Windows Temp Dosyalarını Kolay Ve Basit Şekilde Temizleme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda temp klasörü nedir ne işe yarar, Windows temp dosyalarını kolay ve basit bir şekilde temizleme nasıl yapılır anlatacağız.

Windows içindeki dosya klasörlerini dolaşırken .temp (Temporary Internet Files) isminde bir klasör görürsünüz. Peki nedir bu temp ne işe yarar, temp dosyası içeriği nasıl temizlenir?

Temp klasörü nedir ne işe yarar ?

Temp dosyası geçici verilerin depolandığı bir dosyadır. Örnek verecek olursak; internette dolaşırken girdiğimiz bir web sayfasındaki resim veya video temp dosyasına kaydedilir. Sayfaya tekrar girdiğimizde veya sayfayı yenilediğimizde resim veya video internetten yüklenmek yerine temp dosyasından yüklenir ve bu sayede hem internetten tasarruf etmiş olur hemde zamandan tasarruf etmiş oluruz.

Sistem, yüklü bir dosya transferi sırasında herhangi bir sorun oluşmaması için taşınan veya silinen dosyaların bir yedeğini Windows dizini altındaki “Temp” klasörüne kopyalar. Daha sonra bu klasöre kopyalanan geçici dosyalar yine sistem tarafından temizlenir; ancak bu temizlik çoğu zaman yeterli olmaz. Eğer taşıma veya kopyalama işlemi sırasında bilgisayarınız herhangi bir sebepten dolayı kapanırsa, kopyalanan dosyaların bir kısmı “Temp” klasörü içinde kalacaklardır.

Bu klasörün içindeki gereksiz dosyaları kendiniz de kontrol edebilir ve silebilirsiniz.

Windows Temp Dosyalarını Kolay Ve Basit Şekilde Temizleme

1 Temp klasörünü açmak için öncelikle arama kısmına “Çalıştır” yazarak ilgili uygulamayı çalıştırınız. Kısayol olarak “WİN+R” tuşlarına basabilirsiniz.

2 Çalıştır uygulamasında gelen kutucuğa “%temp%” yazın ve enter tuşuna basınız.

3 Karşınıza gelen Temp klasöründe klasörün içerisindeki tüm dosyaları “CTRL+A” komutu ile seçiniz ve “Delete” tuşuna basarak, çıkan uyarıya “Evet” diyerek onaylayınız.

Son olarak silme işleminin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Dilerseniz bilgisayar açılırken başlangıçta temp dosyalarının silinmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için;

Not defterini açın ve aşağıdakileri aynen yapıştırın;

rd %temp% /s /q
md %temp%

Farklı Kaydet kısmında dosyanın kaydedileceği adres çubuğuna;

%AppData%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup yolunu yapıştırın ve dosyanın adını cleantemp.bat olarak kaydedin.

Bu şekilde Başlangıç bölümünde sistem her açılışında Temp klasörü temizlenecektir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu