Android Uygulama Önbelleği Temizleme

Bu yazımızda Android Uygulama Önbelleği temizleme işleminin nasıl yapılacağını anlatarak bu konuda sizlere yardımcı olabilecek Android Önbellek temizleme programı tavsiyesinde bulunacağız.

Cihazlarınıza yüklediğiniz uygulama ve oyunları silseniz bile geride bıraktıkları dosyalar telefon hafızazını doldurmakta ve eğer cihazınızda yeteri kadar büyük bir depolama alanı yoksa bu dosyalar telefonunuzu yavaşlatabilmektedir.

Uygulama önbellekleri, tarayıcıların önbellekleri ile benzer işlevleri görüyor. Uygulamayı kullanırken daha hızlı bir deneyim sunmak adına küçük dosyalar kaydedilir.

Telefonunuz, bir uygulamayı açtığınızda ihtiyaç duyacağı bilgileri ön bellek dosyalarında saklar. Örneğin Spotify, en sık çaldığınız çalma listelerini ön bellekte saklayabilir, böylece her defasında bunları internetten indirmez. Ancak bazı uygulamalar, gereğinden çok fazla dosyayı önbelleğe kaydederek büyük yer kaplar ve bu da telefonunuzun yavaşlamasına sebep olur. Bu sebepten Android uygulama önbelleğini temizleme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Şimdi Android uygulama önbelleği temizleme nasıl yapılır bakalım.

Android Uygulama Önbelleği Temizleme

# Telefonunuzdaki ‘Ayarlar’ uygulamasına girin.

# Burada ‘Uygulamalar ve bildirimler’ sekmesine gidin.​

Android Uygulama Önbelleği Temizleme

# ‘Uygulama bilgileri’ seçeneğine dokunun.

Android Uygulama Önbelleği Temizleme

# Uygulamalar listesinde, ön belleği silmek istediğiniz uygulamaya dokunun. Bu sizi bu uygulama için Uygulama Bilgisi ekranına götürür.

(Android’in eski sürümlerinde, Uygulama Bilgisi ekranında “Önbelleği Temizle” düğmesi görürsünüz. Ana Uygulama Bilgisi ekranındaki düğmeyi görmüyorsanız, “Depolama birimi” seçeneğine dokunun.)

# Bu kısımda “Önbelleği Temizle” düğmesini göreceksiniz.

Android Uygulama Önbelleği Temizleme

Bu düğmeye basarak uygulamanın ön belleğini temizleyebilirsiniz.

En iyi Android Önbellek Temizleme Programı

Android’in sanal mağazasında güvenebileceğiniz birçok uygulama var. Bu uygulamalar sayesinde tek bir butona basarak, cache temizleyebiliyor, çöp dosyaları kaldırabiliyor, kullanılmayan eski APK uzantılarını silebiliyorsunuz. Böylece telefonunuzda gözle görülür bir performans artışı sağlanıyor.

Dediğimiz gibi PlayStore’da bir çok Android önbellek temizleme uygulaması var.  Bunların arasında en iyi Android ön bellek temizleme programına, Buraya tıklayarak Android cihazınızda tam bakım yaparak gereksiz dosyaları temizleyecek ve bu sayede hem pil ömrünü uzatmanıza ve hemde cihazınızda performans artışı sağlayacak en iyi bakım, önbellek temizleme uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu