1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Sayılıyor ?

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Sayılıyor ?

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Sayılıyor

YouTube izlenme sayısı, bir videonun kaç kez izlendiğini gösteren popülerlik ölçümüdür, Peki Youtube izlenme sayısı nasıl sayılıyor ?

Youtube‘da yayınlanan bir videonun kalitesini gösteren en temel kriterler “İzlenme süresi” ve “İzlenme sayısı’dır. Aslında burada en önemli olan izlenme süresidir. YouTube video izlenme sayısı, bir videonun kaç kez izlendiğini gösterir ve videonun genel popülerlik durumunu yansıtan önemli bir ölçüm olabilir.

Videonun tamamının kullanıcılar tarafından ilgi çekici bulunarak izlenmesi, o içeriğin oldukça kaliteli olduğunu gösterir. Bunun yanında kullanıcıların beğenme, abone olma, yorum atma gibi faaliyetlerde önemlidir.

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Sayılıyor ?

Öncelikle şunu bilmekte fayda var; Hiçbir zaman Youtube’un video izlenme sayılarını hesapladığı algoritması şeffaf olmadı. Yani daha anlaşılabilir söylemek gerekirse, Youtube bu tarz bilgileri detaylı olarak paylaşmadı, paylaşmaz.

Youtube, bir video en az 30 saniye ve üzerinde izlendiği zaman bunu bir izleme olarak kabul eder. 30 saniye altındaki izlemeler bu mecra için izlenme sayısı olarak kabul edilmez. Herhangi bir youtube videosu 300 kez görüntüleme aldıktan sonra youtube tarafından incelemeye alınır. Bu sadece sizin için değil herkes için geçerlidir.

Aynı IP üzerinden yapılan izlenme sadece bir izlenme olarak kabul edilir. Yani sizin aynı videoyu 50 kere izlemiş olmanız o videonun izlenme sayısını elli yapmaz.

Bazı videolarda izlenme sayısı donmuş görünebilir veya beklediğiniz izlemelerin tümü gösterilmeyebilir.Aslında video izlenme rakamları arka planda artıyor ancak bizler göremiyoruz. Youtube yetkilileri bu izlenme rakamlarının artışındaki durumu inceleyip, doğru olduğuna karar verdikleri anda rakam bir anda yükseliyor. 300’lerden 30binlere, 300binlere bir anda çıkabiliyor.

Video izlenme sayısı; içerik oluşturucular, reklamverenler ve kullanıcılar için adil ve olumlu deneyimleri sürdürmek amacıyla algoritmik olarak doğrulanır. İzlemelerin gerçek ve doğru olduğunun onaylanması için YouTube geçici olarak yavaşlayabilir, donabilir ya da izlenme sayısını düzenleyebilir. Ayrıca, düşük kaliteli oynatmaları yok sayılabilir.

Yüklediğiniz bir videoya bakıyorsanız YouTube Analytics‘i kullanarak izlenme sayınızı daha yakından izleyebilirsiniz.

Youtube İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır ?

Google’ın tüm hizmetleri gibi, Youtube’un da amacı siteyi ziyaret eden insanların önüne izlemek isteyecekleri, izleyince beğenecekleri içeriği sunmaktır. Her zaman kullanıcı odaklı çalışan Google nasıl ki bir şey aradığımızda bizi 2. sayfaya geçmemize gerek kalmadan en kısa sürede sonuca ulaştırıyorsa Youtube’un da amacı bundan farksızdır.

Youtube videolarınız kaliteli olsun, diğerlerinden farklı olsun. Samimi videolar diğer tüm videolardan daha fazla izlenme sayısı alır. YouTube Videolarınızın İzlenmesini Artıracak 9 Öneri yazımızda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap