1. Ana Sayfa
  2. İNTERNET
  3. iPhone Hacklendiğini Nasıl Anlarım ?

iPhone Hacklendiğini Nasıl Anlarım ?

iPhone Hacklendiğini Nasıl Anlarım ?

Merhaba. Sık sorularn sorular iPhone hacklenir mi, iPhone hacklendiğini nasıl anlarım, iPhone hack belirtileri nelerdir, hacklenen iPhone’da ne yapmalı?… İşte bu sorularınızı yanıtları…

iPhone hacklenir mi ?

iPhone’lar IOS işletim sistemi sayesinde Android cihazlara nazaran daha güvenli cihazlardır. Ancak iPhone’larda pek tabii hacklenebilir. Kötü niyatli kişiler haberiniz olmadan mikrofondan sizi dinleyebilir, kameradan gözetleyebilir, yazdıklarınızı takip edebilirler. Jailbreak’li iPhone’ların hacklenme olasılığı daha yüksektir.

Peki iPhone hack belirtileri nelerdir?

iPhone Hacklendiğini Nasıl Anlarım ?

iPhone’un hacklendiğini anlamanın birkaç yolu var. Bilinmeyen numaralardan bağlantılar (dokunduğunuzda cihazınızın güvenlik seviyesinin düşük olduğu uyarısını gösteren), garip metinler içeren mesajlar alıyorsanız veya sizin tarafınızdan gönderiliyorsa, hiç tanımadığınız numaralardan giden aramalar gözüküyorsa, arama sırasında arka planda garip sesler duyuyorsanız veya telefonunuzu neredeyse hiç kullanmamanıza rağmen pili su gibi akıp gidiyorsa, uygulamalar kendiliğinden açılıyorsa veya dokunmadığınız halde klavye yazıyorsa, iPhone’unuz kötü niyetli kişilerin kontrolü altında olabilir. Peki iPhone hacklendi ne yapabiliriz?

Hacklenen iPhone’da ne yapmalı?

iPhone virüs temizleyici bir uygulama şu an yok. Ancak yapabileceğiniz bir şey var. Öncelikle iPhone’unuzu kapatın yada uçak moduna alın. Sonrasında Ayarlar – Genel – Sıfırlama ekranında Tüm İçerik ve Ayarları Sil’i seçerek iPhone’u sıfırlayın.

iPhone’un Hacklenmemesi için Yapılacaklar

  • iOS güvenlik güncellemelerini kesinlikle yükleyin.
  • Apple hesabınız için iki adımlı kimlik doğrulamayı açın.
  • Jailbreak yapmayın.
  • Touch ID veya Face ID’yi etkinleştirin.
  • Siri’yi kullanmıyorsanız devre dışı bırakın.
  • Herkese açık WiFi ağların bağlandığınızda bankacılık uygulamalarını kullanmayın.
  • Web sayfalarında çıkan açılır pencerelerde dikkat çeken uyarılara asla dokunmayın.
  • Açık şarj istasyonlarında cihazınızı şarj etmeyin.
Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap