1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. RS232 Seri Port Nedir? RS232 Seri Port Nasıl kullanılır?

RS232 Seri Port Nedir? RS232 Seri Port Nasıl kullanılır?

RS232 Seri Port Nedir? RS232 Seri Port Nasıl kullanılır?

Merhaba. Bu yazımızda teknolojik ürünlerde karşımıza çıkan RS232 Seri Port nedir, RS232 Seri Port nasıl kullanılır detaylı olarak anlatacağız.

Seri Port ; eşzamansız yani asenkron olmayan bir iletişim protokolüdür. Tek seferde tek byte bilgi gönderebilirsiniz ve karşı tarafın alıp almadığı kontrol edilmez. Kendi algoritmanızla kontrolü yapabilirsiniz.

Serial Port‘lar aracılığıyla kullanılan en yaygın donanımlar şunlardır;

  1. Fare: Özellikle eski bilgisayarlar ve PS/2 veya USB portlarına sahip olmayan bilgisayarlar içerisinde serial port aracılığıyla fareler kullanılır.
  2. Modem: Kolay kullanımı ve kurulumu nedeniyle eski bilgisayarların içerisinde eski tip modemlerin kurulması ve kullanılması amacıyla Serial Portlar kullanılırdı.
  3. Network: Serial Port’un esas kullanım amaçlarından biri de ağ oluşturma amacıydı. Disket ve diğer aktarım donanımlarının yetersiz kaldığı yıllarda Serial port kullanılarak yüksek boyutlu dosyalar bir bilgisayardan diğerine aktarılırdı.
  4. Yazıcılar: Artık günümüz yazıcılarının büyük kısmı USB kullanıyor olmasına karşın eski model ve hesaplı yazıcılar arasından hala Serial port kullananlarını bulabilmek mümkün. Eski yazıcıların genel bir kısmı Serial Port aracılığıyla kullanılırdı.

RS232, RS422, RS423 VE RS485 bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlarda kullanılan seri haberleşme metodlarıdır.

RS232 Seri Port Nedir?

RS–232 iki cihaz arasında bilgi alışverişine yönelik olarak tasarlanmıştır. Mesafe 15-30 m arasında değişebilmektedir. Bu noktada kablo tipi ve bit hızı önemli rol oynar. Bir adaptör yardımıyla farklı tip arabirime çevrilebilmektedir. Basit bir devre kullanarak bir RS–232 portu, birçok cihaza bağlanabilen ve daha uzun mesafelerde çalışabilen bir RS-485’e çevirmek mümkündür .

RS-232, Electronic Industries Association tarafından geliştirilmiş ve standart hale getirilmiş bir konektördür. -15 V ile +15 Voltluk iki voltaj seviyesi arasında bir değer belirleyerek 15 metreyi bulan bir haberleşme olanağı sunmaktadır.

RS–232 linklerde dengesiz (unbalanced) hatlar kullanılır. Dengesizlik, hatlardaki sinyallerin elektriksel karakteristiklerine bağlıdır. Dengesiz bir hat, sinyalin sinyal voltajının tek bir tele tatbik edildiği ve tüm sinyal gerilimlerinin tek bir toprağı referans aldıkları bir hattır. Bu tip bir arabirime tek-uçluda denilmektedir. Dengeli ya da fark (differantial) hatlarında her bir sinyal için, biri diğerindeki sinyalin tersini (inverse) taşıyan iki tel kullanılır

Bu port hemen tüm uydu alıcılarında bulunur. Normal kullanımda bir fonksiyonu yoktur. Sadece servis sırasında standart bir PC(veya uydu alıcısı) ile bağlanarak yazılım aktarmaları için kullanılır.

RS232 Seri Port Nasıl Çalışır?

RS-232 iletimi yapılarken veriler ASCII karakterlerininden dolayı 8 bitlik karakterler halinde iletilmektedir. İletim seri bir şekilde gerçekleşmektedir. Gönderilecek veri gönderici tarafından belirli bir formatta hazırlanır ve hatta iletilir. Bu işlem yapılırken alıcı sürekli olarak hattı dinlemektedir. Alıcı, başlangıç bitini (start bit) gördükten sonra bitiş bitine (stop bit) kadar olan aralıktaki verileri okur.

RS232 Seri Port Nasıl kullanılır?

PC’den yapılacak aktarma için önce PC’ye

a) Yüklemede kullanılacak yazılım,

b) yüklenecek program,

c) işlem talimatı indirilir.

Bu üç şey birden elinizde olmadan hiçbirşey yüklenemez. Sıkıştırılmış dosya ise açılarak yüklemekte kullanılacak program (gerekirse kurulum yapılarak) çalışır hale getirilir. Yükleme talimatı okunur. Üçüncü adımda PC ile uydu alıcısı bir RS232 kablo ile birbirine bağlanır. Bu kablonun PC tarafı daima dişidir, ancak uydu alıcısı tarafı erkek de dişi de olabilir. Kablonun iç bağlantısı da düz vey çapraz olabilir. Düz kabloda(örneğin mouse uzatma kablosu) bütün uçlar karşı taraftaki aynı numaralı uçlara gitmektedir. Normalde sadece 2, 3 ve 5 no’lu uçlar kullanılmaktadır, ancak mouse uzatma kablosunun tüm uçları doludur. (bazı cihazlarda diğer uçlar da kullanılabilmektedir) Çapraz kabloda (null modem kablosu) 2ucu 3’e, 3 ucu 2 ye bağlanmıştır. İki tür kablo hazır olarak bulunmakla birlikte, bir ucunun erkek yerine dişi olması gibi durumlarda kablo özel olarak yapılır. Kablo takılırken uydu alıcının fişi çekili olmalıdır. Elinizdeki kablo doğru değilse ya iki uç yerlerine takılamaz(erkek yerine dişi) ya da takıldığında cihaz hiçbir cevap vermez(düz/çapraz).

RS232 Seri Port-2

PC’de yükleme programı çalışırken doğru kablo takıldığında programın alıcının RS232 portunu görmesi için fişi takmak ve (talimata göre) on/off yapmak gerekebilir. Sonra (talimata göre) yükle komutu verilir. Bitti uyarısı alınınca çıkartılır. Burada en önemli iki konu vardır. Birincisi yükleme programı ve yüklenecek programın cihazınız için tam doğru programlar olduğunu bilmek gerekir. Yanlış bir programla yükleme denendiğinde cihaz kullanım dışı hale gelebilir.

Bu yükleme PC’nizin BIOS’u gibi olduğundan örneğin yanlış bir kayıt durumunda cihazın açılması kapanması, RS232 portunu görmesi gibi temel fonksiyonları olmayacağından yeniden yükleyerek düzeltme şansı da olmayabilir. Eğer elinizdeki yükleme programı, yüklenecek program, yükleme talimatı ve RS232 kablosunun doğruluğundan emin iseniz dikkat etmek gereken tek şey kalıyor. O da yükleme başladıktan sonra herhangi bir kesinti olmaması. Özellikle de en baştaki birkaç saniyelik kısım çok önemlidir. Kesinti bu ilk kısımda olursa söylediğimiz bir daha yüklenememe durumu ortaya çıkabilir. Bu hale gelmiş bir alıcı sadece Flaş çipi üzerinden yeniden yükleme yapılarak kurtarılabilir. Flaş çipi üzerinden sadece özel cihazlarla (çipi sökerek veya sökmeden) yükleme yapılabilmektedir.

Cihaz satıcıları açısından bir pratik yöntem de hiç PC kullanmadan uydu alıcıdan uydu alıcıya SCART-SCART veya RS232 kablosu kullanılarak yapılan aktarmadır. Bu yöntemde Master olarak kullanılan cihazdan slave olarak kullanılan cihaza içindeki işletim sistemi, konfigürasyon ve kanal(settings) bilgileri aktarılabilmektedir. Özellikle birbirinin benzeri türdeki müşteri kurulumları için bu çok büyük zaman tasarrufu ve kolaylık sağlayıcı bir özellik.

Öte yandan kullanıcının uydulardaki transponderlerde bulunan değişik kanal parametrelerini(settings) internetten PC’ye ve oradan uydu alıcısına aktarmasında da RS232 portu çok yararlıdır. Bu şekilde yakalanmasında güçlük olan kanallar da kısa sürede listeye eklenmektedir. Ancak, her cihazın ve antenin yayın alabilme düzeyi aynı olmadığı için yüklenen kanalların islenebilir olmaması mümkündür.

Bu konuda son olarak söylememiz gereken kullanıcının uydu alıcısına yazılım yüklemeğe karar vermeden iki defa düşünülmesi gerektiğidir. Uygun olmayan bir yazılım cihazı tümüyle çalışmaz, arızalı çalışır veya yavaş ve kusurlu konuma getirebilir. Yazılım yüklenerek elinizdeki serçenin kartal haline getirilmesi mümkün değildir. Yazılımı eski model olan cihazın büyük olasılıkla donanımı da eski model olduğundan yeni daha fazla hız ve kapasite gerektiren yazılımı taşayamayacak veya aşırı yavaşlaması gibi sorunlara yolaçabilecektir. Özellikle şifreli yayınların korsan olarak izlenmesini sağlayan yazılım yamalarının yüklenmesinde durum bu şekildedir.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap