Rodaj Nasıl yapılır?

Rodaj Nasıl yapılır?

Motoru açmak yani Rodaj nedir, Araçlarda Rodaj nasıl yapılır, yeni nesil motorlarda Rodaj yapılır mı, Doğru rodaj nasıl yapılmalı?

Rodaj nedir ?

Rodaj, motorların ilk defa kullanıldığında belli bir sure fazla ısıtmadan ve zorlamadan çalıştırılması demektir. Rodaj kelimesi “Motor açma” olarak yaygın bir şekilde kullanılsa da aslında doğrusu “Alıştırma” kelimesidir.

Rodaj Piston ve silindirlerin birbirine daha uyumlu çalışmasını sağlar. Yanlış rodaj motorunuzda güç kaybına yol açabilir.

Doğru Rodaj Nasıl yapılır?

Rodajda asıl amaç motor, motor aksamı ve bağlı parçaların birbirine alışması için onlara süre vermektir. Böylece silindir yüzeyler ile segmanın birbiriyle eşleşmesi sağlanır. Rodaj yaparken sürücüler tarafından özellikle dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Bunlarda biri moturu zorlamamaktır. Diğer önemli bir detay ise belli bir hızın üzerine çıkmamaktır.

Araçlara motor takılmadan önce belli şartlarda ve belli bir süre test edilmektedir. Bu test sonrasında sıfır kilometre araca yerleştirilen motorların, eski üretim otomobillerdeki gibi motor açma yöntemine tabi tutulmasına gerek yoktur.

Doğru Rodaj nasıl yapılır konusunda araç kataloğunda bulunan üretici firmanın uyarılarını dikkate almalısınız. Araçların kitapçıklarında bu süre ilk 1000, 1500 ya da 2500 kilometre olarak belirtilmektedir.

  • Araç katalogunda belirtilen KM’ler yapılana kadar geçen rodaj süresinde aşağıdaki işlemlerden kesinlikle kaçınmalısınız.
  • Motoru yüksek devirde çalıştırarak zorlamayın.
  • Ani ve çabuk kalkışlardan kaçının.
  • Vites küçülterek ani hızlanmadan sakının.
  • Ani fren yapmayın.
  • Uzun süreli yüksek devirde araç kullanmayın.
  • Römorkla veya kaldırabileceğinden fazla yükle araç sürüşü yapmayın.
Her araçta rodaj (motor açma) diye bir şey yoktur. Azami hızı zorlamak araca ve motora büyük zarar verecektir. Çünkü rodaj sanılanın tersine motora ilave bir güç kazandırmayacak, uzun bir zaman sonra aracın bir tüm durumunda daha fazla hasar görmesine yol açacaktır.

Aracınızın rodaj gerektirip gerektirmediği kullanma kılavuzunda yazar. Kullanma kılavuzunda sürüş bölümüne bakarsanız en sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz. Buna mutlaka riayet ediniz.


Lastik Basınç Sensörü Neden Yanar? , Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır? , Araçlarda En Güvenli Koltuklar Hangileridir? merak edenler yazı başlıklarına tıklayabilirler.

 

Yorum Yap

Yorum Yap