IOS’ta VPN Nasıl Ayarlanır ?

IOS’ta VPN Nasıl Ayarlanır ?

İphone Telefonunuzda VPN kurmak veya ayarlarını yapmak istiyorsanız IOS’ta VPN Nasıl Ayarlanır yazımızdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

iPhone ve iPad’lerde yıllardır bulunan VPN, özellikle son günlerde çok gündeme gelmeye ve kullanılmaya başladı. Fakat bu kavrama pek aşina olmayan kullanıcılar ya kullanıp kullanmama konusunda tereddüt yaşıyor, ya da kullanmaya karar verenlerin sonradan kafalarında sorular oluşabiliyor.

VPN Nedir ?

VPN terimi ingilizce “Virtual Private Network” kelimelerin kısaltılmış halidir ve Türkçe karşılığı “Sanal Özel Ağ”dır. Çok kaba tabirle de klasik internet bağlantısı içerisinde özel ve güvenli bir bağlantı şekli sunar.

VPN bağlantısı yapacak cihaz (VPN Client) üzerinde bir VPN ayarı veya programı bulunur. Bu ayar veya program ile de VPN sunucusuna (VPN) bağlantı kurulur internet üzerinden. Fakat bu bağlantı özel bir şekilde şifrelendiğinden başkalarının bu tünel içerisinde geçen bilgilerin ne olduğunu anlamaları çok zordur.

VPN konusunda daha ayrıntili bilgi için VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?   yazımıza bakabilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda Sanal Özel Ağ (VPN) ayarlayabilirsiniz.

IOS’ta VPN Nasıl Ayarlanır?

  1. Ayarlar > Genel > VPN öğesine gidin.
  2. VPN Konfigürasyonu Ekle‘yi seçin.

configure_vpn

  1. Ağ yöneticinizden kullanacağınız ayarları öğrenin. Pek çok durumda, bilgisayarınızda benzer bir VPN ayarı yaptıysanız aygıtınızda da aynı ayarları kullanabilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı VPN kullanacak şekilde yapılandırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için aygıtınızın kullanıcı kılavuzuna bakın.

VPN’yi açma veya kapatma

Bir VPN yapılandırması oluşturduktan sonra Ayarlar’da VPN’yi açma veya kapatma seçeneği görünür. VPN’yi kullanarak bağlandığınızda durum çubuğunda VPN simgesi görünür.

IOS'ta VPN Nasıl Ayarlanır

Birden fazla VPN yapılandırması kullanıyorsanız Ayarlar > Genel > VPN seçeneğini kullanarak yapılandırmalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

VPN’nize bağlanamazsanız veya “Paylaşılan Sır eksik” uyarısını görürseniz VPN ayarlarınız yanlış veya eksik olabilir. Hangi VPN ayarlarını kullandığınızı veya Paylaşılan Sır anahtarınızın ne olduğunu öğrenmek için ağ yöneticinize veya BT Bölümüne başvurmanız gerekir.

iPhone’da VPN Nasıl Kaldırılır?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak: Apple

13 yorum

  1. VPN profillerini kaldirmis olmama ragmen Ayarlar-Genel sekmesi altinda halen VPN acma ve kapama simgesi gorunuyor. Bunu da kaldirmak mumkun mudur acaba?

  2. Yazida bahsedildigi uzeere, Ayarlar > Genel > Profiller kismindan kaldirilabilir. Selamlar.

  3. Müthiş bir rehber, çok teşekkürler! Fakat ben PureVPN gibi ücretli bir yazılımın biraz daha güvenli olduğunu gözlemledim. Ücretsiz Onavo ve Tunnelbear kullandım fakat telefonumdan internet bankacılığı kullanırken çok büyük problemlerle karşılaştım. O yüzden ücretli VPN’lerin daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

  4. Anlatım çok açık, emek verip bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler…..

  5. Bi açıklama yok bişey yok. Zaten bunları çözmek için girdik siteye ama tırt mış.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?