Nedir, Nasıl Yapılır

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Windows’la birlikte yerleşik olarak gelen Paint programı ile kolaylıkla fotoğraf boyutu küçültme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Fotoğraf boyunu küçültmek için kullanabileceğiniz en basit yöntem MS Paint kullanmaktdır. Paint, neredeyse tüm Windows sürümlerinde var olan bir çizim ve resim düzenleme programıdır.

Fotoğraf boyut küçültme işlemi sırasında kullanacağımız olan Paint programını bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Bütün Windows sürümlerinde olan bu program, bize fotoğrafın boyutunu küçültme konusunda yardımcı olarak. Sırasıyla neler yapacağımızı anlatalım.

Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

Paint programında yukarıda bulunan “Dosya” bölümünü tıklayarak “” butonuna basıp boyutu küçültülecek resmi seçin.

Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

Yukarıda bulunan sekmelerden “Giriş” sekmesine girerek bu kısımda “Yeniden Boyutlandır” a tıklayın.

Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

Önünüze gelecek pencerede “Piksel” seçeneğini işaretleyin.  “En boy oranını koru“ kutucuğunu mutlaka işaretlyin ki  fotoğrafınızın orijinalliği bozulmasın. Piksel değerlerini biraz düşürdükten sonra Tamam tuşuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

Bu işlemden sonra “Dosya > Farklı Kaydet  > JPEG resmi” seçeneğine tıklayarak boyutu küçültülmüş fotoğrafınızı kaydedin.

Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

Online Programsız Fotoğraf Küçültme

Fotoğraf boyutu küçültme online bir şekilde de yapılabilmekte. Bunun için internette birçok site mevcut. online programsız fotoğraf boyutu küçültmek için Compressor.ioTinyPNG , Jpeg-Optimizer Compress.Phots Optimizilla sitelerini kullanabilirsiniz.

Adobe Photoshop, profesyonel fotoğraf düzenlemek için bir tasarımcının ihtiyacı olan herşeye sahip bir ve ücretli bir uygulama. Bu yazılımı uçuk fiyatından dolayı satın alamıyorsanız ama elinizde düzenlemeniz gereken fotoğraflarınıza varsa Photoshop alternatifi programlara yönelebilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Kehribar  -  21 Kasım 2019 / 20:32

bir çok yerde aradım sonunda çözümü burada buldum.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol