Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar

Bu yazımızda telefon yada tabletinizi daha verimli kullanmanıza yarayacak Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayardan bahsedeceğiz.

Android cihazlarda geliştirici seçenekleri isminde ve telefonda varsayılan olarak kapalı halde gelen bir dizi ince ayar yapabileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır.

Android Geliştirici Seçenekleri bölümünde yer alan seçenekler sayesinde kullanıcıların herhangi bir uygulamayı doğrudan SD kartlarına yüklemeleri, pencere animasyonlarını hızlandırmaları ya da biraz batarya tasarrufu yapmaları mümkün.

Bu ayarları kullanarak cihazınızda ki bir çok ayarı değiştirebilir. Gizli menüleri kullanabilirsiniz. Android Geliştirici Seçeneklerini nasıl açacağınız hakkında daha detaylı bilgileri buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar

Gördüğünüz gibi Geliştirici Seçeneklerini aktifleştirmek oldukça kolay. Şimdi ise açığa çıkardığımız 32 önemli ayarı tek tek inceleyelim.

Animatör Süre Ölçeği

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayarlardan ilki olan bu ayar telefonunuzdaki menüler arasında geçiş yaparken oluşan animasyon görüntülerinin hızını ayarlamanıza yardımcı oluyor. Hızlı menü geçişleri istiyorsanız bu ayarı olabildiğince düşürebilirsiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar

Daha ayrıntılı bilgi için Android Cihazları Hızlandırmak için Animasyonları Kapatma   yazımıza bakabilirsiniz.

Arka Plan İşlemlerini Sınırla

Telefonunuzda bir uygulamaya girdiğinizde arka planda başka bir uygulamanın çalışmasını istemiyorsanız bu ayar tam size göre. Buradaki seçenekler ile arka planda çalışacak işlem sayısını kapatabilir ya da sayısını belirleyebilirsiniz. Böylece telefonunuzun performansında belirgin artış görebilirsiniz.

Bluetooth HCI Gözetleme Günlüğü

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayarlardan bir diğeri olan ve Geliştiriciler ve güvenlik uzmanları için işe yarayacak bu ayar ile Bluetooth HCI paketlerini analiz etmek için cihazın ana dizininde bir rapor dosyası oluşturulabiliyor.

Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar

Hata Raporu Hazırla

Cihazınızın çalışma esnasında yaşadığı hatalar, sorunlar ve diğer tüm davranışları bu ayarı kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Bu ayarı seçtikten bir kaç dakika sonra gelecek bildirim ile raporu görüntüleyebilirsiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayar yazımıza devam edelim.

GPU Aşımını Ayıkla

Bu ayar ile cihazın grafik işlemcisinde zorlama olduğunda hata çıkıp çıkmayacağını görebilirsiniz. Bu ayar seçildiğinde üst üste gelen ekranlar analiz edilir.

Masaüstü Yedekle Şifresi

Uygulamaların yedekleme yapabilmek için sizin izninize başvurması için bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Geri yüklemek ve yedeklemek için şifre sorulmasını etkinleştirir.

Etkinlikleri Saklama

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayarlardan olan bu ayar Geliştirici Seçeneklerinin en gereksiz seçeneği denilebilir. Bu ayar etkinleştirildiğinde ana görünümden çıktığınızda tüm uygulamalar kapatılır. Tavsiye edilmeyen bir ayardır.

OpenGL İzlemelerini Etkinleştir

Normal bir kullanıcının ihtiyacı olmayacak bu ayar ile OpenGL’in hataları denetlenir ve raporlama dosyası oluşturularak kullanıcıya sunulur.

4x MSAA’yı Etkinleştir

Bilgisayar oyunlarında sıkça karşılaştığımız MSAA ayarı Android telefonlarda da yer alıyor elbette. Bu ayar da aynı şekilde çalışıyor ve etkinleştirildiğinde görüntü kalitesini arttırıyor ancak performansta düşüşler yaşanıyor.

GPU Görüntülemeyi Zorla

2D donanım hızlandırıcılarını etkinleştirmek için bu ayarı tercih edebilirsiniz. Çoğu zaman yararlı bir özellik gibi davranan bu ayar, bazen sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle dikkatli kullanmasında fayda var.

RTL Yerleşimini Zorla

Hayatınızda farklılık istiyorsanız ve biraz da eğlenmek istiyorsanız bu tam size göre. Bu ayar seçildiğinde ekrandaki yazılar ve menüler sağdan sola hizalanır.

Uyanık Kal

Adından da anlaşıldığı üzere bu ayar ile telefonun ekranı hiç kapanmıyor. Şarj olurken ya da normal kullanımda ekran sürekli açık kalıyor.

Sahne Konumlara İzin Ver

Play Store gibi marketler dışında telefonunuza uygulama yüklemek istiyorsanız bu ayarı etkinleştirmeniz gerekiyor. **.apk dosyalarını bu ayar ile yükleyebilirsiniz. Güvenlik için tavsiye etmiyoruz.

İşaretçi Konumunu Göster

Ekranda dokunduğunuz yerin koordinat bilgisini almak için bu ayarı etkinleştirebilirsiniz.

Güç Menüsüne Sorun Raporlarını Dahil Et

Telefonunuzun hata raporlarını kilit ekranında görüntülemek için bu ayarı aktifleştirmeniz gerekiyor. Bu ayar aktif edildiğinde kilit ekranına yeni bir seçenek getiriliyor.

İşlem İstatistikleri

Telefonunuzdaki uygulamaların RAM kullanımı, şarj tüketimi, CPU kullanımı gibi tüm istatistiksel bilgilerini bu menü altından görüntüleyebilirsiniz. Böylece telefonunuzun durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

GPU Görüntüleme Profili

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayarlardan olan GPU görüntüleme profili Grafik işlemcinizin çalışma grafiğini ekranın bir köşesinde saydam olarak görüntülenmesini sağlar. Grafik işlemcinizin çalışmasını anlık olarak görebilirsiniz.

Hatası Ayıklanacak Uygulamayı Seçin

Adından da anlaşıldığı gibi hatası ayıklanacak bir uygulama olduğunu düşünüyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz. Genellikle bu menüye ihtiyaç duymuyorsunuz.

USB Yapılandırması

Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağladığınızda gerçekleşecek olayları bu ayar ile kontrol edebilirsiniz.

Çalışma Zamanını Seçin

Android kullanıcılarına sunulan iki farklı çalışma zamanı arasında geçiş yapmak için bu ayarı kullanabilirsiniz. Dalvik ve ART derleyicilerinin yer aldığı bu menüde dilediğinizi seçerek telefonunuzu ayarlayabilirsiniz.

Tüm ANR’leri Göster

Uzun süre yanıt vermeyen uygulamaların hata mesajlarını ekranda görüntülemek için bu ayarı aktif edebilirsiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayar yazımıza devam edelim.

CPU Kullanımını Göster

Ekranın sağ üst köşesine yerleşen ufak bir ekranda işlemcinin çalışma aralığını ve temposunu istatistiksel olarak görebilmenizi sağlıyor.

GPU Görüntü Güncellemelerini Göster

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayarlarından olan bu ayar sayesinde grafik işlemciden yararlanılarak oluşturulan görüntüler kırmızı renk ile belirgin hale getirilir. Pek işinize yarayacak bir özellik olduğu söylenemez.

Donanım Katmanı Güncellemelerini Göster

Donanım katmanları güncellendiğinde bilginiz olsun istiyorsanız bu ayarı tercih edebilirsiniz. Yeşil olarak yanıp sönen ekranda güncellemeler size bildirilir.

Yerleşim Planı Sınırlarını Göster

Ekranda yer alan butonların, yazıların ve diğer tüm dokunulabilir objelerin kapladığı yer sert çizgiler ile belirlenir ve kullanıcıya gösterilir. Ekranda dokunulması gereken yerleri bu ayar ile görebilirsiniz.

Ekran Güncellemelerini Göster

Ekranın tamamında her hangi bir şey değiştiği zaman ekranın yanıp sönmesini sağlayan bu ayar pek işinize yarayacak bir özellik gibi görünmüyor. Ancak meraklısıysanız bu ayarı dilediğiniz gibi açabilirsiniz.

Dokunmaları Göster

Ekranın herhangi bir yerine dokunduğunuzda ufak bir yuvarlak ile dokunma bölgesini belirgin hale getirebilirsiniz. Özellikle telefonun ekran videosunu çekerken işe yarar bir özellik olarak kullanılıyor.

İkincil Ekranları Simüle Et

Özellikle geliştiriciler için biçilmiş kaftan bir ayar olan bu seçenek, seçilen herhangi bir çözünürlükteki ekranın saydam olarak görüntülenmesini sağlıyor. Ekranda görüntülenen ikinci ekranı dilediğiniz gibi sürükleyebiliyorsunuz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayar yazımıza deva edelim.

Sınırlı Mod

Bu ayar ile uygulamalara sınırlandırma getirebiliyor ve uzun süre işlem yapan uygulamaları tespit edebiliyorsunuz. Bu ayar aktif olduğunda eğer bir uygulama uzun süre işlem yapıyorsa ekran yanıp söner.

Geçiş Animasyonu Ölçeği

Menüler arasında gerçekleşen geçiş animasyonlarının hızını bu ayar ile değiştirebilirsiniz. Oldukça kolay bir kullanımı bulunan bu ayarda süreyi düşürdükçe daha hızlı bir kullanım elde ediyorsunuz.

USB Hata Ayıklama

Geliştirici Seçeneklerinin en çok kullanılan ayarı USB Hata Ayıklamadır desek yanlış söylemiş olmayız her halde. Tüm Android kullanıcılarının bildiği bu ayar ile telefonu USB aygıtı gibi PC’ye bağlamaya yarıyor.

Uygulamaları USB ile Doğrula

Sahte konumlarla yüklenen uygulamaları denetlemek için bu ayarı aktif etmekte fayda var. Güvenliği ön plana çıkaran bu ayarı mutlaka aktifleştirin.

Hata Ayıklayıcıyı Bekleyin

Hata ayıklamak için uygulama seçtiğinizde işlem bitene kadar beklemek için bu ayarı aktif edebilirsiniz. İşlem tamamlanana kadar ekran gri olarak görünür. Genellikle kullanılmayan bir ayardır.

Pencere Animasyon Ayarı

Pencerelerin açılma ve kapanma süresini bu ayar ile kontrol edebilirsiniz. Ayara tıkladığınızda karşınıza çıkan ekrandan süreyi seçebilirsiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayar yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Android Geliştirici Seçenekleri ile açılan 32 gizli ayar hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu