Nedir, Nasıl Yapılır

SMS ile Araç Hasar Geçmişi Nasıl Sorgulanır ?

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

SMS ile Araç Hasar Geçmişini Nasıl Sorgulanır ? Plakadan araç hasar kaydı nasıl sorgulanır ? Araç kaydı sorgulama ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazımızda anlatıyoruz.

Satın alacağınız aracın geçmişinde ne hasarları olduğunu bilmeniz önemlidir. Çünkü kaza geçirmiş bir aracın kaporta kısmı çekiç yardımıyla düzeltiliyor ve düzeltilen kısmın boyanabilmesi için alanın pürüzsüz olması gerek, bunun için macun denilen bir madde hasar gören kısmın üzerine uygulanıyor. Araç kaportadan ilk çıktığında her ne kadar ilk haline dönmüş gibi görünse de macun denilen madde yapısı gereği belli bir süre sonra çatlayan toprak gibi açılmaya başlıyor.

Bu nedenle kaporta işleminden geçmiş araçları alırken iki kere düşünmeli ve aldığınız aracı satarken zorlanacağınızı unutmayın. Öte yandan önden darbe alan araçların büyük bir çoğunluğunda denge problemi gözlenmektedir.

Satın almak istediğimiz aracın karıştığı trafik kazalarını, bu kazalar neticesinde ne tür servis işlemlerinden geçtiğini hep bilmek istemişizdir. Oldukça zahmetli gibi görünen bu işlemin sadece bir kısa mesaj ile gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

SMS ile Araç Hasar Geçmişi Nasıl Sorgulanır ?

Sistemin göze çarpan en güzel özelliği sorgulamak istediğimiz aracın plakası değişmiş olsa bile hasar geçmişini sorunsuz olarak görüntüleyebiliyor olmamız. Tek yapmamız gereken sorgulamak istediğimiz aracın plakasını büyük karakterlerle yazıp 5664‘e kısa mesaj olarak göndermek. Sonuç anında cebinizde!
SMS ile Araç Hasar Geçmişi Nasıl Sorgulanır ?
Sorgulamada hasar kaydına rastladıysanız değişen parça olup olmadığını öğrenmek için PARCA(bir boşluk bırakıp)plaka numarasını ve ilk sorgulamada elde ettiğimiz tarihi yazıp 5664‘e göndermemiz yeterli. (Örnek: PARCA 34ABC001 01/01/2015)
SMS ile Araç Hasar Geçmişi Nasıl Sorgulanır ?

Ücretlendirme Nasıl Olacak?

Sistem yurt içi tüm operatörleri destekliyor. Sorgulama başı istenen ücret ise 7 TL. Eğer faturalı bir hat kullanıyorsanız sorgulama ücreti ilgili dönem faturanıza ilave edilecektir.
Faturasız (ön ödemeli) hatlarda ise hattınızda 7 TL‘lik bakiye bulunması gerekiyor. Hattınıza tanımlanan hediye SMS‘ler veya daha önceden satın almış olduğunuz SMS paketleri bu işlem için kullanılamaz. 
2003 yılından önce meydana gelen kazalar veya sigorta şirketleri dışında yapılan onarımları sorgulamanın mümkün olmadığını unutmamanız gerekiyor. Detaylı bilgi için SBM’nin sorgu sayfasına göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu