Android’de ADB ve Bootloader Erişimi için Google USB Sürücülerinin Kurulması

Android’de ADB ve Bootloader Erişimi için Google USB Sürücülerinin Kurulması

Bu yazımızda Android’de ADB ve Bootloader Erişimi için Google USB Sürücülerinin Kurulması hakkında geniş bir anlatım bulacaksınız.

Android cihazlarının farklı üreticileriyle birlikte gelen farklı sürücüler, bilgisayarına farklı cihazlar bağlamak durumda olan kullanıcılar için zaman zaman sıkıntılara yol açabiliyor.

Universal Windows ADB Driver, adından da anlaşılabileceği gibi her Android cihazı için tasarlanmış evrensel bir sürücüdür.

Android’de ADB ve Bootloader Erişimi için Google USB Sürücülerinin Kurulması

İşlemlere başlamadan önce USB hata ayıklamayı açmamız gerekmektedir. Bunun için Geliştirici seçeneklerini aktif edeceğiz.

1 Ayarlar->Telefon Hakkında’ya gidin ve build number(inşa numarası) kısmına 10 kez ardarda dokunun.

2 Sonra Ayarlar altında belirecek Geliştirici Seçenekleri’nden USB hata ayıklamayı aktifleştirebilirsiniz. Sorulduğunda “bağlı cihaza güven” seçeniğini mutlaka onaylayın.

Şimdi ADB sürücüsünü yükleme işlemine geçelim.

3 Öncelikle Android Google USB Sürücülerini  indirmeniz gerekiyor: Universal Android Driver indir  Kuracağınız bu sürücü sayesinde her Android cihazınız Windows bilgisayarlarınızda tanımlı olacaktır.

4 İndirdikten sonra ,zip içeriğini çıkarın. Örneğin C:\android\sdk\extras\google\usb_driver yolu içine çıkarabilirsiniz. Denetim masası -> Aygıt yöneticisi kısmında telefonunuzun tanınmadığını görebilirsiniz.

5 Cihazınıza sağ tıklayın ve Aygıt Sürücüsünü Güncelle…’yi seçin.

Android'de ADB ve Bootloader Erişimi için Google USB Sürücülerinin Kurulması

6 Aygıt sürücüsü yazılımı için bilgisayarınızı aramayı seçin (ikinci seçenek)

Android'de ADB ve Bootloader Erişimi için Google USB Sürücülerinin Kurulması

7 Sürücü aranacak yeri C:\android\sdk\extras\google\usb_driver ya da zipi çıkardığınız yer olarak değiştirin.

8 İleri’yi tıklayın. Yeni bir iletişim kutusu görürseniz “Yükle” butonuna basın. Ardından bilgisayarınıza başarıyla adb sürücüsünü yüklemiş olacaksınız.

Android'de ADB ve Bootloader Erişimi için Google USB Sürücülerinin Kurulması

9 Şimdi telefonunuzu kapatın ve bootloader moduna geçmek için yukarı+aşağı ses tuşu ve güç tuşuna aynı anda basılı tutun. Tekrar aygıtları kontrol edin, eğer tanınmamış cihaz varsa aynı şekilde sürücüyü yükleyin.

Eğer tanındıysa cihazınız Android Bootloader Interface olarak görünecektir.  (Root Nasıl Kaldırılır?)

EKLEME:

Spesifik durumlarda (ben adb sideload yaparken karşılaştım) eğer cihazınız  tanınmıyor gözüküyorsa, ve sürücüyü sdk’daki yolu göstererek yüklemeyi denemek işe yaramıyorsa yükleme aşamasında sürücüyü listeden kendim seçeyim diyerek Android Devices -> Android ADB Interface sürücüsünü seçerek yüklemeyi deneyebilirsiniz.


Akıllı telefon, tablet, akıllı saat gibi Android Cihazlar için Windows USB Sürücüleri ‘nin tamamına buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.