1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme

Son güncelleme: 11 Ocak 2021

Bilgisayarınızdaki dosyaları kalıcı olarak silme için program kullanmanıza gerek yok. Sosyaları geri getirilemeyecek şekilde silmek için Windows’un Cipher aracını kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bir dosyayı sildiğiniz de dosya geri dönüşüm kutusuna gider, geri dönüşümü boşaltsanız bile bazı dosya kurtarma yazılımları ile bu silinen dosyalar tekrar geri getirilebilirler.

Sattığınız bir bilgisayarı düşünün eğer kötü niyetli birisi bu bilgisayarı aldıysa size özel sildiğinizi sandığınız dosyalarınızı kolaylıkla geri getirebilirler.

Windows’da dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silmenin bir kaç yolu var. Şimdi bunlara bakalım.

Windows’ta Cipher komutu ile dosyaları kalıcı olarak silme

Windows’un Cipher özelliği sildiğiniz dosyaların tamamen ortadan kalkması için kullanacağımız bir araç. Bu özelliği kullanmak için Komut İstemi’ni çalıştırmanız gerekiyor. Çalıştır penceresine cmd yazıp, Tamam tuşuna basın.

dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme

Komut İstemi’ni çalıştırdıktan sonra şu komutu girin ve Enter tuşuna basın: cipher /w:C

Bu komutta yer alan “cipher” komutu Windows’un Cipher özelliğini çalıştırır. “/w” komutu ise diskin boş kısmında yer alan ve kullanılmayan verilerin silinmesini sağlar.

dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme

Bu komut sayesinde sildiğiniz dosyalar tamamen ortadan kalkacaktır. Ayrıca, yukarıdaki komutta yer alan “C” ise işlemin hangi diskte yapılacağını belirtir. Temizlenmesini istediğiniz disk başka bir sürücü yolunda ise, bu harfi uygun olan sürücü harfiyle değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Program kullanarak dosyaları kalıcı olarak silme

Revo uninstaller, Eraser ve Aomei Partition yazılımları ile bilgisayarınızdaki dosyaları kalıcı olarak silebilirsiniz.

Eraser açık kaynak kodlu ücretsiz bir uygulama. Verilerinizin kalıcı olarak silinmesini sağlıyor. Dosyalarınızı bu uygulama ile silerseniz içerisinde bulunan binary kod ile silmek istediğiniz verinin üzerine bir çok defa farklı ve anlamsız veriler yazıyor (overwrite) Bu sayede sildiğiniz verinin izini kaybettirebiliyorsunuz. silinecek verinin üzerine ne kadar veri yazılacağını siz belirleyebiliyorsunuz.

Uygulama ile tek bir dosyayı veya bütün bir klasörü silmeniz mümkün. Eraser’ın en sevdiğimiz özelliği sağ tıkla ulaştığımız windows menüsüne bir eklenti olarak gelmesi. Bu sayede silmek istediğiniz dosya veya klasöre sağ tıklayıp Eraser ile kalıcı olarak silebilirsiniz.

dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme

Yorum Yap