Windows Mavi Ekran Hatası Neden Mavi Renkte ?

Windows Mavi Ekran Hatası Neden Mavi Renkte ? Birçok kullanıcının baş belası olan Windows mavi ekran hatası, en başından beri kullanıcıların karşısına çıkmıyor. Bu hata ekranını işletim sistemine ekleyen John Vert, bunun nasıl ortaya çıktığını ve neden mavi rengi seçtiğini şöyle açıklamıştı.

İlk sürümü 1983 yılında geliştirilen Windows, 1985 yılında satışa çıkmıştı. Ardından çıkan DOS tabanlı işletim sistemi sürümleri, Windows NT ile birlikte kendi alt yapısına geçmiş ve bugün kullandığımız işletim sistemlerinin temelleri atılmıştı. Windows 10’da dahi kullanılmaya devam edilen mavi ekran hatası ise ilk kez 1993 yılında yayınlanan Windows NT 3.1 ile kullanıcıların karşısına çıkmaya başlamıştı.

Windows Mavi Ekran Hatası Neden Mavi Renkte ?

1991 yılında mevi ekranın ilk kodlarını yazan John Vert, ardından yayınlanacak sürümlerde çıkacak bu ekranın da temellerini atmış oldu. Vert, daha önce yayınladığı bir yazıda neden mavi ve beyaz renkleri seçtiğini şöyle açıklamış.

  • Windows’un MIPS portu için kullandığımız MIPS temelli makinanın, önyükleme seçenekleri ekranı beyaz ve mavi renklerden oluşuyordu. Hata kontrolü ekranlarının birbirine benzemesi mantıklı geldiği için mavi ve beyaz kullandım.
  • Öte yandan benim kullandığım metin düzenleyicisi SlickEdit, o zamanlar, beyaz ve mavi temadan oluşuyordu.

Yazısında Vert, daha önceki hata kontrolü ekranlarının eski Microsoft çalışanı Mark Lucovsky tarafından yazıldığ bilgisini de vermiş. Daha önce Windows NT 3.1’den sonra çıkan mavi ekran hatalarının, Steve Ballmer tarafından yazıldığı haberleri çıkmıştı. Ballmer’in ilk mavi ekran hatasının şeklini sevmediği için değişikliğe gittiği ve uzun süre kullanılan bu sayfayı ortaya çıkardığı söylenmişti. John Vert’in açıklamalarıyla birlikte değiştirilen ekranın da kimin tarafından yazıldığı öğrenilmiş oldu.

Sistemi Göremeyen Windows 10 Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayarın Sebepsiz Yere Kapanması Sorunu ve Çözümü

Bu yazı 98 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Android için 5 Ücretsiz Ses

Akıllı telefonunuzda ses kaydı almak için kullanabileceğiniz Android için 5 Ücretsiz

0 43 10 Ocak 2017

İnternette En Yaygın 7 Virüs

Bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyası virüsler bilgilerinizi çalar ve bilgisayarınızı çökertirler. Bu

0 28 15 Ocak 2017

Fazla Bilgisayar Kullanmanın Zararları Nelerdir

Aşırı bilgisayar kllanımının vücudumuzda oluşturduğu bir takım zararlar vardır. Fazla Bilgisayar

0 11 16 Ocak 2017

PlayStation 4 için En iyi

PlayStation 4 almayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz PlayStation 4 için En

0 49 2 Ocak 2017
İçerik önerileri, tanıtım yazısı, diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com - Teknoloji dünyasında bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı problemlere ait çözümleri sitemiz içeriğinde kolayca bulabilirsiniz.