Etkili Instagram Kullanımı için 8 Mükemmel İpucu

Etkili Instagram Kullanımı için 8 Mükemmel İpucu – Etkili Instagram Kullanımı

Instagram’da zaman kaybı yapmadan en verimli nasıl istifade edebilirsiniz? İşte Etkili Instagram Kullanımı için 8 Mükemmel İpucu

Popüler sosyal medya platformu Instagram her güncellemeyle birlikte yeni özellikler kazanmaya devam ediyor.  Instagram hatıralarınızı, güzel anlarınızı hatta satmak istediğiniz ürünleri arkadaşlarınızla, ailenizle ve takipçilerinizle paylaşmak için mükemmel bir ortam.

Instagramı daha etkin kullanabilmek için sizlere ipucu mahiyetinde bir kaç pratik bilgi hazırladık.

Takip ettiğiniz kullanıcının paylaşımlarından anında haberdar olun!

Bildirim almak istediğiniz kullanıcının profilini ziyaret edin. Profilin sağ üst tarafında bulunan üç noktalı butona tıkladıktan sonra Gönderi Bildirimlerini Aç seçeneğine dokunun. Bu adımdan sonra artık ilgili kullanıcı bir video veya fotoğraf paylaştığında bildirim alabileceksiniz.

Ek olarak, hikaye paylaşımlarından da haberdar olmak için aynı menüdeki Hikaye Bildirimlerini Aç seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

instagram ipuçları

İzldeiğiniz bir Hikayeyi Durdurun yada Atlatın!

Instagram Hikayeleri, kullanıcıların anlık olarak yaptığı şeyleri videolar, fotoğraflar, metinler ve ifadeler ile paylaşabilmelerini sağlıyor. Takip ettiğiniz kullanıcıların paylaştığı hikayeleri izlerken parmağınızı ekranda basılı tuttuğunuzda hikayeyi durdurabiliyorsunuz. Bunun yanında, ekranı sola kaydırarak bir sonraki hikayeye, sağa kaydırarak da önceki hikayeye geçiş yapabilirsiniz.

İsteğiniz dışı etiketlendiğiniz fotoğraflardan etiketlerinizi kaldırın!

Arkadaşlarınız kendi hesaplarında fotoğraflar paylaşırken sizi de etiketliyor olabilir. Bunun dışında, bazı spam hesaplar da alakasız gönderilere sizin hesabınızı etiketleyebiliyorlar. Bunun önüne geçmek için kolayca uygulayabileceğiniz bir özellik bulunuyor.

Etiketlendiğiniz fotoğrafların olduğu listeye geldikten sonra etiketini kaldırmak istediğiniz bir fotoğrafa tıklayın. Fotoğrafın sağ üst köşesindeki üç noktalı butona tıklayın ve Fotoğraf Seçenekleri’ne gidin. Açılan menüde Diğer Seçenekler bölümünde bulunan Beni Gönderiden Kaldır butonuna tıkladığınızda artık o fotoğraf profilinizde görünmeyecektir.

Etkili Instagram Kullanımı için 8 Mükemmel İpucu – Etkili Instagram Kullanımı

Kolleksiyonlar oluşturun!

Instagram akışında hoşunuza giden gönderiler olduğunda bunları daha sonra da incelemek için kaydedebiliyorsunuz. Buna ek olarak, çeşitli gönderileri farklı koleksiyonlara kaydedebilmenizi sağlayan bir özellik de mevcut. Böylece; videolar, karikatürler vb. isimlerde koleksiyonlar oluşturarak gönderilere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki üç yatay çizgili butona tıklayın. Açılan menüden Kaydedilenler seçeneğine tıklayın. Bu sayfada da sağ üstteki + butonuna dokunarak yeni oluşturacağınız koleksiyona isim verebilir ve ardından İleri butonuna tıklayın.

Artık bir gönderiyi kaydet butonuna dokunduğunuzda beliren Koleksiyona Kaydet butonuyla kendi oluşturduğunuz koleksiyonlara kaydedebilirsiniz.

instagram ipuçları

Etkileşimleri İnceleyin!

Instagram’da ana ekranda bulunan kalp butonuna dokunduğunuzda gönderilerinizi beğenenler, yorum yapanlar ve sizi gönderilere etiketleyenleri görebiliyorsunuz. Yukarıdaki Takip butonuna dokunduğunuzda ise takip ettiğiniz kullanıcıların beğendikleri gönderiler, takip ettikleri kullanıcılar ve yorumlarını inceleyebiliyorsunuz.

Yorumları devde dışı bırakın!

Paylaştığınız gönderilerde rahatsız edici yorumlardan sıkılıyorsanız ve bunu kapatmak istiyorsanız, belirli gönderiler için yorumları devre dışı bırakabilirsiniz. Fotoğraf paylaşma ekranının son adımında Gelişmiş Ayarlar seçeneğine ve ardından Yorum Yapmayı Kapat seçeneğine dokunarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

instagram ipuçları

Filtreleri Özelleştirin!

Paylaştığınız fotoğraflarda kullandığınız birkaç favori filtre varsa ve diğerlerini hiç kullanmıyorsanız, bunları özelleştirebilmeniz mümkün. Filtre seçeneklerinin sonunda bulunan Yönet butonuna tıklayın ve kaldırmak istediğiniz filtrelerin yanındaki işareti kaldırın. Artık sadece kullanmak istediğiniz filtreler ekranınızda olacaktır.

Filtreleri yeniden getirmek için aynı adımları izleyerek tekrar işaretleyebilirsiniz.

Online olduğunuzu gizleyin!

Instagram’ın sinir bozucu özelliklerinden biri olan ve arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını görebileceğiniz özellik bazen sizi kısıtlıyor olabilir. Arkadaşlarınızdan çevrimiçi durumunuzu gizlemek için Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Hareket Durumu adımlarını izledikten sonra Hareket Durumunu Göster seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece kimse sizin etkin durumunuzu göremeyecektir. Ayrıca, bu özelliği devre dışı bıraktığınız için siz de arkadaşlarınızın hareket durumunu göremiyorsunuz.

instagram ipuçları

Kaynak : Tamindir

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol