Bilgisayar

Ext2 Ext3 Ext4 nedir ve nasıl okunur?

Bilgisayarlarda kullanılan bir çok dosya sistemi mevcut biz bunların arasında en sık karşılaşılan dosya sistemleri olan Ext2 Ext3 Ext4 nedir ve nasıl okunur ele alacağız.

Bilgisayarlar bilgileri depolarken (harddisk, CD/DVD, USB bellek vs. ortamlarda) onlara daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmek için bir takım düzenlemeler yapar. Neyi nereye yazacağının, nereden okuyacağının kaydını tutar. Bilgileri depolarken kullandığı bu düzenlemeye dosya sistemi diyoruz. Doğal olarak birbirinin yerine kullanılabilen pek çok dosya sistemi var.

Linux işletim sistemi ile birlikte kullanıma giren bu dosya sistemi extended filesystem (uzatılmış dosya sistemi) ya da kısaca ext olarak adlandırılır. Temel olarak Linux için Unix benzeri bir dosya sistemi sağlar, fiziksel aygıtları işlemek için sanal dizinler kullanılır ve veriler fiziksel aygıtlardaki belli uzunluktaki bloklarda depolanır.

Windows işletim sistemlerinde, Ext dosya sistemi kullanan bir disk aygıtı taktığınız zaman, aygıtın içeriğini okuyamaz veya görüntüleyemezsiniz. Windows, dosya sistemini desteklemediği için taktığınız sürücüyü biçimlendirmek isteyecektir. Aygıtı biçimlendirmeniz, Linux sistemlerde dahi dosyalarınızı okuyamayacağınız, disk verilerine erişemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Bu durumda aşağıdaki yöntemi kullanarak Ext dosya yapılı aygıtlarınızın içeriğini , Windows sistemlerde görebilirsiniz.

Ext2 Dosya Sistemi

Orijinal ext dosya sistemi, dosya boyutunu 2GB ile kısıtlıyordu. Linux’un duyurulmasının üzerinden çok geçmemişti ki, ext dosya sistemi ikinci uzatılmış dosya sistemi yani ext2 olarak yükseltildi.

Tahmin edeceğiniz gibi ext2 dosya sistemi, ext dosya sisteminin temel yeteneklerinin genişletilmiş hâlidir; fakat aynı yapıyı da korur. Ext2 dosya sistemi, sistemdeki her bir dosya hakkındaki inode tablo biçimini iz ek bilgisine genişletir.

Ext2 inode tablosu, sistem yöneticisine sistem üzerinde dosya erişimi için yardım etmek üzere dosyalar için oluşturulma, değiştirilme ve son erişim zamanı değerlerini barındırır. Ext2 dosya sisteminde ayrıca izin verilen azami dosya boyutu 2TB’dir (Sonraki ext2 sürümlerinde 32 TB’ye kadar artış olmuştur.). Böylelikle sunucuların veritabanlarında sıklıkla bulunan geniş boyutlu dosyalara uyum sağlamaya yardımcı olur. İnode tablosunun genişlemesine ek olarak ext2 dosya sistemi, hangi dosyaların veri bloklarında depolanacağının yolunu da değiştirdi. Ext dosya sistemindeki yaygın sorun bir dosya fiziksel aygıta yazılırken verileri depolamak için kullanılan blokların aygıtın (parçalanma denilen) her tarafına dağılma meyli idi. Veri bloklarının parçalanması dosya sisteminin performansını azaltabilir aynı zamanda belli bir dosya için depo aygıtında arama işlemi için tüm bloklara erişim uzun sürer.

Ext3 Dosya Sistemi

Ext3 dosya sistemi, Linux çekirdeğine 2001 yılında eklendi ve son yıllara değin neredeyse tüm Linux dağıtımları tarafında öntanımlı olarak kullanılan dosya sistemiydi. Tıpkı ext2 dosya sistemi gibi aynı inode tablo yapısını kullanır; fakat depolama aygıtına yazılan veriyi günlüklemek için her depolama aygıtına bir günlükleme dosyası ekler.

Öntanımlı olarak ext3 dosya sistemi, günlüklemenin düzenlenmiş kipini kullanır, günlük dosyasına sadece inode bilgisini yazar ve veri blokları depolama aygıtına başarılı bir biçimde yazılana değin bu bilgiyi silmez. Ayrıca ext3 dosya sisteminde kullanılan günlükleme yönteminizi, basit bir komut satırı işlemi ile dosya sisteminizi oluştururken veri ya da geri yazma kiplerinden birine değiştirebilirsiniz.

Ext4 Dosya Sistemi

Genişleyen ext3 dosya sisteminin bir sonucu olarak (tahmin edeceğiniz gibi) ext4 ortaya çıktı. Ext4 dosya sistemi resmî olarak 2008’de Linux çekirdeğinde desteklendi. Şimdi de Fedora ve Ubuntu gibi en çok kullanılan Linux dağıtımlarında öntanımlı dosya sistemidir.

Sıkıştırma ve şifreleme desteğine ek olarak, ext4 dosya sistemi aynı zamanda kaplam (extens) diye adlandırılan bir özelliği de destekliyor. Kaplam, depolama aygıtında bloklar hâlinde alan ayırır ve sadece inode tablosundaki başlangıç konumu bloğuna depolar. Bu işlem, dosyadan veri depolamada kullanılan tüm veri bloklarını listemeye gerek kalmadan alan tasarruf etmeye yardımcı olur.

Ext2 Ext3 Ext4 Nasıl Okunur ?

ext2 / ext3 / ext4 dosyalarına erişmek için Ext2Read yazılımını kullanabilirsiniz. Yazılım Dosya ve klasörleri görüntülemek ve kopyalamak için kullanılabilir. Yazılımı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yazılımı indirip bilgisayarınıza kurun. Ext dosya sistemini kullanan aygıtınızı takarak, yazılım içinde bu aygıt yolunu gösterin. Aygıtı gösterdikten sonra dosya ieçriğini görebilir ve kopyalama yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol