iOS 14 Nasıl Yüklenir?

IOS 14, IOS 14 yükle, IOS 14 güncellemesi

IOS 14 Beta güncellemesi Geliştirici hesapları için indirmeye açıldı. Bu yazımızda IOS 14’te ne gibi özellikler var hangi iPhone ve iPad modelleri IOS 14 güncellemesi alacak, IOS 14 ne zaman gelecekIOS 14 nasıl yüklenir detaylı olarak ele alacağız.

iOS 14’te yeni ne var?

Ana Ekran Güncellemeleri

iOS 14’te ana ekran çok farklı görünebilir. 9to5Mac’e göre iOS 14, uygulamaları mevcut ızgara görünümü yerine bir liste olarak düzenlemenize izin veren liste görünüm seçeneğini getirecek. Apple Watch zaten uygulamaları alfabetik düzende görüntülemenize izin veriyor ancak iPhone’da uygulamaları en çok kullanılan veya okunmamış bildirim sayısına göre sıralayabileceksiniz.

Varsayılan Uygulamaları Değiştirme

iPhone ilk çıktığından beri Apple, Haritalar, Müzik gibi önyüklü (yüklü gelen) kendi uygulamalarını varsayılan yaptı. iOS 14 ile Apple, üçüncü parti uygulamaları varsayılan olarak ayarlamanıza izin vereecek. Apple Müzik yerine Spotify, Apple Haritalar yerine Google Haritalar veya Safari yerine Chome tarayıcı gibi.

Mesajlarda @ Bahsetmeler

Apple’ın Mesajlar uygulamasının Slack ve WhatsApp gibi diğer mesajlaşma uygulamalarında olan, grup sohbetlerde kişilerin adlarından önce @ sembolü ekleyerek grup sohbetlerde belirli kişilerden bahsetme özelliğini alması bekleniyor. MacRumors’a göre, Apple Mesajlar’a mesaj gönderildikten sonra silme veya bir mesajı e-postadaki gibi okunmamış olarak işaretleme seçeneği gelecek. Ayrıca Animoji ve Memoji’lerle ilgili yeni özellikler de gelebilir.

iPad Benzeri Çoklu Görev Özellikleri

iOS 14, iPhone’a çoklu görev özellikleri de getirebilir. Apple, iPhone ekran boyutlarına gittikçe artıyor, 2020 iPhone’lar arasında tepe model olacak iPhone 12 Pro Max’in ekranının 6.7 inç olması bekleniyor. iPad benzeri özellikler görmememiz için hiçbir sebep yok. iPhoneOS 14’te çoklu görev nasıl olacak? en net yanıtı WWDC 2020 etkinliğinde alacağız.

Safari Tarayıcıya Yeni Özellikler

Siri zaten kelimeleri ve cümleleri çevirebiliyor ancak iOS 14 ekrandaki metinleri çevirmenize izin verecek. 9to5Mac’e göre Safari, Google Chrome’da bulunan çeviri gücüne sahip olacak, hücresel ve WiFi bağlantınız olmasa bile bir butona dokunarak diller arasında geçiş yapmanıza izin verecek. Apple’ın diğer uygulamalarında da çeviri özelliği olabilir. Safari ayrıca Apple Pencil desteği kazanabilir. Bu, kalemi imleç gibi kullanarak dokunabilmeniz, notlar alabilmeniz, sayfaları işaretleyebilmeniz anlamına geliyor.

Daha Fazla Erişilebilirlik Seçeneği

Yine bir başka 9to5Mac raporu, alarm zil sesi ve hatta bebek ağlaması gibi sesleri işitme kaybı olan insanlar için dokunuş geri bildirimine dönüştürmeyi sağlayan bir erişilebilirlik özelliğinden bahsediyor.

Yeni Spor Uygulaması

iOS 14 ile iki yeni uygulama göreceğiz. Birincisi, farklı egzersiz rutinlerinde siz rehberlik edecek bir egzersiz uygulaması. MacRumors’a göre yeni spor uygulamasında koşu, bisiklete binme, kürek çekme, dayanıklılık antrenmanı, dans, yoga ve bir dizi başka aktivite yer alacak. Uygulama ayrıca Apple Watch ve Apple TV’de de kullanılabilir olacak. Rapor, uygulamanın ücretsiz olacağını ancak Apple’ın servis için abonelik talep edebileceğini, premium içerikler sunabileceğini söylüyor.

Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Apple, iOS 14 için yeni bir artırılmış gerçeklik uygulaması hazırlamış olabilir. 9to5Mac’e göre, yeni AR uygulama, online arama yapmak zorunda kalmadan bir mağazada gördüğünüz ürün hakkında detaylı bilgi almanıza izin verecek. Söylentilere göre, başlangıçta Apple Store ve Starbucks’ta kullanılabilir olacak.

Araba Anahtarını Unutun

iPhone veya Apple Watch’unuzu araba anahtarı gibi kullanabileceksiniz. CarKey adında yeni özellik, kullanıcıların cihazlarını araba anahtarına çeviriyor. BMW’nin bu konuda Apple ile çalışan üreticilerden biri olduğu söyleniyor; hangi üreticilerin destekleyeceği ve hangi arabalarda göreceğimiz henüz belli değil. Özellik ayrıca sadece yeni iPhone ve Apple Watch’larda kullanılabilir olabilir.

iOS 14 ne zaman gelecek?

iOS 14 geliştirici (developer) beta sürümünü, Temmuz’da iOS 14 herkese açık (public) beta sürümünü göreceğiz. iOS 14 final sürümü de Eylül ayı başında tanıtılacak iPhone 12 serisi (iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max) ile birlikte çıkacak.

iOS 14 Alacak Modeller

iOS 14 (iPhoneOS 14) Güncellemesini Alacak Telefonlar (iPhone’lar)

 • iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro ve iPhone 11
 • iPhone SE 2020
 • iPhone XS Max, iPhone XS ve iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s ve iPhone 6s Plus
 • iPhone SE

iOS 14 (iPadOS 14) Güncellemesini Alacak iPad’ler

 • iPad Pro 12.9 inç (tüm nesiller)
 • iPad Pro 11 inç (ilk ve ikinci nesil)
 • iPad Pro 10.5 inç
 • iPad Pro 9.7 inç
 • iPad (5. ve 6. nesil)
 • iPad Air 3. Nesil
 • iPad Mini 4 ve 5

iOS 14 Nasıl Yüklenir?

Öncelikle iPhone’unuzun yedeğini mutlaka alın.

 • iPhone’unuzda Safari tarayıcıyı açın ve Apple Beta web sitesine gidin.
 • Apple kimliğinizle giriş yapın.
 • Enroll Your Devices sekmesine dokunun.
 • Download Profile butonuna dokunarak iOS 14 beta profili indirin.
 • İndirme tamamlandığında cihazınıza profili yükleyin ve yeniden başlatın.
 • Cihaz açıldığında kablosuz ağa bağlanın (Apple, hücresel bağlantı üzerinden indirmeye izin vermediğinden) ve Ayarlar – Genel – Yazılım Güncelleme’ye gidin.
 • iOS 14 Beta profili göreceksiniz. İndir ve Yükle’ye dokunun.
 • iOS 14’ün inmesi biraz zaman alacaktır. Tamamlandığında, iOS 14 güncellemesi ile yeni özellikleri deneyimleyebilirsiniz.

iOS 14 betayı indirip memnun kalmadıysanız ve iOS 14’ten iOS 13’e dönmek istiyorsanız  buradaki yazımıza bakarak iOS 14 sürüm düşürme (downgrade) yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol