Yapışkan Tuşlar Nedir, Nasıl Kapatılır?

Yapışkan tuşları kapatmak için yazımızdaki adımları yapmanız yeterli.

Klavyede bir şeyler yazarken karşınıza “Yapışkan tuşlar aktif” uyarısı mı geliyor. Gelin bu yapışkan tuşlar nedir ve bu yapışkan tuşlar nasıl kapatılır öğrenelim.

Öncelikli olarak klavye üzerinden Shift tuşuna beş kez üst üste basılması sonucunda aktif hale gelen yapışkan tuşların ne işe yaradığına bakalım.

Yapışkan tuşlar nedir?

Yapışkan tuş sistemi (StickyKeys) bir anda birden fazla tuşa basılarak yapacağınız işlemi, tuşlara aynı anda basmaksızın gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Yapışkan tuşları kullanarak aynda anda birden tuşa basmakta güçlük çeken kişiler, tuşlara sırasıyla basarak aynı işlevi yerine getirebilirler.

Örneğin;bir dosyayı kopyalamak istediğinizde ya sağ mous kopyala seçeneğini yada CTRL+C tuş kombinasyonunu kullanırız. İşte yapışkan tuşlar aktif ise bir öğeyi kopyalarken CTRL+C’ye aynı anda basmamıza gerek kalmaz. CTRL’ye basıp kaldırarak sonrasında C tuşuna basmamız kopyalama için yeterli olur.

Windows artık bu tuşları basılıymış gibi algılar ve size sadece bir tuşa basmak kalır.

Yapışkan tuşlar nasıl kapatılır?

Devre dışı bırakmak için uygulanabilecek yöntemler arasında ilk yöntem Shift tuşuna beş kez hızlıca basılmasıdır. Bildirimin altında yer alan klavye kısayolunu devre dışı bırak seçeneğine tıklanarak yapışkan tuş kapatılabilir.

Bir başka yöntemler yapışkan tuşları kapatmak için;

  • Denetim Masası‘nı açarak Erişim Kolaylığı Merkezi seçeneğine tıklayın.
  • Ekranı kaydırarak sağ alt kısımdaki Klavye kullanımını kolaylaştır seçeneğine tıklayın.
  • Yazmayı kolaylaştır kısmı altında bulunan Yapışkan Tuşları Etkinleştir seçeneği yanındaki kutucuktaki işareti kaldırın.

Yapışkan Tuşlar Nedir, Nasıl Kapatılır

Yapışkan tuşlar böylece kapanmış olacak.

Buradaki yazımızda Acer, Asus, Lenovo, Toshiba, Samsung ve daha birçok bilgisayarlarda kurtarma Recovery tuşları nerede ve bu tuşlara nasıl ulaşılır anlatacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu