iOS Kısıtlanmış USB Modu Nedir, Nasıl Aktif Edilir ?

iOS Kısıtlanmış USB Modu Nedir, Nasıl Aktif Edilir ?

IOS 11.4.1 güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulan iOS Kısıtlanmış USB Modu Nedir, nasıl aktif edilir bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

iOS 12 beklenmeden kullanıma sunulan bu güvenlik özelliği, Cellebrite ve Grayshift gibi şirketler tarafından iPhone ve iPad’lerin şifresini kırmak için üretilen ve devletler tarafından kullanılan cihazları devre dışı bırakıyor.

iOS Kısıtlanmış USB Modu Nedir ?

USB Kısıtlı Mod olarak adlandırılan bu özellik, cihaz bir saatten daha uzun bir süre kilitlendiğinde USB aksesuarlarının bir iOS cihazına bağlanmasını önler.

Bu özelliği aktif ettiğinizde, eğer iPhone veya iPad’inizin ekranını kilitlemenizin üzerinden 1 saatten daha fazla zaman geçtiyse, Lightning üzerinden veri aktarımı otomatik olarak devre dışı bırakılıyor.

Yani bu tür cihazların cihazlara defalarca şifre göndermesinin önüne geçiliyor ve şifre kırılması gibi bir durum söz konusu olmuyor.

iOS Kısıtlanmış USB Modu Nasıl Aktifleştirilir ?

Öncelikle bu özelliği kullanabilmeniz için iOS 11.4.1 sürümünün cihazınızda yüklü olması gerekmekte.

Bu sürümü yükledikten sonra, Ayarlar-Touch ID ve Parola kısmında bulunan USB Aksesuarları seçeneğini pasif hale getirmeniz yeterli olacak.

Eğer bu seçenek yeşil yani aktif haldeyse, eskisi gibi USB konusunda herhangi bir sınırlama olmayacaktır. Kapalı yani beyaz ise iPhone veya iPad’iniz bir saatten fazla kilitli kaldığında veri aktarımını devre dışı bırakacak.

iOS Kısıtlanmış USB Modu Nedir, Nasıl Aktif Edilir ?

iOS 11.4.1 ve iOS 12 yüklü bir iOS cihazının kilidi açıldıktan sonra bir saatten uzun süre geçtiyse lightning bağlantı noktasına veri erişimi engelleniyor ve cihazın kilidi açılana kadar bu erişim engeli devam ediyor. O an için Kısıtlı USB Modu etkin olmayan kullanıcılar Acil Durum SOS Modu’nu etkinleştirerek Kısıtlı USB Modu’nu anında etkinleştirebiliyorlar.
Yorum Yap

Yorum Yap