Mobil

Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar

Android Geliştirici Seçenekleri nedir, Nasıl Açılır, Nasıl Kullanılır? Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar nelerdir ?

Android işletim sisteminindeki, bir çok kullanıcının bilmediği veya bilse de kurcalamaya korktuğu, normalde kullanıcıların kullanımına gizli olan ve en önemli ayarların bulunduğu Geliştirici Seçenekleri menüsünü sizlerle detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Android cihazlarımız ilk aldığımızda veya yeni bir sistem yüklediğimizde geliştirici modu diğer adıyla geliştirici seçenekleri aktif olmaz. Her zaman bu seçeneklere ihtiyaç duymasakta bazı durumlarda yapmak istediğimiz şeyleri kolaylıkla bu ayarlar ile gerçekleştirebiliriz.

Android Geliştirici Seçenekleri Nedir ?

Android, sahip olduğu tüm özellikleri herkese sunmak yerine bazı özelliklerini gizleyerek normal kullanıcılar için daha basit bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Google’ın Android’in en dip menülerine kadar sakladığı, ancak en çok bilinen gizli(!) özelliği ise “Android Geliştirici Seçenekleri” olarak anılıyor ve önemli özelliklere sahip olan bu menüde performans açısından cihaza güç katan ayarlar yer alıyor. Buradaki ayarları bilinçsiz kullanmak ise ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle şimdi Geliştirici Seçeneklerinin kullanımına göz atalım.

Android Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır?

Geliştirici Seçeneklerini kullanabilmek için ilk olarak saklandığı yerden çıkarmamız gerekiyor. Oldukça basit şekilde açığa çıkarılan Android Geliştirici Seçenekleri menüsünü aktifleştirmek için Ayarlar>Cihaz Hakkında yolunu izlemeli ve çıkan ekranda “Yapım Numarası(Build Number)” seçeneğini bulmalısınız.

Android Cihazlarda Geliştirici Seçenekleri Nasıl Aktif Edilir1

 

Yapım Numarasına üst üste 5 kere bastığınızda ise “Sizde artık bir geliştiricisiniz!” mesajıyla karşılaşıyor ve gizlenmiş Geliştirici Seçeneklerini aktif hale getirmiş oluyorsunuz.

Android Cihazlarda Geliştirici Seçenekleri Nasıl Aktif Edilir2

Bundan sonra Ayarlar>Geliştirici Seçenekleri yolunu izleyerek geliştirici ayarlarında düzenlemeler yapabilirsiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar

Gördüğünüz gibi Geliştirici Seçeneklerini aktifleştirmek oldukça kolay. Şimdi ise açığa çıkardığımız 34 önemli ayarı tek tek inceleyelim. İşte başlıyoruz.

Android Geliştirici Seçenekleri ile Açılan 32 Gizli Ayar yazımızın devamı için diğer sayfaya geçiniz.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

1 2 3 4Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu