Bilgisayar

Bilgisayarım Kulaklığı Algılamıyor

Bilgisayarım kulaklığı algılamıyor, PC kulaklığı görmüyor sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız  bu yazımızdaki çözüm önerilerimizi deneyebilirsiniz.

İşletim sistemini Windows 10’a yükselten ya da yeni aldığı bilgisayara Windows 10 yükleyen pek çok kullanıcı ses sorunu yaşıyor. Bu durum masaüstü ve laptop cihazların hepsinde görülebilir. Ya da Windows 10’u ilk yüklediğinizde bilgisayarda ses sorunu yoktu. Ama, bir kaç ay sonra PC kulaklık algılamama ortaya çıktı.

Böyle bir sorunlar kaşılaştığınızda yapmanız gerekenleri aşağıda ayrıntılı olarak anlatacağız.

Bilgisayarım Kulaklığı Algılamıyor Sorunu Çözümü

1 – Kablolu kulaklık kullanıyorsanız, ilk yapmanız gereken kontrol ses jakını kontrol etmektir. Bilgisayarınızın yanında veya arkasında, genellikle kulaklık veya hoparlör simgesiyle ses çıkış bağlantı noktasını arayın ve kulaklık jakınızın düzgün bir şekilde takıldığından emin olun.

2 – Bilgisayardaki kulaklık girişlerini temizleyin. Toz, tüy ve kir jak ve kulaklık arasındaki bağlantıyı engelleyebilir. B

3 – Eğer kablosuz bir kulaklık kullanıyorsanız cihazınızı tekrar eşleştirin.

4 – Başka bir kulaklık deneyin.

5 – Kulaklığınızı varsayılan cihaz olarak ayarlı olduğundan emin olun. Bu durumda, bilgisayarınızın sağ altta yer alan Görev çubuğundaki  ses simgesini sağ tıklayın “Ses Ayarlarını Aç”ı seçerek kulaklığınızın seçili olduğundan ve ses seviyelerinin açık olduğundan emin olun.

6 – Yine Görev çubuğunuzdaki Ses simgesini sağ tıklayın “Ses Düzeyi Karıştırıcısını Aç” seçeneğini belirleyerek bilgisayarın ses düzeyi denetimlerini de denetleyebilirsiniz . Kulaklığınızın sesini duymanız için ses seviyesini yukarı kaydırın.

bilgisayarım kulaklığı algılamıyor, pc kulaklığı görmüyor, pc kulaklık algılamama, usb kulaklık görmüyor

7 – Yukarıdaki işlemler bir çözüm sağlamadıysa Windows Sorun Gidericiyi çalıştırın.

Sorun Giderme aracını kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Başlangıç ekranından Arama düğmesini açmak için sorun giderme yazın, ardından arama sonuçlarından Sorun Giderme ögesini seçin.
  • Ses donanımlarını açmanızı isteyen bir uyarı alırsanız Hayır’ı tıklayın.

8 – Bilgisayarım kulaklığı algılamıyor sorunu halen devam ediyorsa Ses sorun gidericisini çalıştırın.

  • Ses sorun gidericisiniz açmak için Başlat> Ayarlar’ı tıklatarak Windows Ayarları’nı açın ve ardından ‘Güncelleme ve Güvenlik’i tıklayın.
  • Sorun Gider’i tıklayın ve ‘Ses Çalma’ seçeneğini seçin. ‘Sorun gidericiyi çalıştır’ı tıklayın ve talimatları izleyin.

9 – Ses ayarlarını kontrol edin;

Kulaklığın veya mikrofonlu kulaklığın ses düzeyi kapatılmış veya azaltılmış olabilir ve bu nedenle bilgisayar mikrofona yanıt vermiyor gibi görünebilir.

10 – Ses Kartı Sürücülerini Güncelleyin;

  • Başlangıç ekranından, Arama düğmesini açmak için aygıt yöneticisi yazın, ardından arama sonuçlarından Aygıt Yöneticisi ögesini seçin.
  • Ses, video ve oyun denetleyicileri seçeneğine çift tıklayın.
  • Ses donanımının adına sağ tıklayıp Sürücü Yazılımını Güncelleştir ögesini seçin.
  • Güncelleştirilmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğini tıklayıp, Windows’un sürücü yazılımını güncelleştirmesini bekleyin.

bilgisayar kulaklığı algılamıyor, pc kulaklığı görmüyor, pc kulaklık algılamama, usb kulaklık görmüyor

11 – Windows Güncellemeyi Kontrol Edin ;

En son güncelleme yapılmamışsa Windows güncellemenizi yapın. Windows güncellemesi sonrası oluşan bir sorunsa ise Windows güncelleştirmesini kaldırın.

  • Windows güncelleştirmeyi kaldırmak için Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik’e gidin ve ardından Windows Update’e tıklayın.
  • Güncelleştirme geçmişini görüntüle” sekmesini tıklayın ve en üstte yer alan  “Güncelleştirmeleri kaldır”ı tıklayın ve en son güncelleştirmeyi kaldırın.

12 – Son Çare;

Kulaklık sorunu eğer bir program yükledikten sonra oluştuktan sonra meydana geldiyse ve programı kaldırmanız dahi işe yaramadıysa Windows sistem geri yükleme yaparak kulaklığın çalıştığı herhangi bir tarihe sistem geri yükleme yapabilirsiniz.

Son Düzenleme: 5 Mart 2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

] }
Başa dön tuşu