Mobil

Android için En İyi Klavye Uygulamaları

Klavyeler hayatın her aşamasında önemli. İyi bir klavye olmadan şüphesiz akıllı telefonlar ile sağlıklı bir iletişim kurmak zorlaşıyor. Klavyeler aynı zamanda kişisel güvenlik açısından da en önemli uygulama konumunda çünkü doğal birer “keylogger” işlevi üstlenebiliyorlar. Birçok kullanıcı klavye üzerinden her türlü kullanıcı adı ve parola bilgisini girdiğini unutuyor ve güvenlik konusunda kaygı taşımıyor. Peki Android için En İyi Klavye Uygulamaları hangisi?

Kişiden kişiye göre değişebilecek olan klavye uygulamaları, kullanım alışkanlıklarından tutun, sunulan en ufak fonksiyon ile bile farklılık yaratarak tüm kullanıcılar üzerinde farklı izlenimler bırakabiliyor.

İlginizi çekebilir : Android Cihazlarda Klavye Rengini Değiştirmek

Android işletim sistemli akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz çok sayıda klavye uygulaması mevcut. Hepsi kendi özellikleri, avantajları ve takipçi kitlelerine sahip. Bazı klavyelerde basitlik ön plandayken bazılarında çok sayıda özellik sunulduğunu görüyoruz. Kendi yaşam stili ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun klavye seçimini yapmanız zor olmayacaktır. Dilerseniz şimdi uygulamaları yakından tanıyalım.

Android için En İyi Klavye Uygulamaları

1) SwiftKey

Android platformu üzerinde en popüler olan klavye uygulaması SwiftKey, hiç düşünmeden bir numaraya koyulması gerekiyor diye düşünüyorum. Fakat şöyle bir gerçek var ki, pek çok kullanıcı SwiftKey yerine standart olarak Android cihazlarda yüklü olan Google Klavye uygulamasını kullanmayı tercih ediyor. Yazının başında da dediğim gibi bu konu kişisel ihtiyaçlara ve zevklere göre farklılık gösterebilir. Fakat benim bir numaram SwiftKey.

SwiftKey

SwiftKey sahip olduğu kelime tahmin motoru sayesinde Facebook, Twitter, Gmail, yazılı mesajlar ve kişi listeniz üzerinde yazdığınız kelimeleri algılayan SwiftKey, yazım alışkanlıklarınızı çıkartarak daha siz bir harf bile girmeden hangi kelimeleri yazabileceğinizi tahmin ederek size sunuyor. Kullanım sıklığına göre gittikçe daha da akılı hale gelen uygulama bir süre sonra neredeyse sizin yerinie yazılarınızı yazar hale gelebiliyor. Özellikle arkadaş gruplarınız ile oluşturduğunuz mesajlaşma grupları üzerinde sürekli benzer kelimeler kullanıyorsanız, SwfitKey’in yararını fazla fazla görebilirsiniz.

 

2) Google Klavye

Benim derdim hızlı ve sorunsuz yazı yazmak diyenlerin kullanması gereken ve zaten pek çok Android cihazda yüklü olarak gelen standart klavye uygulaması, Android mobil cihazlarınız üzerinde kullanabileceğiniz en sorunsuz şekilde yazı yazmanızı sağlayan bir uygulama. Google Klavye’nin en büyük avantajı cihazlarda yüklü olarak gelmesi. Bunun dışında klavye değiştirmekle ilgilenmeyen kullanıcılar da sabit olarak Google Klavye’yi kullanıyor.

Google Klavye

Performansı ile ön plana çıkmayı başaran Google Klavye, akıllı ve otomatik kelime düzeltme ilebirlikte sunduğu kelime tahmin etme özellikleri sayesinde, her seviyeden Android kullanıcısının ihtiyacını karşılıyor. Kelime tahminleri ve düzeltme konusunda SwiftKey’in daha başarılı olduğunu düşünüyorum fakat Google Klavye’nin vermiş olduğu hızlı tepkiler de Google Klavye’yi bir adım öne çıkarıyor.

3) Swype Keyboard

Google Klavye dışında pek çok cihazda yüklü olarak gelen bir diğer klavye uygulaması olan Swype’da hem Google Klavye hem de SwiftKey ile benzer özellikler sunuyor. Fakat bu özelliklerden bazılarında Google Klavye’nin bazılarında ise SwiftKey’in gerisinde kalması nedeniyle listemizde üçüncü sırayı alabiliyor.

Swype Keyboard

Otomatik kelime düzeltme ve kelime tahmini özelliklerine sahip olan Swype Keyboard, sunmuş olduğu temalar ile birlikte renkli bir şekilde kullanılabiliyor.

Kelime tahmini özelliği olarak karşılaştırdığımız SwiftKey kadar başarılı olmayan Swype, dokunarak yazma konusunda da Google Klavye kadar rahat ve hızlı hissetirmiyor. Aralardaki farkların çok ufak olmasına rağmen bir adım geride kalab Swype’ın da avantajlarından bir tanesi belirli cihazlarda standart uygulama olarak yüklü halde gelmesi.

4) Fleksy

Klavye uygulamaları arasında en iyi otomatik kelime düzeltme özelliği olduğunu öne sürerek piyasaya yayılan ve bu konuda haklılık payı olan başarılı bir klavye uygulaması. Sahip olduğu otomatik kelime düzeltme motoru sayesinde yanlış yazdığınız kelimeleri çok başarılı bir şekilde düzeltebilen uygulamanın da SwiftKey ve Swype uygulamaları gibi sunmuş olduğu temalar bulunuyor. Yeri gelmişken değinmekte fayfa var. Temalar klavyenize sadee görünüm farklılığı kazandırıyor. Herhangi bir işlev değişikliği meydana gelmiyor.

Fleksy

Otomatik kelime düzeltme dışında hızlı kelime silme konusunda da başarılı olan Fleksy’nin tek kötü yanı yazım takibini istenildiği oranda başarılı gerçekleştiremiyor olması. Bu nedenle tek elle yazan kullanıcılar için çok ufak da olsa problem olabilir.

5) TouchPal Keyboard

Eğer SwiftKey ve Google Klavye dışında bir klavye kullanmak zorunda kalsam ve seçenklerim arasında sadece Swype, Fleksy ve TouchPal olsa, sanırım TouchPal’ı seçerdim. Bir önceki Fleksy uygulamasında bu 3 uygulamanın gözümdeki ve gönlümdeki yerinin aynı olduğunu söylememe rağmen, TouchPal’ın çok ufak da olsa bir farkla önde olduğunu farkttim.

TouchPal Keyboard

Yazılanları takip etme, renkli temalar, emoji, otomatik kelime düzeltme ve hatta stickerlar sunan uygulama genel anlamda bir klavye uygulamasından beklediğiniz her şeye sahip. Fakat tüm özellikler olmasına rağmen TouchPal’ın da artı ve eksileri bulunuyor elbette.

Seri yazma konusunda Google Klavye’ye göre geride kalan TouchPal, otomatik kelime düzeltme konusunda da Swiftkey ve Fleksy’e göre geride kalıyor.

Uygulama üzerinde bulunan stickerlar eğlenceli ve yararlı olmasına rağmen, yazı yazma açısından bakıldığında stickerların bu konuda bir yarıdmı olmuyor. Fakat günümüzde herkesin mesajlaşmalara emojiler ve stickerlar eklediğini düşünürsek, TouchPal’ın biraz avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Bu avantaj dışında ücretsiz olarak indirilebiliyor olması da Fleksy ve Swype karşısında bir artı daha kazanmasını sağlıyor.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu