Smart TV - Uydu

4K nedir, ne işe yarar?

Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız 4K nedir ne işe yarar, 4K TV almak mantıklı mı sorularına bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

4K nedir, ne işe yarar?

4K, bir çözünürlük terimidir. En basit hali ile 4K daha net bir görüntü anlamına gelir. Bunu başarmak için ekranda aynı anda daha fazla sayıda piksel (8.294.400) kullanılır. Tam diyaframda 4096x3112px olan bu çözünürlük, 1.32:1 oran ile yaklaşık 12.7 milyon piksel içerir.

Sinema endüstrisinde 4K, 4096×2160 px çözünürlüğe sahip görüntülere verilen isimdir. 4K, televizyon endüstrisindeyse 3840×2160 px çözünürlüklü Ultra HD ile aynı anlamı taşır. Ultra HD, Full HD’ye göre 4 kat daha fazla piksel adedine sahip olduğundan bu ismi almıştır.

Full HD‘de görüntüye yaklaştığınızda piksel sayılarını sayabilirsiniz ama 4K‘da yakınlaşsanız dahi görüntü net görülmekte

Şu anda piyasadaki en yüksek ekran çözünürlüğü 8K. Ancak 8K çözünürlüklü televizyonların sayıları oldukça az ve bu televizyonlar çok yüksek fiyatlar ile satılıyorlar. Şuan için en yaygın kullanılan 4K’dır zamanla kullanım sıklığı 8K, 16K olarak devam edecektir. TV, yayınları bile halen şuan 1080P olarak yayın yapmaktadır. TV, yayınların geçişleri biraz daha zaman almaktadır.

4K TV almak mantıklı mı ?

4K TV’lerin üstün görüntü kalitesini tam olarak hissetmenin yolu 4K içeriklerden geçiyor. 4K içerikler artık daha sık karşımıza çıkar hale geldi. Henüz ülkemizde TV kanalları TRT 4K dışında 4K yayına geçmese de Netflix gibi popüler online servisler 4K içerikler sunuyorlar. Popüler dizi ve filmleri 4K çözünürlükle bulabilmek mümkün. Ayrıca 4K Blu-ray’ler de uygun Blu-ray oynatıcıya sahip olanlar için çok sayıda seçenek sunuyor.

Youtube’da 4K ve 8K yüksek çözünürlükte videolar hayli yaygınlaşmaya başladı. Buradaki yazımızda 4K ve 8K yüksek kalite Youtube video indirme işleminin nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

Son Güncelleme: 16 Temmuz 2020

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu