Telefonun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazımızda telefonum yavaş şarj oluyor diyenler için telefonun yavaş şarj olmasının 5 nedenine değineceğiz.

Akıllı tablet yada telefonunuz eğer yavaş şarj oluyorsa aşağıda belirttiğimiz sebeplerden birisi oluşmuş olabilir.  Cihazların şarj olma süreleri çeşitli sorunlara bağlı olarak uzayabilir ya da kısalabilir

Şarjın çok uzun sürede dolması ve hızlı bitmesi sorunları kronik bir hale geldiyse bu yazıyı okumanızda fayda var.

Telefonun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

Telefonun Yavaş Şarj Olmasının 5 Nedeni

1 Orjinal Şarj Adaptörü ve Kablosu Kullanmama

Cihazların yavaş şarj olmasının en büyük nedeni orjinal şarj adaptörü yada kablosu kullanmamaktır. Orijinal olmayan ve aşınmış kablo veya adaptörünüz varsa ya da güç kaynağınız zayıf ise sorun bunlardan kaynaklı olabilir. Eğer telefonunuz yavaş şarj oluyorsa, öncelikle USB kablosu veya adaptörü değiştirmeyi deneyin. Ayrıca, her zaman orijinal aksesuarlar kullanmanızda fayda var.

2 Şarj Soketi Aşınmış Olabilir

Telefonunuz günlük şarj işlemi sırasında bağlantı noktası da bir miktar hasar alabilir. Şarj soketinin aşınmış olması ya da içine toz vb. maddelerin girmesi de telefonunuzun yavaş şarj olması ya da hiç şarj olmamasına neden olabilir. Sorunun bu nedenden kaynaklandığını anlamak için telefonunuzun şarj soketine bir el feneri yardımıyla bakabilirsiniz. Eğer yabancı cisimler görüyorsanız sokete zarar vermeden temizleyebilirsiniz.

3 Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Arka planda çalışan uygulamalar da telefonunuzun yavaş şarj olmasına neden olabiliyor. Hem Android hem de ios platformunda Ayarlar’da bulunan Pil kullanım menüsünü inceleyerek hangi uygulamanın daha çok pil tükettiğini inceleyebilirsiniz. Bu duruma neden olan uygulamayı bulduysanız, uygulamayı silerek pil ömrüne ve şarj etme hızına katkı sağlayabilirsiniz.

4 Batarya Sorunları

Diğer maddeleri kontrol ettiyseniz ve sorunu hala bulamadıysanız, bataryanızın eskidiğini ve gücünü kaybettiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Yeni ve orijinal bir batarya alarak bu sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz.

5 Şarj ederken telefonu kullanma

Tüm maddeleri tek tek inceledik. Diğer 4 maddede çözümü bulamadıysanız, sorunu kendinizde aramanızı tavsiye ediyoruz. Telefonu şarj ederken bir yandan kullanıyorsanız, bu eylemin telefonu yavaş şarj edeceğini de bilmelisiniz. Telefonunuz şarjdayken biraz ara vererek telefonun hızlı şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu makalemizde bulunan ipuçları size yardımcı olmadıysa, cihazınızı en yakın yetkili servise götürerek işi uzmanlarına bırakabilirsiniz. Sorun farklı bir nedenden kaynaklanıyorsa, hemen tespit edilerek size bilgi verilecektir.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol