Windows’da Driver Nasıl Silinir ?

Windows’da Driver Nasıl Silinir ?

Windows’da Driver Nasıl Silinir ? Windows’da bir donanımın sürücüsü nasıl kaldırılır ? Windows 10 driver kaldırma nasıl yapılır ?

Donanımlarla ilgili bir sorununuz olduğunda o donanımın driverını yani sürücüsünü kaldırıp tekrar kurmak isteyebilirsiniz. Yada bilgisayarınızda söktüğünüz bir donanımın artık sürücüsüne ihtiyacınız kalmamış olabilir.

Kullanılmayan bir donanıma ait sürücü bilgisayarınızda boşuna yer kaplar. Yüklü driverlar donanım sürücülerini bilgisayarınızdan kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Windows’da Driver Nasıl Silinir ?

Denetim Masası / Donanım ve Ses’i / Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın veya Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikle seçeneğinden aygıt yöneticisine giriş yapabilirsiniz. Burada silmek istediğimiz donanımı belirliyoruz.

Örneğin ekran kartları “Görüntü bağdaştırıcıları” seçeneği altındadır.

Windows'da Driver Nasıl Silinir ?

Kaldırmak istediğimiz donanıma sağ tıklayıp “Kaldır” seçeneğine tıklıyoruz. Burada karşımıza çıkan bütün aşamaları onaylayarak driver silme işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer donanım’ı yüklemek için yazılım kullanıldıysa programlardan bu yazılımı da kaldırmanız gerekebilir.

Windows'da Driver Nasıl Silinir ?

Sürücünün yazılımını kaldırmak için Başlat’ı tıklatın, Ayarlar’ın üzerinde gelin ve Denetim Masası’nı tıklatın. Denetim Masası’nda Program Ekle/Kaldır seçeneğine tıklayın. Sürücünün bağlı bulunduğu yazılımı seçtikten sonra “Kaldır” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra driver tamamen silinmiş olacaktır.

Windows'da Driver Nasıl Silinir ?

İşlemler tamamlandıktan sonra sürücünün güncel yazılımını yükleyebilirsiniz. Eğer ethernet kartı gibi , internet bağlantınızı etkileyen bir yazılımı kaldırmak istiyorsanız, işleme başlamadan önce güncel driver’ı mutlaka indirmiş olmanız gerekiyor. Aksi durumda sürücüyü sildikten sonra internet bağlantısı kuramazsınız. İşlem hakkında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Driver Nasıl Bulunur ve Nasıl Yüklenir?

Aradığınız driver’ı (sürücü) bulamıyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz Driver Nasıl Bulunur ve Nasıl Yüklenir? konumuzu okumaya başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap