Sık Rastlanan Tüm iPhone Sorunları ve Çözümleri

Sık Rastlanan Tüm iPhone Sorunları ve Çözümleri

Merhaba. Sık rastlanan iPhone sorunları ve bu problemleri nasıl çözeceğiniz üzerine sizlere geniş kapsamlı bir iPhone sorun çözümleri yazısı hazırladık.

Tüm iPhone Sorunları ve Çözümleri

iPhone Açılmıyor, iPhone Donuyor

Bu sorun genelde telefonu yeniden başlatınca gideriliyor. iPhone’u yeniden başlatmaya zorlayarak iPhone siyah ekran, donma, dokunma, yanıt vermeme ve açılışta takılı kalma sorunlarını çözebilirsiniz.

iPhone 8’den sonraki modellerde iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak için; Sesi Aç düğmesine basıp hemen bırakın. Sesi Kıs düğmesine basıp hemen bırakın. Ardından, Apple logosunu görene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.

iPhone 7 veya iPhone 7 Plus’ta iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak için; Apple logosunu görene kadar Yan Düğmeyi ve Sesi Kıs düğmesini en az 10 saniye boyunca basılı tutun.

iPhone 6s ve önceki modellerde iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak için; : Apple logosunu görene kadar Ana Ekran düğmesini ve Üst (veya Yan) düğmeyi en az 10 saniye boyunca basılı tutun.

iPhone Uygulamalar Kendi Kendine Kapanıyor

iPhone’da bir uygulama işlemdeyken aniden kapanıyorsa sorunun çözümü için aşağıdaki işlemleri yapınız.

1 iPhone’unuzda IOS’un en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.

2 Uygulamanın güncelliğini sağlayın. Bir uyglamaya güncelleme geldiğinden haberdar olmak için; Ayarlar > iTunes ve App Store > Otomatik İndirmeler yolunu izleyin ve Güncellemeler’i açık konuma getirin.

3 Uygulamayı silip yeniden yükleyin

iPhone Kamera yada Uygulama Donuyor, Siyah Ekran Çıkıyor

iPhone kamera uygulamasında veya başka bir uygulamada siyah ekranla veya donma sorunuyla karşılaşırsanız uygulamayı kapanmaya zorlama sorununuzu çözebilir.

iPhone X veya sonraki modellerin Ana ekranında, ekranın altından parmağınızı yukarı doğru kaydırın ve ekranın ortasına gelince yavaşça duraklayın.

iPhone 8 veya önceki modellerde, Ana Ekran düğmesini iki kez tıklayıp son kullanılan uygulamaları görüntüleyin. Kapatmak istediğiniz uygulamayı bulmak için ekranı sağa veya sola kaydırın. Uygulamayı kapatmak için uygulamanın önizlemesi üzerinde parmağınızı yukarı kaydırın.

iPhone WiFi Bağlanmıyor

iPhone Wi-Fi bağlanmıyor sorununu ağ ayarlarını sıfırlayarak çözebilirsiniz. iPhone ağ ayarlarını sıfırlamak için; Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyin.

iPhone Şarjım Çabuk Bitiyor

Bunu sebebi bazı uygulamaları şarj tüketimini arttırması olabilir. iPhone’unuz bataryanızı en çok tüketen uygulamaların bir listesini tutar. Bunları görmek için Ayarlar > Pil yolunu izleyin. Burada son 24 saatte ve son 7 günde en çok tüketim yapan uygulamaları göreceksiniz.

Örneğin Facebook’un çok pil tükettiği herkesçe malum. Facebook’u kaldrarark Facebook Lite kullanabilirsiniz. Bunun gibi daha bir çok uygulamanın lite sürümlerini kullanarak hem pilden hemde RAM’inizden tasarruf sağlayabilirsiniz. 15 Popüler Uygulamanın Lite Sürümleri yazımızda bu uygulamaları bulabilirsiniz.

iPhone Bluetooth Görmüyor. Bağlanmıyor

iPhone’larda Bluetooth eşleşmiyor, görmüyor gibi sorunlarla karşılaşanlar için iPhone Bluetooth çalışmıyor sorununun çözümünü detaylı olarak buradaki yazımızda anlattık..

iPhone Şarj Olmuyor

iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri de iPhone Şarj Olmuyor, iPhone şarj edememe sorunudur. iPhone veya iPad’i şarj edemiyorsanız yardım almak için Apple ile iletişime geçmeden önce iPhone şarj olmuyor sroununu çözebilmek için sizlere önerdiğimiz 5 çözüm yolunu buradaki yazımza bakarak deneyebilirsiniz.

iPhone Isınıyor ve Kapanıyor

iPhone’un aşırı derecede ısınarak kapanması,  ya orijinal olmayan şarj kablosuyla şarj etme esnasında ya da doğrudan güneş ışığı altında uzun süre bırakmanız durumunda gerçekleşir. Fazla ısınma sorunu normal kullanımda da gerçekleşebilir. Arka planda sürekli çalışan bir uygulama da cihazınızın ısınmasına yol açabilir. Her ne kadar iOS, açık ancak kullanılmayan uygulamanın aktivitelerini sonlandırsa da Ayarlar – Genel – Arka Plan Uygulama Yenileme sayfasından gerekli ayarlamayı yapmakta fayda var.

iPhone Şebeke Aranıyor

iPhone’da şebeke sorunu yaşıyorsanız ;

1 Operatör ayarı güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bunun için Ayarlar > Genel >Hakkında dokunun ve Operatör’ün yanına bakın.

2 Sorun çözülmediyse SIM kartı çıkarın ve tekrar takın.

3 Sorun halen devam ediyorsa ağ ayarlarını sıfırlayın. iPhone ağ ayarlarını sıfırlamak için; Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyin.

4 Son olarak şebeke, sinyal sorununun çözümü için Apple bir yazılım güncellemesi hazırlamış olabilir. iOS’u en son sürümüne güncelleyin.

Sonuç olarak

Donanımsal Sandığınız Sorun Yazılımsal Olabilir

Yazılım güncellemelerini kesinlikle atlamayın. Kullanıcılar, genellikle her yeni iOS güncellemesiyle cihazlarının performansının düşürüldüğünü düşünür. iPhone’unuzu ilk satın aldığınız günde aldığınız ekran süresini alamayacaksınız bu doğru, gerçek ama Apple bir güncellemeyle donanımsal sanılan sorunları da çözüyor. Bu yüzden güncellemeleri atlamamanızda fayda var. Yazılım güncellemelerini sadece uygulamaların çalışabilmesi, daha güvenli hale gelmesi için gerekli bir araç olduğunu düşünmeyin.

iPhone Ayarları Sıfırlama İşe Yarayabilir

iPhone’unuzda yaşadığınız sorunun yazılımsal mı donanımsal mı olduğundan emin değilsiniz, herhangi bir yanlış ayarın soruna sebebiyet verdiğini düşünüyorsunuz. Tüm telefon ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Ayarlar – Genel – Sıfırla – Tüm Ayarları Sıfırla dokunup onay vermenizle iPhone’unuz ilk günkü haline dönecektir. Bu işlem sonrasında verileriniz kaybolmaz.

iPhone Fabrika Ayarlarına Döndürmeyi Deneyin

Ayarları sıfırladınız, sorun hala çözülmedi. Çoğu yazılım ve işletim sistemi sorunlarını gidermede etkili yöntem olan fabrika ayarlarına sıfırlamayı uygulayın. Ayarlar – Genel – Sıfırla – Tüm İçerik ve Ayarları Sil yolunu izleyerek veya bilgisayarınızda iTunes’u kullanarak iPhone’unuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlem tüm verilerinizi, ayarlarınızı uçuruyor. Onaylamadan önce iPhone’unuzun yedeğini almanızda fayda var.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap