Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda veya internette gezinirken beğendiğiniz bir fotoğraf veya çekmek ve paylaşmak istediğiniz bir yazı gördünüz bunun için en basit yol ekran görüntüsü almaktır. Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma nın birkaç kolay yolu bulunmaktadır şimdi gelin size bu yolları anlatalım.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Yöntem 1

Print Screen SysRq tuş kombinasyonunu kullanmak

Klavyemizde sağ üst köşede ve genellikle Scroll Look  tuşunun solunda yer alan tuştur. Bu tuşa bir kere tıkladıktan sonra paint resim çizme programını açarız. Oradan düzenle ve yapıştır sekmesini veya direkt ctrl+v tuş kombinasyonunu kullanarak almış olduğumuz ekran görüntüsünü painte yapıştırmış oluruz.

Daha sonra ise farklı kaydet seçeneği ile resmimiz istediğimiz formatta kaydetmiş oluruz. Bilgisayardan ekran görüntüsü alma işte bu kadar basit

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Yöntem 2

İlk yöntemi kullanmak istemeyenler için ve daha detaylı bir çalışma yapmak isteyenler için size benimde kullandığım bir ekran görüntüsü alma programını tanıtacağım.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Lightshot Nedir?

Lightshot, sadece ekranın tamamını değil, sadece sizin belirlediğiniz alanları seçerek ekran görüntüsü almanıza yarayan kullanışlı bir görüntü alma aracıdır.

Ücretsiz olarak dağıtılan bu programın toplam boyutu 2-3 Mb arasındadır. Bilgisayarınızı kasmadan rahat bir şekilde programı kullanabilirsiniz.

Lightshot’u windows ve mac için kullanabilirsiniz her iki sistem içinde iki farklı sürümü bulunmaktadır. Diğer yandan ise bir çok tarayıcı ile uyumlu çalışan eklentisi vardır.

Lightshot ile Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarınızı kasmadan oldukça hafif bir şekilde çalışan programı kullanmak oldukça basittir. Eğer laptop kullanıcısıysanız yapmanız gereken fn + prt sc tuşudur. Açılan ekranda görütüsünü almak istediğiniz yeri kolaylıkla seçebilirsiniz. Daha sonra programın üzerinde bulunan kaydet sekmesini tıklayarak görüntünüzü istediğiniz yere kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz.

Masaüstü bilgisayar kullananlar için bir diğer yöntem ise; Programı çalıştırdığınız da sağ alt köşede simge durumda bulunmaktadır. İster oradan programı çalıştırabilirsiniz isterseniz de PrintScreen tuşuna basıp programı kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Daha sonra ise yukarıda bahsettiğimiz biçimde ekran görüntünüzü kolayca alabilirsiniz. Programın diğer özellikleri ise bir sunum yapmanız gerektiğinde seçili alan üzerinde işaretlemeler yapabiliyor ve yazı yazabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde bir çok işi bir arada yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Bilgisayarda ekran görüntüsü almanın 2 ana yöntem ile göstermiş olduk umarım yazımızı beğenmişsinizdir.

Kaynak:
Bu yazı 121 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android için 5 Ücretsiz Ses

Akıllı telefonunuzda ses kaydı almak için kullanabileceğiniz Android için 5 Ücretsiz

0 43 10 Ocak 2017

İnternette En Yaygın 7 Virüs

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası virüsler bilgilerinizi çalar ve bilgisayarınızı çökertirler. Bu

0 28 15 Ocak 2017

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar

0 12 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 49 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.