1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Ekran Kartında GB ne işe yarar ?

Ekran Kartında GB ne işe yarar ?

Ekran Kartında GB ne işe yarar ?

Ekran kartı alırken 1GB-2GB-4GB gibi değerlerle karşılaşıyoruz. Peki ekran kartlarında bulunan GB nedir, ekran kartında GB ne işe yarar,  2GB’lık yada 4GB’lık ekran kartı arasında ne fark var merak ediyor musunuz?

Ekran Kartında GB ne işe yarar ?

Harici ekran kartları yüksek performans gerektiren işlemleri yapabilmek için GPU hafızasına sahiptir. İşlemler sırasında kendi hafızasını kullanarak yüksek bir performans sunmaktadır. Dahili ekran kartları bu işlemleri yapmak için özel bir hafızaya sahip değildir bu yüzden daha yüksek ram’e ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple dahili ekran kartlarının performası, harici ekran kartlarına göre daha düşüktür.

Yüksek GB sahip ekran kartları daha fazla ayrıntıyı , yüksek ekran çözünürlüğü ve yüksek kaliteli görünüm sunar fakat GPU performansını yükseltmez.

Her ekran kartının içerisinde grafik işlemcileri bulunur ve bu işlemciler normal işlemcilere nazaran çok daha hızlı çalışırlar. Bu işlemcilerin içinde bulunan çekirdeklerin sayısı (Nvidia da bunun adı Cuda, Amd de ise Stream çekirdeğidir) ve bu çekirdeklerin kaç mhz hızda çalıştığı, ekran kartımızın gücünü belirleyen asıl etkenlerdir.

Bellek hafızası ne kadar yüksek olursa verileriniz o kadar hızlı işlenir.  Çoklu monitör ile çalışıyorsanız, oyununuzun daha yüksek bir çözünürlükte çalışması gerekir, bu da daha fazla bellek gereksinimi anlamına gelir.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap