Mobil

Telefona Sim Kart Kiliti Koyma

Bu yazımızda iPhone yada Android telefona Sim Kart kiliti koyma yada SIM kart kiliti kaldırma işlemini anlatacağız.

SIM Kilidi veya diğer adıyla PIN kodu, SIM kartınızın izinsiz kullanımını ve rehber bilgilerinizi korumak amacıyla geliştirilmiş basit bir şifre mekanizmasıdır. Sim kilidini en fazla 3 defa yanlış girebilirsiniz, tüm haklarınızı tamamladığınız anda SIM kart kendini bloke eder ve blokenin kalkması için PUK adı verilen koda ihtiyaç duyar.

Android Sim Kart kiliti koyma ve SIM kart kiliti kaldırma

  • Android uygulama penceresi üzerinde dişli şeklinde duran “Ayarlar” sekmesine giriyoruz.
  • Açılır Ayarlar penceresinden bu kez de “Güvenlik” sekmesine girmemiz gerekiyor.
  • Kilit işareti ile simgelenmiş güvenlik sekmesine girdiğimiz anda “Sim kart kilidini ayarla” şeklinde bir ifade göreceksiniz. Bu ifadeye tıkladığımız zaman sim kart ayarları görüntülenmiş olacak.

Buradan sim kartınızı kilitleyebilir, sim kart kilidini kaldırabilir veya şifrenizi değiştirebilirsiniz. Değişiklik işlemlerini uyguladıktan kayıt edip tekrar ana menüye döndüğünüzde işlem tamamlanmış olacak.

iPhone Sim Kart kiliti koyma ve SIM kart kiliti kaldırma

  • iPhone’da AyarlarHücresel > SIM PIN‘e gidin. iPad’de Ayarlar > Mobil Veri > SIM PIN‘e gidin.
  • SIM PIN‘inizi açın veya kapatın.
  • İstenirse SIM PIN’inizi girin. Daha önce SIM PIN kullanmadıysanız iletişim operatörünüzün saptanmış SIM PIN’ini girin. Saptanmış SIM PIN’i bilmiyorsanız tahmin etmeye çalışmayın. İletişim operatörünüzün müşteri hizmetleri sayfasına veya kablosuz iletişim planınızla birlikte verilen belgelere bakın. Alternatif olarak, iletişim operatörünüzle irtibat kurabilirsiniz.
  • Bitti‘ye dokunun.

Sim kart çıkarma iğneleri çok küçük şeyler olduğundan kaybolmaları pekde süpriz olmuyor. Peki iğnesi kaybolan sim kart yuvası nasıl açacağız?

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu