1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Araba Camında Oluşan Buzlanma Nasıl Giderilir ?

Araba Camında Oluşan Buzlanma Nasıl Giderilir ?

Araba Camında Oluşan Buzlanma Nasıl Giderilir ?

Aracınızın camında oluşan buzlanmayı önerdiğimiz yöntemler ile çok kısa sürede çözebilirsiniz.  Peki Araba Camında Oluşan Buzlanma Nasıl Giderilir ?

Havaların soğuması ile birlikte araç sahiplerinin canını en çok sıkan şeydir camların buzlanması.Gece sıcaklıklarının eksilere düşmesi ile birlikte sabahları araç camlarında oluşan buzlanma nasıl çözülür bu yazımızda anlatacağız.

En baştan söyleyelim kesinlikle buzlanan camlara sıcak su dökmeyin. Donmuş cama dökülen sıcak su cam üzerinde ani ısı değişikliğiile camın patlamasına neden olabilir.

Soğuktan donan ve buz tutan camlar görüş açısını engellediği gibi temizlenmesi konusunda da epey zorluk çıkırıyor. Kar ve buzlanmayı temizlemek için; buz kazıma aleti ya da yassı plastik bir araca ihtiyacınız var. Buz kazıma aletini kullanırken arabaya zarar vermemeye dikkat edin. Bastırmadan hareket edin. Tavandaki karı temizlerken de karları öne doğru değil de yanlara doğru iterseniz, önde kar birikmesini engelleyebilirsiniz.

Araba Camında Oluşan Buzlanma Nasıl Giderilir ?

Buz tutan araba camlarını su ile temizleyebilirsiniz. Buzlanma riski olan günlerde evden çıkmadan önce yanımıza oda sıcaklığında veya biraz daha ılık bir şişe su almak bize zaman kazandıracaktır. Buzun üzerine bu suyu döktüğümüzde birkaç saniye içinde buz çözülmeye başlar. Bu işlem sırasında arabanın kaloriferini çalıştırıp cama vermek işimizi kolaylaştırır.

Buz spreyi kullanabilirsiniz. Araba camındaki eritmede kullanılabilecek bir diğer yöntem ise buz çözücü spreylerden yardım almak.Yapı marketlerde satılan buz spreyleri ile buzlanmadan kolayca kurtulabilirsiniz.

Buzlu cama Antifriz uygulayabilirsiniz. Sileceklerde kullandığımız antifrizli sular da buz çözmede işe yarıyor. Hazır antifrizli silecek sularını doğrudan cama uygulayarak buzu çözebilirsiniz.

(Araçlarda Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?)

Kolonya ile buz kolayca temizlenebilir. Yanımızda kolonya bulundurursak, bir bezin üzerine kolonyayı döküp camı silerek de buzu çözebiliriz.

Tuz torbası kullanabilirsiniz. Bir bezin ya da bez torbanın içine bir avuç kadar tuz koyarak camları bu bezle fazla bastırmadan silin. Buzlar kolayca çözülecektir.

Sirkede iyi buz çözer.Püskürtme yapabilen bir kabın içine 3/1 oranında su ile 3/2 oranında sirkeyi karıştırın. Bu karışımı buzların üzerine uygulayın. Sirke, doğal bir madde olup, su ile karıştırıldığında bu gibi müdahalelerde cama zarar vermez.

Araba üzerindeki kar yığınlarının temizlenmesi

Kaporta ve tavandaki karları yanlara doğru süpürmelisiniz.

Karları kabaca almanız yeterli olacaktır, sakın olaki kazıma yapmayın. Buralarda oluşan buzlanma, araba çalıştığında kendiliğinden kolayca çözülecektir.

Bunun yanında sileceklerinizin cama yapışmasına engel olmak istiyorsanız, eski çoraplarınızı sileceklere giydirebilirsiniz.

Kendi Otomobilini Tasarlayan Kişilerin Elinden Çıkmış 5 Etkileyici Araç

Yorum Yap

] }

Yorum Yap