Samsung Stock ROM İndirme ve Yükleme

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda SamMobile ve Samfirm araclığıyla Samsung Stock ROM İndirme ve indirilen Stock Rom’un Odin ile telefona yüklenmesi nasıl yapılır anlatacağız.

Samsung Telefonlara Android güncellemesi sonrası iki farklı şekilde rom yüklenebiliyor.

1 Bunlardan ilki OTA (Over The Air) üzerinden güncel romun yüklenmesi  2 Diğeri Odin yazılımı ile rom yükleme yapılması.

Herhangi bir markanın işletim sistemi üzerinde oynama yaparak, cihazda en sağlıklı biçimde çalışması için gerekli tüm işlemler akabinde satışa sunduğu cihazda bulunan yazılıma Stock Rom denir.

Samsung cihazınızda bazen cihazın sürekli yeniden başlaması, cihazın açılmaması, çeşitli durduruldu hataları ve bunlar gibi çok sayıda sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan stock rom yükleyerek kurtulabilirsiniz.

Sammobile Samsung Orjinal Stock Rom İndirme

# Öncelikle buraya tıklayarak SamMobile Samsung Firmwares sayfasına gidip My Model Number kutucuğuna telefonunuzun model numarasını (Örneğin SM-N950F gibi) giriyorsunuz.

Samsung Stock ROM İndirme ve Yükleme

Telefonunuzun modelini bilmiyorsanız, ürün kutusundan ya da Ayarlar – Telefon Hakkında – Model Numarası bölümünden öğrenebilirsiniz.

# Arama sonucu listelenecek. Listelenen Rom’un üzerine tıklayın.

Samsung Stock ROM İndirme ve Yükleme

# Sonraki ekranda ülke seçimi yapıyorsunuz. Biz Türkiye ROM’unu indirmek istediğimizden “Select Country”e tıklayıp açılır listeden Turkey’i seçtik. Cihazınız için yayınlanan son sürüm listenin en üstünde çıkıyor. (Pie güncellemesi için 9.0.0’ı seçmeniz gerekiyor.)

Samsung Stock ROM İndirme ve Yükleme

# Sammobile hesabınıza giriş yaparak (ücretsiz oluşturabiliyorsunuz.) Wait & Download butonuna tıklıyor ve indirmeyi başlatıyorsunuz.

Sammobile’da 5 çeşit üyelik var. Birincisi ücretsiz üyelik, diğerleri ücretli ekstra özellikleri olan üyelikler. Paralı üye olursanız stock romları hızlıca indirirsiniz ve birkaç farklı ayrıcalıktan yararlanırsınız. Ücretsiz üye olursanız stock romları yavaş indirirsiniz.

SamFirm Samsung Orjinal Stock Rom İndirme

# Öncelikle buraya tıklayarak Samfirm son sürüm indirip SamFirm.exe dosyasına çift tıklayarak açın.

SamFirm Samsung Orjinal Stock Rom İndirme

# Model kısmına telefonunuzun model numarasını (SM-N950F gibi), Region kısmını da bölgeyi (Türkiye için TUR gibi) yazıp “Check Update”e tıklıyorsunuz. Auto’yu işaretliyorsunuz.

SamFirm Samsung Orjinal Stock Rom İndirme

Download’a tıkladığınızda telefonunuz için güncel stock rom son hız inmeye başlıyor. Dosya indirildiğinde SM-G935F_1_20170112174413_kwe5dzikzy_fac.zip gibi bir paket elinizde olacak.

Odin ile Samsung Stock ROM Yükleme

Stock Rom’u indirdikten sonra sıra geldi Odin ile stok rom yükleme işlemine.

Odin ile Stock rom yüklemeye başlamadan önce Samsung USB driverlarının bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir. Samsung Android telefonlar için bilgisayarınıza bağladığınızda sizden sürücü isteyecektir. Samsung USB Sürücüsü, Samsung cihazlarını USB üzerinden bir Windows PC’ye bağlamanıza yardımcı olur. Windows için Samsung Android USB Driver buradaki yazımızdan indirebilirsiniz.

# Öncelikle buraya tıklayarak Odin Son Sürüm indirin. Odin programını indirip Odin3.exe dosyasını açıyorsunuz.

# Telefonunuzu Download modunda başlatıyorsunuz. Telefonunuz kapalı konumda Güç tuşu + Ses kısma tuşu + Bixby tuşuna basılı tutarak Downloading ekranının gelmesini bekliyorsunuz.

Odin ile Samsung Stock ROM Yükleme

# Cihaz Download moda geçtiğinde telefonunuzu bilgisayarınıza USB kabloyla bağlıyorsunuz. Odin, cihazınızı tanıyor ve Mavi kutucuk çıkıyor.

İndirdiğiniz yazılım dosyası 5 parçadan (AP, BL, CP, CSC, HOME_CSC_) oluşuyorsa zipten çıkardıktan sonra Odin programında hepsini ilgili kutucuklara tıklayarak ekliyorsunuz. Bu noktada ufak bir uyarı: CSC alanında HOME_CSC_’yi eklerseniz uygulama ve verileriniz silinmez, CSC_’yi eklerseniz temiz kurulum yapmış gibi olursunuz. Eğer indirdiğiniz yazılım dosyası tek bir parçadan (AP) oluşuyorsa Odin programında AP alanına tıklayıp ekliyorsunuz.

Odin ile Samsung Stock ROM Yükleme

Ekstra kutucukları işaretlemenize gerek. F.Reset Time ve Auto-Reboot seçili olması yeterli.

# Start butonuna tıklayarak rom yüklemesini başlatıyorsunuz. Yeşil kutucukta Pass yazısının yazmasını bekleyin. Rom yükleme tamamlandığında telefonunuz yeniden başlayacak. Artık USB kablosunu çıkararak telefonunuzun PC ile olan bağlantısını kesebilirsiniz.

Konfigürasyon tamamlandıktan sonra telefonunuz yeni Rom ekranı ile açılacak. Gerekli dil, tarih/saat vb. açılış ayarlarını yaptıktan sonra telefonunuza daha önce yedeklediğiniz yedeklerinizi geri yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu