1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Modemin İnternet Işığı Yanmıyor Ne Yapmalıyım?

Modemin İnternet Işığı Yanmıyor Ne Yapmalıyım?

modemin-internet-isigi-yanmiyor

Modemin İnternet ışığı yanmıyor ne yapmalıyım yazımızda modem DSL ve internet ışığı yanmama sorununun  çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemleri ele alacağız.

Buradaki yazımızda daha önce modem arızaları nelerdir , Modem arızası nasıl anlaşılır, modem arızası nasıl giderilir konularında bilgiler aktarmış ve Modemin internet ışığı yanmıyor konusuna kısaca değinmiştik.

Sorunu çözme adımlarına geçmeden önce Modem DSL ve internet ışığı yanmıyor sorunu oluşmasının nedenlerine bakalım.

Modemin internet ışığı neden yanmaz?

En basit şekilde düşünürsek modemde internet ışığı yanmıyor sorunun nedeni, modem üzerinde bulunan ışıklarda meydana gelen bir arıza olabilir. Işıklarda bir arıza yoksa direkt olarak modemin kendisi istenilen internet bağlantısını sunamıyor olabilir.

Sorunun kullanıcı kaynaklı oluşabilecek bir nedeni ise yanlış kablo bağlantılarıdır. Eğer yeni bir modem ise bağlantılar yanlış kurulmuş olabilir. Kullanıcıya en yakın santralden internet bağlantısını eve getiren DSL bağlantısında da bir sorun olabilir. Sorun santralde, apartman bağlantısında ya da eve gelen son bağlantıda olabilir.

  Anakart Üzerindeki Parçalar Nelerdir?

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununun en sık karşılaşılan nedeni ise internet servis sağlayıcı kaynaklı sorunlardır. Yaşanan bir yoğunluk ya da bölgesel bir çalışma kaynaklı olarak internet bağlantısında sorunlar yaşanabilir. Böyle durumların tespiti için sizinle aynı bölgede hatta aynı apartmanda yaşayan ve aynı internet servis sağlayıcısını kullandığınız kişilerle iletişime geçmelisiniz.

Modemin İnternet ışığı yanmıyor ne yapmalıyım?

İlk olarak modemi Bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi farklı cihazlarınız üzerinden internet ağınıza bağlanmayı deneyin. Eğer tüm cihazlarda da internet bağlantı sorunu yaşıyorsanız bunun anlamı internet bağlantınız ile ilgili bir sorun olduğudur.

1 – Modemi kapatın ve bir süre kapalı tutun. Uzun süre açık kalmasından dolayı modeminiz fazla ısınmış ve doğru çalışmıyor olabilir. Modemi kapattıktan sonra yaklaşık 10 dakika kapalı bırakın. Açtıktan sonra birkaç dakika bekleyin ve modem internet ışığı yanmıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

2 – Evinizdeki modem üzerinden internete bağlanabilmeniz için kabloların doğru noktalara bağlanmış olması gerekiyor. Yanlış bağlantılar, modemde internet ışığı yanmıyor sorununa neden olabilir. Modem kutusundan çıkan kullanma klavuzu ile ya da modem marka ve modeli ile arama yaparak doğru kablo bağlantı noktalarını tespit edebilirsiniz.

  Klavyede Metrekare ve Metreküp Nasıl Yapılır ?

3 – İnternetiniz, internet servis sağlayıcınızdan size gelene kadar bazı bağlantı noktalarından geçer. Bu DSL bağlantı sisteminde yaşanan bir problem, modemde internet ışığı yanmıyor sorununa neden olabilir. Modem bağlantınızı kontrol ettikten sonra apartmanınızda sizinle aynı internet servis sağlayıcı ile çalışan diğer kullanıcılara sorarak genel DSL bağlantısında bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

4 – Kablo, bağlantı ya da modem kaynaklı değilse modemde internet ışığı yanmıyor sorunun nedeni DNS sunucularınız olabilir. Bu nedenle, DNS ayarları değiştirmek sorunu çözebilir. Yeni ve daha güncel bir DNS sunucusu kullanmak, internet ile ilgili pek çok farklı sorununuzu çözebilecek bir yöntemdir.

Buradaki yazımızda Windows 10, MAC, Android ve iPhone DNS ayarları nasıl değiştirilir konusunda bilgileri güncel DNS adreslerini bulabilirsiniz.

5 – Modem internet ışığı yanmıyor sorununa genel olarak internet servis sağlayıcıların gerçekleştirdiği bölgesel çalışmalar neden olmaktadır. Yani sorun kaynağı, direkt olarak internetin kaynağıdır. Böyle bir durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yok. İnternet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek çalışmanın ne zaman biteceğini öğrenebilirsiniz.

  Ekran Kartı Bileşenleri ve Görevleri

Son Düzenleme: 3 Şubat 2021

Yorum Yap

] }

Yorum Yap