Nedir, Nasıl Yapılır

WannaCry Nasıl Silinir?

Küresel siber saldırıda kullanılan Wanacry, WanaCrypt0r, WannaCrypt veya Wana Decrypt0r gibi çeşitli isimleri bulunan WannaCry Nasıl Silinir, bu fidye yazılından nasıl kurtulabilirsiniz yazımızda çözümleyeceğiz.

‘WanaCry’ isimli bir fidye yazılımı her yere hızla yayıldı ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 99 ülkeye yayılan bu zararlı, ulusal sağlık sistemlerinden telekominikasyon ağlarına kadar pek çok bölgeyi etkiledi.

Bu yazımızda Wanacry nedir, Wanacry nasıl çalışır, WannaCry nasıl bulaşır ve WannaCry Nasıl Silinir çözümlerini anlatacağız.

Wanacry Nedir?

Wanacry, WanaCrypt0r, WannaCrypt veya Wana Decrypt0r gibi çeşitli isimleri bulunan  WanaCry temelinde bir fidye yazılımı. Şifreleyici ve kilitleyici olmak üzere iki türü bulunuyor. Şifreleyici türünü kısaca ifade etmek gerekirse, bulaştığı bilgisayardaki her türlü veriyi şifreliyor ve kullanıcının bunları açmasını engelliyor. Kilitleyici türü ise, bilgisayarların kilitlenmesine ve sadece dosyaların değil, tüm sistemin erişilemez hale gelmesine neden oluyor.

Wanacry Nasıl Çalışır?

Wanacry bilgisayarınızdaki dosyaları kilitleyen veya bunlara erişemeyeceğiniz bir şekilde şifreleyen bir fidye yazılımıdır. Bu virüs Microsoft’un yaygın olarak kullanılan Windows işletim sistemini hedef alıyor.

WannaCry Nasıl Silinir?

Sisteme Wanacry virüsü bulaştığında, insanlardan 300 dolar ödemeleri gerektiğiyle ilgili talimatlar içeren bir pencere açılıyor. Açılır pencerede ayrıca 2 geri sayım sayacı bulunuyor. Fidye miktarı 600 dolara çıkmadan önce üç günlük bir süre veriliyor. Diğer sayaç ise dosyaların sonsuza kadar kaybedileceği zamanın tarihini gösteriyor. Ödeme ise sadece bitcoin olarak kabul ediliyor.

Wanacry Nasıl Bulaşır ?

WanaCrypt0r 2.0 virüsü Windows XP ve Windows 8.1 dahil olmak üzere doğru düzgün virüs koruması olmayan tüm Windows 10 öncesi işletim sistemlerini kapsıyor. Bu virüsten güncel bir virüs koruması kullanan kullanıcılar etkilenmiyor, Windows 10’un güvenlik güncellemeleri bu virüse engel olmayı başarıyor ancak yeterli virüs koruması olmayan kullanıcılar apaçık tehdit altında. Windows 10 kullananlar ise şu an için güvende.

WannaCry Nasıl Silinir?

Wanacry fidye yazılımından korunmak için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

  • Güncel bir antivirüs programı yükleyin ve kullanın.
  • Yazılımın güncel olduğundan emin olun.
  • Bilmediğiniz kişilerden veya iş yapmadığınız şirketlerden gelen bağlantılara tıklamayın. Bunlaran gelen ekleri ve e-postaları açmaktan kaçının.
  • Kötü amaçlı yazılım olduğu browser tarafından bildirilen web sitelerinden uzak durun.
  • Açılır pencere engelleyicilerini kullanın.
  • En önemlisi de önemli dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyin.

Tehlike hala geçmiş değil. Hali hazırda bir antivirüs yazılımı kullanıyorsanız, en güncel sürümüne geçmenizi tavsiye ederim. Sizlere önerdiğimiz antivirüs programlarını da indirebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu