Mobil

Telefonunuz Dinleniyor mu?

“Telefonum dinleniyor mu acaba?” sorusunu kendi kendimize zaman zaman sorarız. Hatta bazen dinlendiğinden o denli endişe duyarız ki konuşacağımız her konuya ve söyleyeceğimiz kelimeye aşırı dikkat etmeye başlar ve kendi kendimize sakıncalı olabileceğini düşündüğümüz konular belirler,  bunları asla telefonda konuşmaz ve sadece karşıdaki kimseyle yüz yüze geldiğimizde konuşmayı tercih ederiz.Telefonunuz Dinleniyor mu?

Aslında hiç birimiz telefonumuzun dinlendiği resmi olarak ortaya çıkmadıkça  dinlendiğimizden emin olamadığımız gibi sıradan bir kişinin de telefonunun dinlenip dinlenmediğini net olarak anlaması çok zordur.

Telefonunu Nasıl ve Kim Dinleyebilir?

Dünyada en çok karşılaşılan dinleme yöntemi sabit ve mobil operatörler vasıtasıyla yapılan dinlemelerdir ve burada iki olasılık vardır. Yapılan dinleme ya hakim kararıyla devlet tarafından yapılıyordur ya da resmi olmayan bir şekilde hizmet aldığınız operatörün bir çalışanı tarafından. Böyle bir dinleme yapıldığında bunu anlayabilmeniz zaten pek mümkün değildir.

Diğer bir dinleme yöntemi de cep telefonuna bir yazılım yükleyerek yapılan dinlemedir. Dinleme üzerine yazılım üreten firmalar teknolojinin sınırlarını zorlayarak ortaya öyle profesyonel çözümler sunmaktadırlar ki, bu yazılımlar yoluyla kimsenin ruhu bile duymadan profesyonel dinlemeler yapılabilmektedir.

Casus yazılım, bir kullanıcı hakkında gizlice veri toplamak amacıyla kullanılan geniş bir kötü amaçlı yazılım kategorisidir. Casus yazılımlar, tarama verilerinizi, giriş kimlik bilgilerinizi veya diğer kişisel bilgilerinizi, ele geçirme ve bazen üçüncü bir tarafa iletme amacıyla kullanılmaktadır.

İki çeşit casus yazılım mevcuttur: casus virüsler ve özel casus uygulamaları. Burada en önemli fark birinci çeşidin kişisel olmaması. İkinci çeşit ise bilinerek ve kasten belirli cihazlara kurularak kişisel bilgilerinizin izlenmesini sağlayabilir. Birinci durumda cihazınızı izleyen kişi sizi şahsen tanımıyor olabilir fakat ikinci durumda bu kişiyle kişisel bir bağlantınız olması gerekiyor. Örneğin bu kişi patronunuz, eşiniz, ebeveyniniz ya da bağlantılı olduğunuz bir başka kişi olabilir.

Casus yazılımlar ise telefonlara bir kaç şekilde yüklenir. Bunlardan en yaygın olanı güvendiğiniz arkadaşlarınızdan gelmiş gibi görünen “harika bir uygulama ve benzeri…” öneriler ile içinde casusluk amacı taşıyan rutinlerin bulunduğu malware adı verilen zararlı uygulamaları telefonunuza yüklemektir. Böylece kendi elleriniz ile truva atına davet çıkarmış olursunuz.

iOS’da casus yazılımların hemen hemen hepsi jailbreaking işlemi yapılmış olan cihazlarda çalışır. Bu yüzden eğer jailbreaking işlemini kaldırırsanız, problemi çözebilirsiniz. Jailbreaking işlemini hiç yapmamış olsanız bile Ayarlar kısmını kontrol etmelisiniz- iPhone cihazınızı izlemek için bu işlemi bir başkası yapmış olabilir.

Peki o zaman Telefonumda casus yazılım var mı? Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır ? Telefonda Casus yazılım nasıl temizlenir?

Telefonunuz Dinleniyor mu?

Telefonunuzun dinlenip dinlenmediğinin ipuçlarını verecek olan birkaç yöntemden bahsedelim.

Şarj Çok Hızlı Tükeniyorsa

Kullandığınız telefonun şarjı her zamankinden çok daha hızlı bir biçimde tükeniyorsa bir ihtimal dinlendiğinin işareti olabilir.

Hattaki Cızırtı Sesleri ve Yankılar

Özellikle de telefonla konuşma yaparken hat üzerinde duyulan çeşitli cızırtı benzeri sesler ve sesin yankılanması yine hattınızın bir başkası tarafından dinlendiğinin bir belirtisi olabilir. Belki mikrofonunuz sürekli aktif tutuluyor ve çevredeki tüm sesleri bir yerlere iletiyordur.

Telefon Aşırı Sıcaksa

Uzun süre kullanmadığınız halde elinize aldığınız telefonunuzda aşırı bir sıcaklık hissediyorsanız bu durum birilerin sizin bilginiz dışında telefonunuza bir müdahale olduğunun işareti olabilir.

Telefonun dinlendiğini anlamanın bir başka yolu da sıcaklık testidir. Bunun için telefonu masanın üzerine koyun ve yaklaşık bir saat sonra elinize alın. Telefon sıcaksa, telefonunuz muhtemelen dinleniyordur. Aynı şeyi birkaç defa daha tekrarlayıp sonuçtan emin olun.

Telefonda Oluşan Gariplikler

Telefonunuzda alışık olmadığınız gariplikler oluyorsa kendiliğinden durduk yerde açılıp kapanıyor, ışığı yanıp sönüyor veya kapatırken kapanması gecikiyorsa hatta kapansa bile ışık yanmaya devam ediyorsa buna benzer acayiplikler oluşuyorsa yine şüphe duyabilirsiniz.

Telefon Dinlenmesi nasıl önlenir ?

Elimizden çok fazla bir şey gelmese de dinlemelere karşı ufak tefek yöntemlerle bazı önlemler alabiliriz. Resmi makamlardan yapılan dinlemeleri asla engelleyemezsiniz ancak 3. kişilerce yapılan dinleme ve casus yazılımları engellemek için dikkat etmeniz gereken bazı adımlar vardır.

Telefona yüklenmiş olan casus yazılımlara karşı ilk akla gelen tedbir telefonu rutin belirlenen zamanlarda fabrika ayarlarına geri döndürmek olacaktır. Fakat her seferinde hafızadaki bilgilerin yedeklenmesi ve tekrar geri yüklenmesi hatta kullanılan tüm uygulamaların tekrardan yüklenerek ayar yapılması çok uzun zaman alacağından sürekli uygulanabilecek bir yöntem değildir.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu