Harddisk Tamamen Silinir mi?

Harddisk Tamamen Silinir mi?

Çoğu zaman bilgisayarda sildiğimiz dosyaları geri getirme yöntemleri arıyor olsak da, bazen de sildiğimiz dosyaların geri getirilememesini garanti altına almak isteriz. Peki Harddisk Tamamen Silinir mi?

İster finansal verilerimiz, ister iş belgelerimiz olsun, bu tür özel bilgilerin başkasının eline geçmesini istemeyiz. Neyse ki, gerek eski bilgisayarınızdan kurtulurken, gerek harici bir hard diski başkasına verirken verilerinizi korumanın farklı yolları bulunuyor.

Harddisk Tamamen Silinir mi?

 Silmiş olduğunuz dosyalar, depolama yaptığınız birimin türüne göre geri getirilebilir veya tamamen silinebilir. Çeşitli depolama birimlerinin silinmiş dosyalarla ilişkisi ile şu şekildedir:

Mekanik Hard Disk: Eski tip, üzerindeki optik okuyucu sayesinde çalışan HDD’ler günümüzde hala kullanılıyor. Bilgisayarınızın bir SSD’si yoksa büyük ihtimal bir HDD bulunur ve bu tür depolama birimlerinde silinen dosyalar da farklı yöntemlerle geri getirilebilir. Bir HDD üzerinde dosya sildiğinizde sürücü bu dosyayı ileriki bir zamanda üzerine yeni bir bilginin yazılacağı zamana kadar silinmiş olarak işaretler. Dosya tamamen silinmediğinde gerekli işlemler yapılarak geri getirilebilir.

Katı Hal Diski: SSD depolama birimleri TRIM adlı bir özelliği kullanmaktadır. Herhangi bir SSD’den bir dosya sildiğinizde işletim sistemi dosyanın silindiğini bildirir ve SSD,üzerindeki hafıza biriminden bu ögeyi kaldırır. Bütün bunlar SSD’lerin daha hızlı çalışmasını sağlamak için yapılsa da, bu birim üzerinden sildiğiniz dosyaların geri getirilmesinin herhangi bir yolu bulunmamaktadır.

Harici depolama ve diğer çıkarılabilir ortam birimleri: Daha önce bahsettiğimiz TRIM metodu sadece dahili SSD’lerde kullanılır. Yani USB ile bağlanabilen harici bir SSD depolama birimine sahipseniz, TRIM sildiğiniz dosyaları birim üzerinden tamamen kaldırmaz. Bu da demek oluyor ki, bu birim üzerinde bulunan silinmiş dosyalar geri getirilebilir. Aynı şekilde USB birimleri, SD kartlar ve diğer kaldırılabilir depolama birimlerinde de silinmiş olan dosyaları geri getirmek mümkündür.

Bilgisayarınızda SSD birimi bulunmaktaysa bilgilerinizi silmek için işletim sisteminizi yeniden yüklemeniz yeterli. Eğer HDD bulunuyorsa işletim sisteminizi yeniden yüklemeden önce HDD üzerindeki bilgileri tamamen ortadan kaldırmalı ve sonra yükleme işlemine devam etmelisiniz. Aynı durum harici depolama birimleri için de geçerlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

- - - -
DMCA.com Protection Status