcı ile kapatabilmek, bir gün boyunca susturabilmek ve tamamen devredışı bırakmak gibi opsiyonların direkt olarak bildirim merkezinden kontrol edilmesi bekleniyor.

iOS 11 ile Gelecek Özellikler

Bildirim merkezinin iOS 11 ile kontrol merkezinde olduğu gibi daha yuvarlak hatlara sahip olacağını düşünüyoruz. Muhtemelen, iOS 11’in bildirim merkezinde, bildirimler uygulamalara göre gruplandırılacaktır.

# Bölünmüş ekran desteği

Bölünmüş ekran desteği split view adı altında iPad cihazlarında hali hazırda bulunuyor. Ancak bu tam anlamıyla bir bölünmüş ekran deneyimi sunmuyor. iOS 11 ile birlikte, bölünmüş ekran desteğinin Android 6.0 Marshmallow’daki gibi olması ve iPhone Plus modellerinde de kullanılması bekleniyor.

iOS 11 ile gelmesi beklenen bölünmüş ekran sayesinde iki farklı uygulamayı tek bir ekranda kullanabilecek ve birbirleri arasında etkileşime geçebileceksiniz.

iOS 11 ile Gelecek Özellikler

#Gece modu

Yıllardır iOS’te gece modunun eksikliği hissediliyor. iOS 9’dan beri ha geldi ha gelecek denilen gece modunun artık iOS 11 ile gelmesine kesin gözü ile bakılıyor. Gece modu sayesinde sistem arayüzünü komple siyaha boyayabileceksiniz. Siyah tema sayesinde geceleri göz yakan beyaz rengine maruz kalmaktan kurtulacaksınız.

iOS 11 ile Gelecek Özellikler

iOS 11 ile siyah temanın zamanlayıcı ile gelmesi bekleniyor. Örneğin güneş battıktan sonra sistem arayüzü otomatik olarak gece moduna geçecek ve arayüz siyah tema ile değiştirilecek.

#Gelişmiş kontrol merkezi

iOS 7 ile hayatımıza giren kontrol merkezi, iOS 10 ile yenilense de bu tam anlamı ile bir yenilik sayılmadı. Ancak yine iOS 11 ile kişiselleştirmeye açık bir kontrol merkezi gelmeyecek. iOS 11 ile iPhone 8’e hazırlık yapılacağı için sivri köşelerin tarih olması bekleniyor. Bu yüzden kontrol merkezinin artık daha yuvarlak hatlara sahip olması bekleniyor.

iOS 11 ile Gelecek Özellikler

Kontrol merkezinde yine Apple’ın ön tanımlı olarak sunacağı yeni sistem kısayollarının yer alacağı düşünülüyor.

#Daha zeki Siri

Apple’ın sesli asistanı Siri‘ni eline henüz su dökebilen bir firmanın yer almadığı bir gerçek. Apple, bu alandaki liderliğini iOS 11 ile sağlama almak isteyecektir. iOS 11 ve Siri Kit sayesinde ile artık iCihazlardaki tüm uygulamalara direkt olarak müdahale etme, sistem özelliklerini sesli komutlar ile değiştirme ve çok düşük ihtimal de olsa yapay zekaya sahip bir Siri gelebilir.

iOS 11 ile Gelecek Özellikler

#Hi-Fi kalitesinde Apple Music

Apple’ın çevrimiçi müzik servisi Apple Music, Spotify karşısında dişli bir rakip olsa da çok büyük eksiklikleri bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ise liste sorunu. Oldukça kıt müzik listelerine sahip olan Apple Music, iOS 11 ile yenilenecektir. Apple Music’e, kullanıcıların çalma listelerini paylaşabilmesi ve birbirlerini takip edebilmesi gibi sosyal özelliklerin kazandırılması bekleniyor.

iOS 11 ile Gelecek Özellikler

Spotify’ın uzun bir süredir Hi-Fi kalitesinde müzik sunacağı konuşuluyor. Apple bu noktada rakibinin gerisinde kalmamak için iOS 11 ile Apple Music’e Hi-Fi desteği ekleyecektir.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol