iPhone kamerasından iyi sonuçlar almak için ipuçları

iPhone kamerasından iyi sonuçlar almak için ipuçları

Bu yazımızda telefonları ile fotoğraf çekmeyi sevenlere yönelik iPhone kamerasından iyi sonuçlar almak için ipuçlarını paylaşacağız.

Gelişen teknoloji paralelinde cep telefonlarındaki kameralarda oldukça gelişim gösterdi. Artık zamane cep telefonları ile fotoğraf çekmek hem pratik hem hızlı ve hemde oldukça kaliteli.

Aslına bakarsanız fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz mükemmel anın ne zaman karşımıza çıkacağı belli olmuyor. Bu nedenle iPhone’unuzdaki kameraya nasıl hızlıca ulaşabileceğinizi kısaca hatırlatalım.

iPhone kamerasına hızlıca ulaşmanın 3 farklı yolu var;

Yöntem 1- Ana ekranda Kamera uygulamasına dokunun.

Yöntem 2- Denetim Merkezi’ni açın, ardından Kamera  düğmesine dokunun.

Yöntem 3- Kamera’ya erişmek için sola kaydırın veya Kamera  düğmesine basın.

Şimdi iPhone fotoğraf çekme teknikleri ile iPhone kamerasından iyi sonuçlar almanın yollarına geçelim.

iPhone kamerasından iyi sonuçlar almak için ipuçları

Pozlama Kilidi

iPhone’un kamerası, video çekeceğiniz zaman odaklamayı ve pozlamayı otomatik olarak ayarlar. Ancak bunu devre dışı bırakabilirsiniz. Pozlama kilidini kullandığınız zaman kamerada odaklamayı kullanabilirsiniz. Böyle durumda video çekerken kameranın odaklanmasını istediğiniz görüntünün üzerine dokunun ve basılı tutun. Artık iPhone’unuzun kamerası istediğiniz görüntü üzerinde odaklama yapacaktır.

HDR özelliğini kullanın

“High Dynamic Range” bir fotoğrafda karanlık yüzey ile aydınlık yüzey arasındaki ışık farkını ortadan kaldırmak için birden fazla fotoğraf çekip onları birleştirmek sureti ile fotoğrafın dinamik kademesini artırıyor ve bu şekilde daha olgun ve gerçeğe yakın ışık yansımalı fotoğraflar elde edilebiliyor.

Farkı uygulamalar kullanın

Fotoğraf ve video çekimleri içinaslında kameranız yeterli oluyor ama üçüncü parti uygulamaları kullanmanız video kalitelerini önemli ölçüde artıracaktır. Ayarlanabilir kamera çözünürlüğü, bit hızı ve beyaz dengesi kontrolü bu tür uygulamaların sunmuş olduğu imkanlardan sadece bir kaçı.

iPhone fotoğraf düzenleme programı arayanlar için, çektiğiniz fotoğrafları mükemmelliğe ulaştırabilecek iPhone için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarıburadaki yazımızda bulabilirsiniz.

Tripod Kullanın

Video çekerken titreme yaşanmaması için tripod kullanmanız size daha kaliteli video çekme olanağı sunacaktır.

Aydınlatma ayarlarına dikkat edin

Aydınlatma video çekerken son derece önemlidir. Çünkü yeterince iyi aydınlatılmamış ortamlarda en iyi kameraya dahi sahip olsanız istediğiniz kaliteli videoları çekemeyebilirsiniz. En iyi videoları açık havalarda ve iyi aydınlatılmış ortamlarda çekebilirsiniz.

Yetersiz aydınlatılmamış ortamda video çekerken   ortamı daha iyi aydınlatabilecek başka ışıklar bulun.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol