iPhone Bluetooth Çalışmıyor Sorunu

iPhone Bluetooth Çalışmıyor Sorunu

Merhaba. iPhone’larda Bluetooth eşleşmiyor, görmüyor gibi sorunlarla karşılaşanlar için iPhone Bluetooth çalışmıyor sorununun çözümünü anlatacağız.

iPhone, iPad ve iPod’da kullanılan Bluetooth donanımı sayesinde bu cihazları Bluetooth aksesuarlara bağlamak son derece kolay. Örneğin bir Bluetooth kulaklık ya da hoparlöre iOS cihazı Bluetooth ile bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Bluetooth destekleyen otomobillerde de iOS cihazları otomobilin multimedya sistemine entegre etmek mümkün.

iPhone bluetooth çalışmıyor, iPhone bluetooth kulaklığa bağlanmıyor yada iPhone arabanın bluetooth’una bağlanmıyor sorunlarımı yaşıyorsunuz. Bluetooth aksesuarınız iOS aygıtınızla eşleşmiyor veya aygıtınıza bağlanmıyorsa bu yazımızda neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

iPhone Bluetooth Çalışmıyor Sorunu Çözümü

IOS’u Güncelleyin

iOS güncellemeleri birçok yenilikle beraber, cihazınızda yer alan sorunların çözümü için önemlidir.  Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek iOS güncellemesi yapabilirsiniz.

Bluetooth bağlantısını keserek cihazı yeniden bağlayın

Ayarlar > Bluetooth yolunu izleyin ve altta listenen cihazlar bölümünde bağlanmak istediğiniz cihaza veya başka bir bluetooth aygıtına bağlantı varsa bağlantıyı kesin. Bağlantıyı kesmek için cihazın yanındaki ünlem işaretine dokunun ve bağlantıyı kes seçeneğini seçin ve cihazı yeniden bağlayın.

iPhone’u Resetleyin

iPhone’u resetleyerek bluetooth çalışmıyor sorununu çözebilirsiniz. iPhone’u resetlemeden önce bluetooth’u kapalı konuma getirin. iPhone’u resetlemek için;

iPhone X’den önceki modellerde; Güç Düğmesine basılı tutun ve ardından ses kısma tuşuna basılı tutun, ekranda apple logusunu görünce elinizi tuşlardan çekin.

iPhone X, iPhone XS ve XS Max’da  ise;Ses Açma + Ses Kısma + Yan Düğmeye aynı anda basıp Apple Logosunu görene kadar bekleyin.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Yukarıdaki çözüm yöntemleri sonunda halen bluetooth bağlantı sorunu yaşıyorsanız Ağ Ayarlarını Sıfırlama yöntemini deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki ağ ayarlarını sıfırlama ile tüm bluetooth bağlantıları, wifi ve vpn ayarlarınız silinecektir. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyerek ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz.

Son çare : iPhone’u Fabrika Ayarlarına Döndürün

iPhone bluetooth çalışmıyor sorunun çözümü için deneyebileceğiniz son yöntem iPhone’u fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Bu işlem sonrasında cihazınız kutusundan ilk çıktığı gibi olacak ve telefonunuzda yer alan tüm veriler silinecektir. Cihazınızın bir yedeğini aldıktan sonra Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yolunu izleyin.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap