Google News Nedir?

Google News Nedir?

Google News Nedir, Google News’a site ekleme, Google News’a kayıt olma nasıl yapılır, Google News avantajları nelerdir?

Ülkemizde haber siteleri artık oldukça popüler durumda. Ülkemizde ve Dünyada neler olup bitmiş takibini artık sadece gazete ve TV’lerden değil haber sitelerindende bakmaktayız.

Bu yazımızda Google tarafından hizmete sunulan Google News (Google Habeler) servisi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Google News Nedir?

Google’ ın arama motorunda yer alan o anda güncel olan haber sitelerinin bulunduğu, bir haber alma okuma sistemidir. Google News, arama yapmak istediğiniz konu hakkında sizi en güncel haberlerin yer aldığı kaynaklara yönlendirir.

Google News Nedir?

Google News sistemine başvuran haber siteleri, Google arama motoru tarafından en ince detayları ile incelenerek bu sisteme kayıt edilir. Google arama sonuçlarının üst kısmında yer alan haberler kısmında News kayıtlı siteler listelenir. Bu da doğrudan nitelikli hit kaynağı anlamına gelir.

Google News Avantajları Nelerdir?

Bunun tek bir cevabı bulunmuyor. Başvuru yapan sitenin türüne ve kategorisine göre amaç değişebilmektedir. Fakat genel itibariyle marka bilinirliğini arttırmak , markalaşmak ve trafik sağlamak en fazla tercih sebebidir.

İnsanların %60’dan fazlası Google News içeriklerine güveniyor. Dolayısıyla bu dünya genelinde düşündüğümüzde inanılmaz bir orandır. Ve bu oranın web sitelerine katkısı tartışılmaz düzeydedir.

İşte bu yüzden kaliteli içeriklere sahip web sitelerinin Google News üzerinde listelenmesi hem önemli hem de güven veren bir durumdur.

  1. Arama motoru üzerinden gelen nitelikli ziyaretçi (hit) artışı gözlemlenir.
  2. Google Adsense yerleşim kurallarına bağlı olarak gelirlerinizde artış olur.
  3. Ajanslardan, kurumlardan ya da sosyal yapılanmalardan reklam almanız kolaylaşır.
  4. Alexa değerleriniz global ve yerel olarak ciddi anlamda düşer.
  5. İndex hızınız hatırı sayılır şekilde artar.
  6. Otoriter diye tabir ettiğimiz Google VIP site sınıfına dahil olursunuz.
  7. Çok ciddi bir SPAM yapmadığınız sürece ceza alma riskiniz olmaz.
  8. Birçok siteye nazaran SEO yatırımını daha cüzi tutarsınız.
  9. Kısa zaman içerisinde marka olabilirsiniz.

 

Google News’a kayıt olma nasıl yapılır ?

Google News servisinin amacı okuyuculara etkin ve kaliteli haber hizmeti sunmaktır. Bu sebeple sistemine kaydedeceği haber sitelerini belli kriterlere göre seçer.

1- İlk olarak sitede kullanılan temanın, News politikalarına uygun hale getirilmesi gerekiyor.

2- Sitenin üst ve alt kısımlarında Künye ve İletişim gibi alanlara bağlantı verilmesi gerekiyor. Künye sayfası altında site sahibinden, editörlere ve hatta hukuk sorumlusuna kadar tüm bilgilerin paylaşılması büyük önem taşıyor.

3- Haber sitesinde köşe yazarları kısmının ve bu yazarlara ait yazıların yer almasına dikkat etmelisiniz.

4- Site üzerinde özgün haberlerin paylaşılması Google News için en önemli kriterlerden birisi. Bunun yanı sıra haber ajanslarına aboneliğin kabul şansını artıran etkenlerden birisi olduğu belirtiliyor.

Gerekli şartları sağladığını düşünen platformların Google News başvurusu yapması için tek yapması gereken, Google Haberler Yayıncı Merkezi’ne giriş yaparak gerekli yönergeleri takip etmek.

Google Haberler Yayıncı Merkezi’ne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol