1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir ?

Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir ?

Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir ? 1

Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir ? Ekran kartınıza güncel sürücüyü nereden indireceksiniz ? Ekran kartınızın markasını ve modelini nasıl öğrenebilirsiniz?

Formatlayarak sıfırdan yeni kurduğunuz bilgisayarınızda ekran kartınızın sürücülerini yüklemek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

Yada bilgisayarınıza yeni taktığınız ekran kartınız için en son sürücüleri yüklemek istiyorsunuz. (Bakınız :Ekran Kartı Nasıl Değiştirilir?)

Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir  rehber yazımız tüm bu isteklerinize cevap verecektir.

Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir ?

Bilgisayarların en önemli bileşenlerinden biri olan ekran kartları, düzgün çalışabilmek için sürücü dediğimiz yazılımlara ihtiyaç duyarlar.

Piyasada popüler iki büyük ekran kartı üreticisi olan NVIDIA ve AMD hemen her ay en az bir kere sürücülerini güncelleyip, bazı sorunları düzeltip, belli oranlarda performans artışı sağlarlar.

Ekran kartının markasını ve modelini herkes bilmeyebilir.

Ekran kartınızın markasından ve modelinden ve buna uygun en yeni sürücüyü nasıl bulacağınızdan tam emin değilseniz, yazımızı adım adım takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ekran kartımın markası ve modeli’ni nasıl öğrenirim?

Bilgisayarınızda bulunan ve en önemli iç donanım parçalarından olan Ekran Kartının Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir biliyormusunuz ? Burada uzunca açıklayarak yazıyı kalabalıktaştırmayalım.

Bilmeyenler için Ekran Kartının Marka ve Modeli Nasıl Öğrenilir  yazımıza bakabilirler.

Ekran Kartıma Uygun sürücüyü nereden bulurum ?

Ekran kartınızın markasını ve modelini öğrendikten sonra şimdi sıra buna uygun sürücüyü bulmaya geldi.

Eğer sahip olduğunuz ekran kartı NVIDIA ise  NVIDIA sürücülerine ulaşmak için buraya, AMD/ATI sürücüleri için ise buraya tıklayabilirsiniz.

NVIDIA’nın Sitesinden Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Bulunur ?

NVIDIA’nın sürücü sayfasında, ekran kartının tipi, serisi, modeli, kullandığınız işletim sistemi ve dil seçenekleri bulunuyor.

Örneğin ekran kartınız GeForce GTX 260 ise, Type kısmında GeForce, Series kısmında GeForce 200 Series, Product kısmında GeForce GTX 260′ı seçmelisiniz.

Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir ?

Sahip olduğunuz işletim sistemini de işaretledikten sonra Search butonuna basmanız yeterli. Site sizi, ekran kartınıza uygun en son sürücüye yönlendirecektir.

Bu sayfada bulunan Download’a bastığınızda sürücüyü indirebiliyorsunuz. Sürücü bilgisayarınıza indikten sonra kurabilirsiniz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

AMD Sitesinden Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Bulunur ?

AMD’nin sürücü sayfası da NVIDIA’nın sayfasıyla benzerlik gösteriyor. Bu sayfada öncelikle sahip olduğunuz işletim sistemini seçmeniz gerekli.

Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Yüklenir ?

Ondan sonra açılan seçeneklerde, ekran kartınızın dahil olduğu ürün ailesini (Radeon, FirePro ya da dizüstü) seçin.

Bunu yaptıktan sonra ekran kartınızın dahil olduğu seriyi ve kullandığı arayüzü seçmelisiniz. Bunun AGP mi, yoksa PCI-E mi olduğundan emin değilseniz, GPU-Z’te Bus Interface kısmında ne yazdığına bakın.

Örneğin ekran kartınız Radeon HD 5870 ise, önce Radeon’u sonra da Radeon HD 5xxx Series PCIe seçeneklerini işaretlemelisiniz.

Bunları yaptıktan sonra alt kısımda bulunan GO! butonuna basın.

AMD’nin sürücü sayfası ise NVIDIA’ya göre biraz daha karışık görülebilir. Ancak, yapmanız gereken şey gayet basit.

Karşınıza çıkan listede en üstte yer alan Full ATI Catalyst Suite bölümünde en üstte bulunan Download linkine tıklarsanız, işinizi görecek sürücüye ulaşabilirsiniz.

Sürücünün kurulum dosyasını indirip, kurduktan sonra bilgisayarınızı yeninden başlatın. Böylece sürücünüzün kurulumunu tamamlamış olacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap