ADSL, VDSL ve VDSL2 Nedir ?

ADSL, VDSL ve VDSL2 nedir, aralarında ne fark var, hangisini tercih etmeli?

Evinize yada işyerinize internet aboneliği satın alırken karşılaştığınız ADSL, VDSL ve VDSL2 nedir, aralarında ne fark var, hangisini tercih etmeli?

ADSL, VDSL ve VDSL2 Nedir ?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)  açılım olarak asimetrik sayılsal abone hattı demektir. En yaygın kullanılan bağlantı teknolojisidir. Bakır kablo aracılığını ile santrale kısa mesafede, genellikle 4 km den fazla olmayan mesafelere dağıtılabilir. Fakat ek cihazlar sayesinde daha uzun mesafelere de taşınabildiği gibi, verim ve bağlantı hızı aynı oranda düşecektir.

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line Service) açılım olarak çok yüksek hızlı dijital abone hattı olarak karşımıza gelir. Bakır kablo aracılığı ile santrale kısa mesafede bulunan internet abonelerine yüksek bant genişliği sunan hızlı bir internet hizmetidir.

VDSL2 çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı), bakır kablo üzerinden, santrale kısa mesafelerdeki abonelere yüksek bant genişliği sunulabilen internet hizmetidir.

ADSL, VDSL ve VDSL2 Farkları

VDSL2 ve ADSL hizmetlerinin her ikisi de bakır kablo üzerinden verilmektedir. Ancak VDSL2 hizmeti teorik olarak 100 Mbps’e kadar yüksek bant genişliği sunmaktadır.

Hem VDSL hem de ADSL hizmetleri bakır kablo aracılığı ile verilmektedir fakat VDSL hizmeti teorik bakımdan 100 Mbps oranına kadar yükselen bir bant genişliği sunar. Eğer santrale yakın bir mesafede ikamet eden abone iseniz, VDSL hizmetinden yararlanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde santrale kadar fiber kablo ile iletim yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı santralden sonrası için mesafeye göre maksimum alacağınız hız değişkenlik gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu