Dünyaca Ünlü Dahiler ve Hastalıkları

Dünyaca Ünlü Dahiler ve Hastalıkları

Bu yazımızda Dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış Dünyaca Ünlü Dahiler ve Hastalıkları ‘nı ele alacağız.

Dahiler, sanatçılar ve tanınmış kişiler hakkında genel bilgileri az çok hepimiz biliyoruz. Peki bu kişilerin hayatlarına yön veren hastalıklarından haberdar mıyız?

Zekâsı ile kendini insanlar hayran bırakan, buluşlarıyla insanoğlunun hayatını kolaylaştıran, günümüzde yaptıkları eserler milyon dolar eden birçok dahi hayatları boyunca kendilerine acı veren hastalıklarla mücadele etmiştir.

Yapılan birçok araştırmada yaratıcılığın depresyon, bipolar bozukluk ve şizofreniyle ilişkili olduğu görülüyor. Dünya çapında ünlü bazı sanatçılar, yazarlar ve teorisyenler de mental hastalıktan muzdariplerdi, ressam Vincent van Gogh ve matematikçi John Nash gibi. Benzer şekilde, ailesinde mental hastalığı olan kişilerin yaratıcı olma şansları daha yüksek.

Psikotik hastalıklarda olduğu gibi, yaratıcı kişiler dünyayı farklı bir gözle görme eğilimindeler. Bu adeta paramparça olmuş bir aynaya bakmaya benziyor. Onlar dünyayı bu parçalanmış haliyle seyrediyorlar. Ortaya koydukları eserlerde gelenekselliğin getirdiği sınırlandırmaları tanımıyorlar. Salvador Dali örneğine bakarsak, dünyayı çok farklı bir şekilde algıladığı ve insanlarca tuhaf karşılanan davranışlar sergilediğini söyleyebiliriz.

Bu bilgiler ışığında düşündüğümüzde bazı rahatsızlıklar olmasaydı, belki bugün birçok sanat eseri ve keşif de hayatımızda olmayacaktı. Hastalıklar onların eserlerinde bazen olumlu etki etmiştir. Ancak çoğunlukla insanlarla olan ilişkilerin olumsuz etkilemiş, yaşamlarını zorlaştırmıştır.

Dünyaca Ünlü Dahiler ve Hastalıkları

İşte tarihten günümüze bilim ve sanata katkılarıyla akıllarda yer edinmiş Dünyaca Ünlü Dahiler ve Hastalıkları…

Yorum Yap