Android Telefondan Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Android Telefondan Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Android cihazınızda sistemsel bir sıkıntıdan dolayı yada sıfırlama işlemi ile yanlışlıkla sildiğiniz dosyalarınız varsa Android telefondan silinen dosyaları geri getirme için yazımızda anlattaığımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

Akıllı telefonlarda zaman zaman karşılaşılan teknik sorun veya kullanıcı hatası nedeni ile veri kaybı yaşanmaktadır.  Yanlışlıkla silinen video, fotoğraf yada mesajlarınız gibi dosyayı geri kurtarmanın birkaç yöntemi bulunuyor. Bu yöntemleri deneyerek her zaman kesin bir sonuç olmasa da, silinen dosyanızı geri kurtarmak mümkün olmaktadır.

Silinen fotoğraflar için Galeri uygulamasının çöp kutusunu kontrol edin.

Pek çok mobil uygulamanın hatta Android işletim sistemine sahip bazı marka ve model mobil cihazların galeri uygulamasının bile bir geri dönüşüm kutusu vardır. Herhangi bir mobil uygulamadan ya da galerinizden bir dosya sildiğiniz zaman öncelikle bu klasöre bakmalısınız.

Geri dönüşüm kutusu, çöp kutusu, son silinenler gibi farklı isimlerle adlandırılan bu klasör üzerinden son sildiğiniz tüm dosyalara ulaşabilirsiniz. Ger dönüşüm kutusu klasörü dosyaların en altında ya da uygulamanın başka bir sekmesinde olabilir. Bir dosya sildiğiniz zaman ilk olarak uygulama içindeki geri dönüşüm kutusu klasörünü aramanızda yarar var.

Bulut depolama yedeklerinize bakın

Ne yaparsanız yapın, verilerinizi mutlaka bir bulut depolama hizmeti üzerinden de yedekleyin. Diğer donanımların başına herhangi bir şey gelse bile bulut depolama hizmeti kolay kolay etkilenmeyecektir. Android işletim sistemi kullanıcılarının verileri genel olarak Google Fotoğraf ve Google Drive üzerinden yedeklenir.

Cihazınızdaki veriler otomatik olarak yedeklense bile değişiklikler aynı hızda bu hizmetlere yansımıyor olabilir. Bu nedenle sildiğiniz bir dosya da hemen bulut depolama alanından kaldırılmamış olabilir, kontrol edin.

Eğer sildiğiniz dosyayı bulut depolama alanında, her zaman olduğu klasörde bulamıyorsanız bulut depolama hizmetinin çöp kutusunu kontrol edin. Bulut depolama hizmetleri, silinen dosyaları normalden daha uzun bir süre, ortalama 60 gün, korumaktadır.

Whatsapp mesajlarınızı yedeğini geri yükleyin

Eğer sildiğiniz dosya WhatsApp üzerinden alınan ya da gönderilen bir dosya ise geri getirme işlemi için uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. Bu yöntemlerden ilki, dosyayı aldığınız aldığınız ya da gönderdiğiniz konuşmayı kontrol etmek. Eğer burada yoksa WhatsApp mobil uygulamasının medya klasörünü kontrol edin.

Diğer bir seçenek, cihazı bilgisayarınıza bağlayarak WhatsApp medya klasörünü kontrol etmektir. Eğer burada yoksa ve daha önce WhatsApp verilerini yedeklemeyi seçtiyseniz, WhatsApp üzerindeki tüm verilerinize Google Drive üzerinden ulaşabilirsiniz. Verilerinizi yedeklediğinizden eminseniz ancak ulaşamıyorsanız uygulamayı silip yeniden yükleyerek eski verileri yeniden yükleme seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Mobil cihazınızı bilgisayarınıza bağladıktan sonra eğer WhatsApp veritabanına ulaşabilirseniz, buradan eski yedeklemelere ulaşabilirsiniz. Veritabanınızda msgstore-2020-01-05.crypt12 benzeri .crypt12 uzantılı olan en yeni dosyayı bulun ve onu yeniden adlandırın. Böylece ikincil yedeklemeler askıya alınacak ve ilk yedeklemenize ulaşacaksınız.

WhatsApp veritabanı yani yedekleme dosyası olan Crypt12 nedirCrypt12 dosyası nasıl açılırWhatsApp crypt12 Key nasıl bulunur buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Android veri kurtarma uygulamaları

Android silinen dosyaları geri getirme işlemi için Android silinen dosyaları geri getirme uygulamaları kullanabilirsiniz. Telefondan silinen dosyaları geri getirmek için kullanabileceğiniz uygulamalara buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol