iPhone’da Video Kalitesini Düşürme veya Yükseltme Nasıl Yapılır?

iPhone ya da iPad'lere video kaydederken çözünürlük ayarlarını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

iPhone’da video kalitesini düşürme veya yükseltme yaparak çektiğiniz videoların daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

iPhone ya da iPad’lere video kaydederken çözünürlük ayarlarını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. iPhone video çözünürlük ayarlarını düşürere, cihazınızdaki alandan tasarruf sağlayabilir veya iPhone video çöünürlük kalitesini yükselterek daha kaliteli videolar çekebilirsiniz.

Farklı çözünürlükte çekilen 1 dakikalık videoların kapladıkları yer şu şekilde olmaktadır;

  • 720p, 30 kare/sn: 40 MB
  • 1080p, 30 kare/sn: 60 MB
  • 1080p, 60 kare/sn: 90 MB
  • 4K: 170 MB

iPhone’da Video Kalitesini Düşürme veya Yükseltme

iPad veya iPhone cihazınızda yeterli alan yoksa ve kaydetmek istediğiniz video fazla yer kaplayacaksa video çözünürlüğünü düşürmek çekilecek videonun boyutunun da düşük olmasını sağlayacaktır. Bu işlemi ağır çekim ve normal çekim modları için uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yapmak oldukça basittir.

1 # Ayarlar > Kamera seçeneğini seçin.

2 # Bu alanda “Video” seçeneğini geçin.

3 # Açılan menüden 720p HD, 1080p HD, 4K gibi seçeneklerden istediğinizi seçebilirsiniz.

iPhone'da Video Kalitesini Düşürme veya Yükseltme Nasıl Yapılır?
iPhone’da Video Kalitesini Değiştirme

Şimi bu menüde yer alan kare/sn terimleri ne ifade ediyor ona bakalım.

Videolarda bulunan kare sayısı ise saniye başına yer alan fotoğraf karesini ifade etmektedir. Saniye başına artan kare sayısı videoların daha akıcı olmasını sağlamaktadır.

1080p HD, 60 kare/sn(60 fps) video çözünürlüğü oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Youtube’da yer alan 1080p@60fps videolar bu çözünürlükte çekilen videolardır.

AppStore üzerinde sayısız video ve fotoğraf uygulaması mevcut.iPhone’un sadece kendi kamera yazılımı yerine sizler için seçtiğimiz en iyi iPhone Video ve Fotoğraf Uygulamaları ‘nı kullanırsanız video ve fotoğraflarınızdan daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu