PlayStation 4 Pro “Pro Boost Özelliği” Nedir ?

PlayStation 4 Pro “Pro Boost Özelliği” Nedir ?

Sony PlayStation 4 4.50 güncellemesi ile sunulan PlayStation 4 Pro Pro Boost Özelliği Nedir ? Pro Boost Özelliği nasıl çalışıyor ?

PlayStation 4 ile PlayStation 4 Pro arasında büyükçe bir fark var. Öncelikle, standart konsolun yeni modeli 4K gibi bir çözünürlüğe doğal bir şekilde çıkabiliyor, oyunlarda daha yüksek ve stabil FPS değerleri sunabiliyor ve son olarak da, grafiksel gelişmeler olabiliyor. PlayStation 4 Pro’nun, PlayStation 4’ten Farkları  yazımızda bu farklardan ayrıntılı olarak bahsetmiştik.

PlayStation 4 Pro “Pro Boost Özelliği” Nedir ?

Sony’nin yayınladığı bu özellikle yakında bir çok PlayStation 4 oyunu Pro’da oynanabilir olacak gibi gözüküyor. Üstelik geliştiricilerin oyunu yeni donanıma optimize etmesine dahi gerek yok. Güncelleme yüklendikten sonra Ayarlar menüsünde Boost Mode isimli yeni bir özellik yer alıyor. Boost Mode sadece PlayStation 4 Pro’da var normal PlayStation 4’te yok.

Söz konusu özellik Pro serisi oyun konsolları için geçerli olan bir güçlendirme modu olarak karşımıza çıkıyor yan bir anlamda söz konusu özellik bilgisayarlarda kullanılan turbo boost sistemine karşılık gelmekte.

Tıpkı turbo boost özelliğinde olduğu gibi söz konusu özelliğin hem işlemcilerin daha yüksek saat çarpan hızları ile çalışmasını sağlamakta hem de bu özellik ile beraber PlayStation 4 Pro serisinde kullanılan yeni ekran kartlarının da saat çarpan hızları artırılmakta. Bu sayede çok daha yüksek bir performans değeri elde edileceği de düşünülüyor.

Bir nevi oyun konsollarının var olan özelliklerini maksimum olarak kullanmaları da sağlanmış oluyor. Zaten bu özelliğin sadece yeni seri Pro cihazlara getirilmesinin nedeni de bu. Zira PlayStation 4 Pro serisinde kullanılan işlemcilerin ve ekran kartlarının eski seriye göre performansı da çok daha fazla ve ulaşabileceği maksimum değerde haliyle çok daha fazla. Bu mod ile beraber de ulaşılabilecek olan son performans da elde edilmiş olacak.

PlayStation 4 Pro "Pro Boost Özelliği" Nedir ?

PlayStation 4 Pro Pro Boost Ne İşe Yarayacak?

Burada asıl amaç oyunlarda yer alan akış hızı olarak gösterilen FPS değerlerini arttırmak olacak.

Boost Mode aktif hale getirildiğinde PS4 Pro, GPU ve CPU’nun saat hızını arttırıyor. Bu sayede PS4 Pro çıkmadan önce yayınlanan PlayStation 4 oyunlarında gelişmeler elde ediliyor. Yüklenme süreleri kısalıyor ve kare sayıları artıyor.

Şöyle ki artan güç ve artan işlemci hızı ile beraber bir yandan oyunların işleme gücü hızlanırken bir yandan da ekran kartlarının güçlerinin artması ile beraber oyun içerisinde yer alan performanslarında maksimum değerlere ulaşacağı da düşünülüyor. Söz konusu özellik bu nedenle doğrudan oyunlara etki eden doğrudan oyunlar için çıkarılan bir özellik olarak öne çıkıyor.

Hangi Oyunlar İçin Geçerli Olacak?

Genelde oyunları 60 FPS değerine kadar çıkaracağı düşünülen ve hatta limitsiz FPS değeri de sunabilecek olan özelliğin hangi oyunlar için kullanılabileceği de en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Bu durumda biraz karışık. Şöyle ki yeni seri PlayStation 4 Pro oyun konsollarından önce çıkan oyunlarında dahil edileceği de düşünülen yeni özelliğin daha çok ise Pro versiyon ile beraber gelen oyunları destekleyeceği belirtiliyor.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse eksi seri oyunlar içinde söz konusu özelliği kullanmak zaman zaman mümkün olacak ama daha çok Pro sonrasında çıkan oyunlarda tam olarak PlayStation 4 Pro Pro Boost modunun kullanıldığını ve özelliklerin tam olarak ele alındığını görebileceksiniz. Sony tarafından yapılan açıklama ile beraberde zaten daha çok son oyunlarda bu modun kullanılacağı da öğrenildi.

PlayStation 4 Pro Pro Boost Nasıl Kullanılacak?

Sony’nin seçimine göre söz konusu modun otomatik olarak devreye girebileceği veya kullanıcıların ayarlardan bu özelliği açabileceği iddia ediliyor. Özellik ilk duyurulduğun PlayStation 4 Pro Pro Boost özelliğinin devreye girmesi için sadece kullanıcıların bir tuşa basmasının da yeterli olacağı belirtilmişti. Şu an içinde tek bir tuş ile beraber turbo modu olarak ifade edilen özelliğe geçiş yapılabileceği fikri daha ağır basmakta bunu da ekleyelim. Fakat yine de Sony tarafından yapılacak açıklamaları beklemek gerekiyor.

PlayStation 4 Pro “Pro Boost” Aktifken Sorun Çıkarır mı ?

Aslında dışarıdan bakıldığında sorunsuz bir sistem olarak gösterilen ve PlayStation kullanıcılarını epey memnun edecek derecede performans artışı sağlayacağı belirtilen sistemin belli başlı sorunları da olduğu belirtiliyor.

Yapılan açıklamalarda PlayStation 4 Pro Pro Boost serisinde özellikle bazı oyunlarda FPS artışı sağlanmasının yerine donma sorunları yaşandığı belirtiliyor. Kare kare donma sorunlarının yaşandığı belirtilirken bununla beraber bazı oyunlarda da beklenenden çok daha düşük bir performans elde edildiği de belirtiliyor.

Söz konusu özellik için yapılan tüm bu açıklamalara bakacak olursak henüz PlayStation 4 Pro Pro Boost sistemi kararlı olarak çalışma gösteremiyor. Özellikle sistemin bazı oyunlarda doğrudan çalışmayı durdurdu hatasına neden olduğu da belirtiliyor. Fakat bunun dışında hiçbir sorun yaşamadan ciddi derecede performans artışları alındığı da belirtilen oyunlar var. PlayStation 4 Pro Pro Boost sorunun optimizasyon olduğunu da buradan anlıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.