Bilgisayar

Bilgisayarlarda Kurtarma Recovery Tuşları

Yazımızda Acer, Asus, Lenovo, Toshiba, Samsung ve daha birçok bilgisayarlarda kurtarma Recovery tuşları nerede ve bu tuşlara nasıl ulaşılır anlatacağız.

Bilgisayarınızın işletim sistemi hasar gördüyse, sabit sürücü bozulduysa, bilgisayara bir virüs bulaştıysa veya bilgisayarın sahipliğini aktarıyorsanız, bilgisayarı fabrika ayarlarına sıfırlamak gerekli olabilir.

Bilgisayarınızı satın aldığınızda içerisinde Windows işletim sistemi yüklü olarak geldiyse olası durumlarda sisteminizi kurtarmanız için ayrılmış bir Recovery alanı yer almaktadır.

Recovery (Kurtarma), bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarda sistemin en sorunsuz çalışan haline geri getirmek amacıyla oluşturulan kurtarma konsoludur. Recovery işlemiyle bir cihazı kurtarma noktasına geri getirdiğiniz anda sistem içerisinde yer alan verilerin tamamı kalıcı olarak silinecektir.

Farklı tuş kombinasyonlarını kullanarak bu bölüme ulaşabilir ve Windows’un yeniden kurulmasını (formatlanmasını) sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarlarda Kurtarma Recovery Tuşları

Recovery tuşu ve Recovery bölümüne ulaşmak için yapacaklarınız her bilgisayar markası ve sistemde farklılık gösterebilir.

Bu işlemi yaparken pilinizin ve şarj aletinizin bilgisayarınızda takılı olduğundan ve içindeki bilgilerinizi yedeklediğinizden emin olun.Yanlış yapılacak işlemler ürününüzün servise gitmesine neden olabilir.Bu işlemi yapmak tamamen kullanıcının sorumluğunda olup sitemiz bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Aşağıda belli başlı Notebook’larda Kurtarma (Recovery) Tuşlarını bulabilirsiniz.

Lenovo Recovery Tuşu

Lenovo marka bir bilgisayarınız varsa genellikle sol alt köşede recovery çukuru bulunmaktadır. Buraya ucu sivri ve sağlam olan bir cisim ile bastırırsanız kurtarma bölümüne girebilirsiniz. Kurtarma bölümünden bilgisayarınızı kolaylıkla sıfırlayabilirsiniz veya F11 recovery tuşunu kullanın.

Asus Recovery Tuşu

Asus marka cihazlarda F9 tuşu ile recovery yapabilirsiniz. Windows 8.1 sürümü varsa “Fabrika ayarlarına sıfırla” bölümünde Windows 10 sürümü varsa kurtarma bölümünden gerekli adımları takip ederek recovery yapabilirsiniz.

Asus Notebook’larda Ön yükleme önceliğini değiştirmek için Esc tuşunu, Bios’a girmek için F2 tuşunu kullanabilirsiniz. Yani Bilgisayarı Usb bellek veya DVDden başlatmak istiyorsanız Bios’a girmenize gerek yok, Esc tuşunu kullanın.

Toshiba Recovery Tuşu

Toshiba markalı bilgisayarlarda recovery tuşu F8’dir. Bilgisayarı başlatırken F8 tuşuna basarak “repair your computer” seçerek recovery yapabilirsiniz. Bazı Toshiba modellerinde bu işlem takılabiliyor o zaman 0 (sıfır) tuşuna basarak bilgisayarı açabilir ve tekrar recovery etmeyi deneyebilirsiniz.

Samsung Recovery Tuşu

Samsung marka cihazlarda bilgisayarı başlatırken F4 tuşuna sürekli ve seri bir şekilde basarak recovery ekranına girebilir ve geri yüklemeyi seçerek recovery yapabilirsiniz. Samsung birçok modele göre daha kolay recovery yapabilme imkanı sağlamaktadır.

ACER Recovery Tuşu

Bilgisayarı yeniden başlatın ve Acer logosu göründüğünde Alt tuşunu basılı tutarken eRecovery konsolu başlayıncaya kadar F10 tuşuna süreli basıp bırakın. eRecovery konsolu açıldığında Restore to Factory Default Settings seçeneğini seçin ve OK deyin.

DELL Recovery Tuşu

Bilgisayarı yeniden başlatın ve Dell logosu göründüğünde Ctrl tuşunu basılı tutarken Kurtarma Konsolu başlayıncaya kadar F11 tuşuna süreli basıp bırakın. Dell™ PC Restore by Symantec ekranını belirecek. Restore seçeneğini seçin ve gereken onayları verin.

HP Recovery Tuşu

Bilgisayarı yeniden başlatın ve F10 (Bazı modellerde F11) tuşuna sürekli basın. Kurtarma Konsolu açıldığında sadece onay vermeniz yeterli olacaktır. Farklı seçeneklere ulaşmak için ise Advanced Options ardından Next seçeneklerini seçin.

Casper Recovery Tuşu

Açılışta F9 veya F11 tuşuna sürekli basın. Karşınıza recovery ekranı gelecektir.

Packard Bell Recovery Tuşu

Açılışta F11 tuşuna sürekli basın. Kısa sürede Kurtarma Konsolu açılacak dilediğiniz opsiyonu seçin

Sony Bell Recovery Tuşu

Açılışta F10 tuşuna sürekli basın. 2- VAIO Recovery Wizard konsolu açıldığında dilediğiniz seçeneği seçin ve onay verin.

Exper Recovery Tuşu

Exper laptolarda F11 tuşunu kullanabilirsiniz.

LG Recovery Tuşu

LG laptoplarda modellere göre tuş kombinasyonu değişmektedir. Genellikle F11 – F9 tuşlarını kullanabilirsiniz.

Vestel Recovery Tuşu

Açılışta F8 veya F10 veya F11 tuşuna sürekli basın

Beko Recovery Tuşu

F8 ve F10 fonksiyonlarını deneyiniz.

Crea Recovery Tuşu

F8 tuşuna basarak recovery işlemini başlatabilirsiniz.

İyi bir Laptop özellikleri nasıl olmalıdır yazımızda yeni bir dizüstü bilgisayar almak isteyenlere rehber lması için hazırladığımız bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu