Bilgisayar

Ekran Kartı Bileşenleri ve Görevleri

Merhaba. Bu yazımızda ekran kartları hakkında bilgiler vererek, ekran kartı bileşenleri ve yerine getirdiği görevler nedir, ekran kartı çeşitleri nelerdir ele alacağız.

Ekran kartı, bilgisayarda işlemci tarafından işlenmiş görüntü bilgisinin monitörde görüntülenmesini sağlayan elektronik bir devredir. Ekran kartı bilgisayarın hızına etki eden bir iç donanım birimidir. Yüksek kalitede görüntü ve grafik içeren video, oyun gibi yazılımlar yüksek hızda işlemciye ve yüksek kapasitede belleğe sahip ekran kartlarına ihtiyaç duyarlar.

Kapasite bakımından yetersiz bir ekran kartı ile işlem yapılmaya çalışılınca bilgisayarda donma, kendiliğinden reset atma gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Ekran kartları anakartlara, slotlar (genişleme yuvaları – PCI Express) yardımı ile bağlanırlar. Güncel modeller, şu an piyasadaki pek çok işlemciden daha fazla güç tükettikleri için, harici güç beslemesine ihtiyaç duyar. Daha fazla güç ihtiyacı, doğal olarak daha fazla ısı anlamına gelir. Bu yüzden, giriş seviyesi bir kaç model hariç tüm ekran kartlarında ısınan GPU’ları serinletmek için özel tasarımlı performanslı soğutucular bulunur.

Monitörünüze yeteri kadar yakından bakarsanız görüntünün çok küçük noktalardan oluştuğunu görürsünüz. İşte bu noktlara görüntünün en küçük birimi olan piksel diyoruz. Her pikselin kendine ait renk ve yoğunluk bilgileri vardır. Daha genel bir tanımla piksel için ekranın bağımsız olarak kontrol edilebilir en küçük parçası olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu piksellerden binlercesi bir araya gelerek ekrandaki görüntüyü oluşturuyor.

Ekran Kartı Bileşenleri ve Görevleri

Ekran kartının yapısında VGA BIOS, Grafik İşlemcisi(GPU), Video RAM, Dijital-Analog Çevirici(RAMDAC) isimlerinde 4 tane bileşen bulunur .

VGA BIOS: Ekran kartının çalışmasını sağlayan komutlar içermektedir. Yani ekran kartının ne zaman ne iş yapacağını bu bileşen belirlemektedir.

Grafik İşlemci (GPU): Ekran kartının beyni gibidir. Görüntü hesaplamalarını ve  görüntü  işlemlerini   mikroişlemciye   (CPU)  yansıtmadan  ekran  kartında gerçekleştiren bir yongadır.

Video RAM: Grafik işlemci  görüntüyü oluştururken hafıza olarak ekran kartı üzerindeki hafızayı kullanmaktadır. Bu da ana belleğin sadece CPU tarafından kullanılarak performansın artmasına sebep olmaktadır.

RAMDAC (dijital-analog çevirici): Ekran kartının görüntü belleğindeki dijital (sayısal)  verileri  monitörde  görüntülenecek  analog  sinyallere  dönüştürerek ekran kartının monitör çıkışına gönderir. RAMDAC’in verileri dönüştürme ve aktarma  hızı,  ekran  tazelenme  hızını  belirler.  Bu  hız  Hz  cinsinden  ölçülür. Örneğin  monitörün  ekran tazeleme  hızı  70  Hz olarak ayarlanmışsa  görüntü saniyede 70 defa yenilenir.

Ekran Kartı Çeşitleri

1. Veriyolu Standardına Göre

  • ISA
  • PCI
  • AGP
  • PCI Express

2. Fizik Yapısına Göre

  • Anakart üzerinde entegre olan (onboard) ekran kartı
  • Anakartın genişleme yuvasına takılı olan ekran kartı

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol