Orijinal Olmayan Şarj Aleti ile iPhone Nasıl Şarj Edilir?

Orijinal Olmayan Şarj Aleti ile iPhone Nasıl Şarj EdilirGönül ister ki her şey Apple’ın istediği gibi yapılsın fakat maalesef bu düşünüldüğü kadar kolay değil. Nitekim, Apple’ın sürekli “hep bana” politikası biz Türkiye kullanıcıları için pek işe yaramayabiliyor. Cihazımı satın aldığımda yanında gelen orijinal Lightning yani şarj kablosu artık uzatmalarını oynuyor hatta geçen gün kıvılcım çıkarttığına dahi şahit oldum.

Durum böyle olunca tabii mecburen yine dandirik ve yan sanayi olarak isimlendirilen şarj kabloma kalmış oldum. Bu şarj kablosunu uzunca bir zamandır kullanmıyordum ve maalesef yeni iOS 8 işletim sisteminde henüz deneme fırsatına sahip olmamıştım.

İlk deneme fırsatına sahip olduğumda ise %10 şarjım vardı ve bir an önce bir çözüm üretmem gerekiyordu. Ben de hemen Jailbreak’li cihazımdan Support Unsupported Accessories 8 tweak’ini kurdum. Tweak’i kurduktan sonra ayrıca  Ayarlar sekmesinden aktif konuma getirmeniz gerekiyor.

Tweak’i aktif hale getirdiğimde ise hala daha kablonun cihazımı şarj etmediğini gördüm. Heyecanlı dakikalar tabii çünkü şarjım artık neredeyse %3 kalmıştı ve birkaç dakika içerisinde muhtemelen cihazım kapanacaktı. Hemen bu konu hakkında ufak bir araştırma yaptım ve bazen tweak’in tam olarak çalışabilmesi için Türk mantığı uygulamamız gerektiğini gördüm. Tweak’i ekledikten sonra dahi hala çalışmıyorsa kabloyu birkaç kere ard arda takıp çıkartmanız gerekiyor.

Bu takıp çıkartma işlemini sonlandırdığınızda ise zaten cihazınız şarj olmaya başlıyor. Ben 3 defa cihazıma USB kablosunu takıp çıkarttığımda cihazım şarj işlemine başlamıştı bile. Sonra dedim ki benim gibi diğer Apple kullanıcılarının da yarın ertesi gün başına gelmesi ihtimaline karşı bunu bloğum içerisinde bir bulundurayım. Tabii, şunu da belirtmek gerekir ki orijinal olmayan aksesuar ve şarj kabloları cihazınızın batarya sağlığına zarar verebilir. Bilhassa bu kabloları artık televizyonlarda gördüğümüz kendini infilak etme haberleri ile tanımış bulunmaktayız. İmkanınız varsa eğer orijinal kablo almaya çalışın, imkanınız yoksa da alabileceğiniz en kaliteli şarj kablosunu almaya çalışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu